Aplikacja przyszłości „Opole+” wystartowała
8 listopada może się wpisać w kalendarz mieszkańców Opola jako lokalny dzień cyfryzacji. Została bowiem udostępniona platforma umożliwiająca dostęp do publicznych usług elektronicznych Miasta Opole. Wykonawcami w ramach umowy na budowę kompleksowej, mobilnej platformy usług miejskich, było konsorcjum firm Comarch Polska oraz Solid Solutions.
Miasto w Twoim telefonie? To możliwe.
Platforma „Opole+” to przede wszystkim aplikacja na urządzenia mobilne, a także jej wersja dostępna przez przeglądarki internetowe, która w prosty sposób umożliwia korzystanie z różnych usług miejskich. Teraz mieszkańcy, którzy są głównymi odbiorcami nowego rozwiązania, będą mogli w wygodny sposób kupić bilety komunikacji miejskiej, wstępu do ZOO, na baseny miejskie czy lodowisko. System pozwala również dokonywać opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania, zamawiać transport dla osób z niepełnosprawnościami, korzystać z usługi zamówienia worków big bag na odpady, a także zgłaszać problemy w przestrzeni miejskiej (np. awarię oświetlenia, czy konieczność odśnieżenia). Dzięki aplikacji nie trzeba będzie pamiętać o karcie bibliotecznej, karcie Opolska Rodzina i Opolski Senior, ponieważ w systemie znajdą się ich elektroniczne odpowiedniki.
Ważnym elementem platformy jest również moduł eZdrowie umożliwiający rezerwacje wizyty w ramach usług świadczonych przez Centrum Zdrowia w Opolu.
W ramach projektu wdrożono system dostępny przez przeglądarkę www oraz aplikacje mobilne dla systemów Android oraz iOS. Dodatkowo platforma została zintegrowana z systemami kontroli biletów w obiektach typu ZOO, MOSiR (lodowisko, baseny), komunikacji miejskiej oraz parkingów. W całym mieście zostały zainstalowane urządzenia typu beacon, dzięki którym można m.in. kupić bilety. Przeprowadzono również szkolenia dla użytkowników i administratorów systemu.
Transformacja cyfrowa miast to już nie tylko trend, ale konkretne możliwości ułatwiające życie i pracę mieszkańcom oraz pracownikom urzędów. Zespół Comarch od lat specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania, które ją umożliwia.