Dostosuj się do zmian w przepisach akcyzowych
48 mln 226,5 tys. ton wyniosła w Polsce sprzedaż ogółem węgla do celów energetycznych w okresie styczeń-wrzesień 2011 roku (84,5 proc. sprzedaży węgla ogółem). W tym okresie sprzedaż węgla do koksowania wyniosła 8 mln 826,3 tys. ton i była wyższa o 0,9 proc. (o 82,2 tys. ton) niż w analogicznym okresie 2010 roku. Ceny zbytu węgla w końcu września 2011 roku wzrosły rok do roku o 13,5 proc., do 347,86 zł/tonę.
Wszystkie te dane pokazują, że węgiel jest nadal podstawowym surowcem energetycznym w naszej gospodarce.
1 stycznia 2012 roku skończyło się ogólne zwolnienie od akcyzy dla węgla i koksu, przeznaczonych do celów opałowych. W związku z tym od dnia 2 stycznia 2012 roku wyroby węglowe podlegają opodatkowaniu akcyzą na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2011 r. nr 108, poz. 626, z późn. zm.).
– Stale monitorujemy zmieniające się otoczenie, również prawne, w którym funkcjonują przedsiębiorcy, i dbamy o to, aby proponowane przez nas rozwiązania były zawsze zgodne z obowiązującymi przepisami. Udostępniliśmy zatem na rynku najnowszą wersję programu do zarządzania firmą – Comarch OPT!MA, dzięki któremu możliwe jest prawidłowe rozliczenie akcyzy od węgla i koksu – mówi Łukasz Żur, Bussines Development Manager MSP w Comarch.
Comarch OPT!MA pozwala na obsługę obrotu wyrobami węglowymi zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, umożliwiając:
- automatyczne przygotowanie dokumentów dostawy wyrobów węglowych,
- automatyczne obliczanie wysokości podatku akcyzowego i kwoty zwolnionej,
- drukowanie zestawienia miesięcznego dokumentów dostaw,
- ewidencjonowanie towarów akcyzowych wraz ze stawką akcyzową i przelicznikiem,
- ewidencjonowanie kontrahentów zwolnionych z akcyzy.
Podstawą prawidłowego rozliczenia akcyzy od węgla i koksu jest odpowiednie udokumentowanie rozliczeń przy obrocie wyrobami węglowymi. Należy pamiętać:
- aby każdorazowo potwierdzić dostawcy odbiór dostarczonych wyrobów węglowych na dokumencie dostawy,
- w przypadku wyrobów węglowych zużywanych do prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej, aby każdorazowo potwierdzić dostawcy odbiór dostarczonego węgla lub koksu na dokumencie dostawy,
- warunkiem korzystania ze zwolnień od akcyzy wyrobów węglowych zużywanych do prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej jest prowadzenie ewidencji wyrobów zużywanych do celów zwolnionych,
- dokument dostawy wyrobów węglowych powinien być przechowywany do celów kontroli przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dokument został potwierdzony przez odbiorcę,
- przemieszczenie zwracanych wyrobów węglowych zwolnionych od akcyzy powinno się odbywać na podstawie dokumentu dostawy wyrobów węglowych,
- kwota akcyzy należna od danych wyrobów węglowych może być obniżona o akcyzę zapłaconą od zużytych do ich wyprodukowania innych wyrobów węglowych pod warunkiem udokumentowania zapłaty.