Mikroprzedsiębiorco – czas przygotować się na JPK
Mikroprzedsiębiorcy mają jeszcze tylko trzy miesiące, aby zapoznać się z procedurą wysyłki rejestrów sprzedaży i zakupu VAT w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Od 1 stycznia 2018 roku będą musieli co miesiąc, obowiązkowo przesyłać do urzędu skarbowego pliki JPK_VAT.
Dlatego już teraz warto dowiedzieć się jakie nowe obowiązki będą mieli przedsiębiorcy, jak przygotować i wysłać JPK oraz jakie kary są przewidziane za złożenie deklaracji JPK po terminie.
Czy jestem mikroprzedsiębiorcą?
JPK objął już dużych przedsiębiorców a także małe i średnie podmioty.Od 1 stycznia 2018 roku stanie się wymagany również dla mikroprzedsiębiorców. Kogo zatem uważamy za mikroprzedsiębiorcę?
– Aby sprawdzić, czy podlegamy pod obowiązek JPK, należy wziąć pod uwagę następujące kryteria: średnioroczne zatrudnienie, roczny obrót netto lub roczną sumę aktywów bilansu. Dwa z nich muszą zostać spełnione równocześnie w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Wskaźnik, który zawsze jest brany pod uwagę to liczba pracowników a w drugiej kolejności obrót lub suma aktywów. W praktyce mikroprzedsiębiorstwem jest firma, która zatrudniała średniorocznie mniej niż 10 pracowników, a jej roczne obroty netto lub suma aktywów nie przekraczają 2 mln euro – mówi Monika Litwicka, projektant systemów Comarch ERP.
W przypadku plików JPK składanych przez mikroprzedsiębiorców ustawodawca przewidział okres przejściowy. Od 1stycznia 2018 roku muszą przesyłać obowiązkowo co miesiąc ewidencję VAT (JPK_VAT) do organu podatkowego bez wezwania. A wszystkie pozostałe pliki JPK na wezwanie organów podatkowych od 1 lipca 2018 r.
JPK potrafi być przyjazny
Jednym z celów wprowadzenia JPK przez Ministerstwo Finansów było ułatwienie życia podatnikom. Ustawodawca ujednolicił format dokumentu zawierającego rejestry zakupu i sprzedaży VAT i przedsiębiorcy mogą szybko i wygodnie wysłać pliki za pomocą programów komputerowych, które są wyposażone w funkcjonalność JPK, zgodną z wytycznymi ministerstwa. Tak przygotowany plik JPK_VAT można składać tylko drogą elektroniczną, za pomocą interfejsu komunikacji zdefiniowanego na stronie Ministerstwa Finansów. Można to zrobić za pomocą nowej aplikacji przygotowanej przez MF, albo szybciej bezpośrednio z programów finansowo-księgowych które maja taką możliwość. Dokumenty muszą być skompresowane, zaszyfrowane, zapisane w formacie XML a ściśle określonej strukturze, a wielkość poszczególnych archiwów nie może przekraczać 60 MB.
– Należy pamiętać, że podatnicy muszą obowiązkowo składać rejestry zakupu i sprzedaży VAT (JPK_VAT) w formie elektronicznej. Plik musi być zabezpieczony podpisem elektronicznym. Potwierdzeniem poprawnej wysyłki JPK jest możliwość pobrania UPO czyli Urzędowego Potwierdzenia Odbioru. – uzupełnia Monika Litwicka z Comarch.
Konsekwencje nieprzekazania pliku w wymaganym terminie
Według zapisów w przepisach o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw przedsiębiorstwa są zobowiązane do przekazania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT za miesiąc poprzedzający w postaci JPK_VAT drogą elektroniczną do 25. dnia każdego miesiąca.
– Niewywiązanie się z obowiązku terminowego przekazania plików JPK wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Ponadto organ podatkowy może nałożyć karę porządkową w wysokości do 2 800 zł. Aby uniknąć kary przedsiębiorcy już teraz powinni sprawdzić, czy system informatyczny, z którego korzystają, obsługuje JPK oraz czy posiadają ważny podpis kwalifikowany – mówi Monika Litwicka.
Przedsiębiorcy, którzy jeszcze nie posiadają systemu informatycznego do prowadzenia księgowości powinni zaopatrzyć się w taki program, ponieważ tylko w ten sposób będą w stanie przygotować JPK. Oprogramowania Comarch ERP mają już funkcjonalność Jednolitego Pliku Kontrolnego i są zgodne z przepisami Ministerstwa Finansów. Na co dzień korzysta z nich ponad 130 tys. przedsiębiorców zarówno dużych, jak i średnich oraz małych i mikro.