Informatyzacja procesów zarządzania w firmie Foodmakers
Firma Foodmakers – producent artykułów typu convenience – postawiła na rozwiązanie Comarch. W związku z rozwojem działalności oraz budową nowego zakładu do produkcji i przechowywania świeżych dań gotowych przedsiębiorstwo potrzebowało systemu informatycznego, który zautomatyzowałby procesy biznesowe w firmie.
Producent dań gotowych zdecydował się na wdrożenie oprogramowania Comarch ERP XL do obsługi kluczowych dla firmy obszarów: produkcji, zamówień i sprzedaży oraz księgowości. Dodatkowo system został zintegrowany z aplikacją do zarządzania oraz elektronicznego obiegu dokumentów. Kompleksowe rozwiązanie ERP zostało uzupełnione modułem do analizy danych – Business Intelligence.
Produkcja dopięta na ostatni guzik
W branży spożywczej obowiązują surowe przepisy prawa, które narzucają firmom szereg obowiązków. Producenci są zobowiązani do oznaczania surowców i produktów numerem partii oraz datą ważności, a inwentaryzacje muszą być przeprowadzane z dokładnością do partii towaru. Dodatkowo przedsiębiorstwo musi mieć możliwości i narzędzie do śledzenia poszczególnych partii produktów.
– Zgodność z obowiązującymi normami jest kluczowa dla firm z branży rolnej i spożywczej. Surowe przepisy prawne i normy europejskie wykluczają możliwość popełnienia najmniejszej pomyłki przy realizacji zamówień. Dlatego do sprawnej obsługi procesu produkcyjnego naszych towarów potrzebowaliśmy rozbudowanego systemu informatycznego, który byłby w stanie obsłużyć proces monitoringu oraz nadzoru wszystkich partii produktów wytwarzanych w naszym zakładzie. Opierając się na pozytywnych opiniach innych firm produkcyjnych podjęliśmy decyzję o zakupie Comarch ERP XL. System pomógł nam osiągnąć założone cele – mówi Diego Ruiz, prezes Zarządu Foodmakers.
Dokumentacja w jednym miejscu
System Comarch ERP XL kontroluje również procesy związane ze sprzedażą oraz pracą przedstawicieli handlowych. Moduł „Zamówienia” wspomaga wstępne etapy procesu sprzedaży od przygotowania oferty dla klienta po dokonanie zamówienia towaru. Z kolei komponent „Sprzedaż” pozwala na przygotowanie dokumentów księgowych: rachunków, faktur oraz not księgowych.
Dzięki funkcjonalnościom „Księgowość” i „Umowy” Comarch ERP XL generuje rachunki, faktury, dokumenty wydania towaru, a także przyjęcia zapłaty, rozliczenia należności i księgowanie dokumentów. System pozwala również na rozliczanie i obsługę rabatów retro.
– Rabat retro jest bardzo popularnym rozwiązaniem w branży FMCG. Przyznawany jest dystrybutorom za dokonane wcześniej zakupy, a jego wysokość zależy od obrotu, który zostanie wygenerowany w danym okresie. Przykładowo; za zakup 100 sztuk danego towaru przyznawany jest 1 proc. rabatu, za 200 sztuk to 2 proc. i tak dalej. Rabat jest wypłacany dopiero po wszystkich dokonanych w danym okresie zakupach. Firma Foodmakers stosuje to rozwiązanie w rozliczeniach z partnerami biznesowymi i jego właściwe obliczenie wymaga uwzględnienia bardzo wielu czynników. Firma potrzebowała narzędzia do automatycznego wyliczania retro, w oparciu o parametry umów handlowych z klientami, które znajdują się w systemie. Comarch ERP XL posiada moduł do obsługi rabatów retro, dlatego jego uruchomienie było czymś oczywistym – tłumaczy Anna Sułkowska, project manager w firmie Graphcom
Moduł umożliwił automatyczne obliczanie i obsługę rabatów retro w ramach transakcji po stronie Foodmakers. Spółka zyskała możliwość weryfikacji kwot, które w swoich raportach przedstawiali odbiorcy, co doprowadziło do wyeliminowania wszelkich nieścisłości. Dodatkowo Comarch ERP XL jest zsynchronizowany z systemem EDI (elektroniczna wymiana danych, z ang. Electronic Data Interchange), co pozwala na szybkie przyjmowanie zamówień od kontrahentów i sieci handlowych oraz wysyłkę faktur sprzedażowych.>
Algorytmy o tysiącu smakach
Business intelligence to zaawansowane narzędzie, które pozwala na dogłębną analizę danych zgromadzonych przez system ERP i na ich podstawie formułowanie trafniejszych prognozy. Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że intuicja specjalistów i tabele Excela są niewystarczające. Firma Foodmakers jest informatycznie świadomą instytucją, dlatego razem z inwestycją w system ERP podjęła decyzję o wdrożeniu modułu Comarch Business Intelligence. W ten sposób zarząd ma dostęp do szczegółowych raportów oraz analiz i na ich podstawie może podejmować kolejne decyzje biznesowe.
– Jesteśmy zadowoleni ze zintegrowanych systemów Comarch a także usług specjalistów firmy Graphcom, która była odpowiedzialna za wdrożenie obu rozwiązań. W przyszłości planujemy rozbudować zaplecze informatyczne o kolejne rozwiązania do zarządzania przedsiębiorstwem – podsumowuje Diego Jose Ruiz Rincon.
Zobacz jak inne firmy z branży spożywczej korzystają z Comarch ERP XL.
Foodmakers
Foodmakers należy do firmy Mróz SA., jednego z największych w kraju potentatów branży rolno-spożywczej. Spółka istnieje od końca 2017 roku i posiada nowoczesny zakład produkcyjny o powierzchni 11 tysięcy metrów kwadratowych, który jest przeznaczony do produkcji oraz magazynowania świeżych dań gotowych, takich jak: kanapki, sałatki czy bagietki. Obiekt został wyposażony w najnowocześniejszą technologię do produkcji żywności convenience. W zakładzie wykorzystywane są systemy typu „clean room”, które umożliwiają łatwe utrzymanie czystości przez sterowanie ciśnieniem powietrza między pomieszczeniami. Reżim technologiczny, jaki jest wymagany w branży spożywczej, determinuje specjalny projekt budynku, a także wymaga odpowiedniego podejścia w zakresie automatyki ICT.
http://mroz.pl/