„Technologia dziś pomaga, ale…”. Wiceprezes Comarch o cyfryzacji na Europejskim Kongresie Gospodarczym

— Nie doceniamy skali wyzwania, jakim jest wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur. Mamy do czynienia z pierwszą reformą w obszarze podatków zapowiedzianą z kilkuletnim wyprzedzeniem. Dotyczy nie tyle samych przepisów, co całych procesów biznesowych. I to właśnie tu tkwi jej siła i skala. Wielu przedsiębiorców wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeden z naszych klientów wystawia dziennie kilkadziesiąt tysięcy faktur. KSeF może okazać się ogromnym ułatwieniem dla takich firm – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch i dyrektor sektora Enterprise Solutions, który wystąpił w panelu „Zarządzanie w erze cyfrowej” pierwszego dnia konferencji.
Dynamiczna dyskusja w czasie sesji skupiła się przede wszystkim na wątkach związanych z cyfrową transformacją. A dokładnie na tym, jak zmienia ona standardy i modele zarządzania we współczesnym biznesie. Eksperci rozmawiali o nowych wyzwaniach, przed którymi stoi kadra menedżerska w obliczu dynamicznego rozwoju technologii i zmian w środowisku pracy. W centrum uwagi znalazły się narzędzia cyfrowe wspierające zarządzanie i rozwój firm, a także kluczowe trendy – takie jak chmura czy sztuczna inteligencja. Zbigniew Rymarczyk mówił:
– Marzeniem każdego producenta oprogramowania ERP jest stworzenie przyjaznego interfejsu. Niestety, w przypadku dużych systemów dla firm te interfejsy często są skomplikowane, nieintuicyjne i trudne w obsłudze. Pracujemy nad tym, żeby to zmienić, i w tym kontekście sztuczna inteligencja jest naprawdę świetnym rozwiązaniem. Mamy teraz do czynienia z zupełnie nowym typem interfejsu, takim, który pozwala użytkownikowi komunikować się z oprogramowaniem w sposób naturalny, intuicyjny. Możemy po prostu wpisać, tak jak mówimy: „powiedz, kto zalega z płatnością”, „wystaw mi fakturę”, „jak wykorzystać daną funkcję”, albo „przygotuj zestawienie towarów, które zalegają w magazynie lub najlepiej się sprzedają”. To zupełnie zmienia sposób pracy z systemami ERP i daje firmom nowe możliwości automatyzacji – stwierdził.
Pierwsza taka rewolucja
W trakcie dyskusji wywołano również wątek Krajowego Systemu e-Faktur. Nowy system fakturowania jest rewolucją dla polskiego biznesu, stanie się on obowiązkowy dla firm już od przyszłego roku. Niestety, jak pokazują badania przeprowadzone przez firmę PMR Market Experts i Comarch, aż 44 proc. przedsiębiorstw nie jest w stanie określić, jakie przygotowania podjęło w związku z integracją firmy z KSeF. Zbigniew Rymarczyk ostrzega przed opieszałością:
— Nie doceniamy skali tego wyzwania. Jako księgowy z wykształcenia dobrze rozumiem, jak duża zmiana nas czeka. Mamy do czynienia z pierwszą reformą w obszarze podatków zapowiedzianą z kilkuletnim wyprzedzeniem. Dotyczy nie tyle samych przepisów, co całych procesów biznesowych. I to właśnie tu tkwi jej siła i skala. Wielu przedsiębiorców wciąż nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeden z naszych klientów wystawia dziennie kilkadziesiąt tysięcy faktur. KSeF może okazać się ogromnym ułatwieniem dla takich firm. Jeśli odpowiednio się przygotujemy i podejdziemy do tego wdrożenia z otwartością i kreatywnością, możemy zautomatyzować wiele procesów w firmie: od dokumentowania obiegu faktur, przez sprzedaż, po ewidencjonowanie kosztów i zdarzeń gospodarczych – mówił.
Dyrektor Comarch Enterprise Solutions podkreśla, że KSeF zupełnie odmieni działanie polskiego biznesu. – Na dziś z KSeF korzysta zaledwie kilka tysięcy firm. A przecież już niedługo każda faktura, prawdopodobnie wystawiana co sekundę, będzie w pełni zdigitalizowana. To przyspieszy przepływ informacji, potwierdzanie transakcji i realizację płatności. Co ważne, żadna faktura nie zniknie; wszystko zostanie zapisane w systemie. Beneficjentami tych zmian będą firmy, które podejdą do tego mądrze i przygotują się wcześniej – przekonywał.
AI tworzy zupełnie nowe zagrożenia
Wiceprezes Comarch podkreślał też znaczenie nowoczesnych narzędzi w kontekście konkurencyjności polskich firm, ale też zjawisk społeczno-gospodarczych: — Przeczytałem niedawno, że w styczniu urodziło się o 11 proc. mniej dzieci niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Problem demograficzny, rosnące koszty pracy i coraz mniejsza podaż pracowników to wyraźne sygnały, że musimy poważnie myśleć o digitalizacji i o tym, jak efektywnie wykorzystujemy zasoby ludzkie – stwierdził.
Z drugiej strony Zbigniew Rymarczyk zachęcał do zachowania zdrowego rozsądku w kwestii użycia technologii. Wskazał na zagrożenia, które z nich płyną, zwłaszcza w kontekście rozwoju AI.
— W zeszłym tygodniu zadzwonił do mnie jeden z naszych wieloletnich klientów. Zapytał, czy do niego dzwoniłem z propozycją przejęcia jego udziałów w firmie. Był przekonany, że rozmawia ze mną. Tak nie było. Najprawdopodobniej ktoś podszył się pode mnie, wykorzystując technologię AI do naśladowania mojego głosu. Na dobrą sprawę wystarczy kilka nagrań dostępnych w internecie — chociażby z takich konferencji jak ta — by narzędzia sztucznej inteligencji mogły odwzorować sposób mówienia, intonację i brzmienie głosu. Technologia bardzo dziś pomaga, ale niesie też zupełnie nowe zagrożenia – mówił.
Tego samego dnia w panelu „Digitalizacja, technologie, regulacje” wziął udział Jarosław Mikos, prezes Comarch. Rozmawiano o cyfryzacji, cyberzagrożeniach, technologiach przyszłości oraz inwestycjach w AI.
Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach stanowi międzynarodowe forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki. W wydarzeniu bierze udział wiele osób wywodzących się z różnych środowisk, specjalistów w swoich dziedzinach, którzy dyskutują o najważniejszych problemach i zjawiskach oddziałujących na biznes, środowisko, naukę czy relacje społeczne. Tegoroczna edycja ma miejsce w dniach 23-25 kwietnia i koncentruje się m.in. na kwestiach bezpieczeństwa, polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, geopolityce oraz wyzwaniach technologicznych. Wśród poruszanych tematów znalazły się również zmiany prawne – jak Krajowy System e-Faktur – oraz rozwój sztucznej inteligencji i jego wpływ na biznes.