Czego małe i średnie firmy nie wiedzą o PPK
- Opublikowano
- 4 min czytania
Przepisy o Pracowniczych Planach Kapitałowych wchodzą w życie stopniowo. Na pierwszy ogień poszły największe firmy, zatrudniające powyżej 250 pracowników, a jako ostatni nowe prawo będą musieli wdrożyć mniejsi przedsiębiorcy oraz jednostki sektora finansów publicznych.
W 2020 r. PPK zaczyna obowiązywać dwie grupy firm:
- zatrudniające od 20 do 49 pracowników,
- zatrudniające od 50 do 249 pracowników
W związku z pandemią koronawirusa, firmy zatrudniające od 50 do 249 pracowników, zyskały dodatkowe pół roku i obecnie obowiązujące terminy związane z wdrożeniem PPK są takie same dla małych i średnich firm:
- umowa o zarządzanie PPK - najpóźniej do 27 października 2020 r.,
- umowa o prowadzenie PPK - najpóźniej do 10 listopada 2020 r.
Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to wyzwanie dla każdego przedsiębiorstwa - wymaga szeregu działań przygotowawczych, a później stałej obsługi programu. Na firmie ciąży obowiązek wyboru instytucji finansowej zarządzającej PPK i podpisania z nią umowy, prowadzenia ewidencji uczestników programu oraz składanych przez nich deklaracji, naliczania i ewidencjonowania miesięcznych składek, raportowania do instytucji finansowych.
Ogromne zainteresowanie webinarem, który zorganizowaliśmy dla małych i średnich przedsiębiorstw 6 października, pokazuje, że wiele firm ma ważne decyzje i przygotowania do PPK jeszcze przed sobą. Przedstawiamy odpowiedzi na pytania, które padały najczęściej na czacie w trakcie webinaru i mogą okazać się pomocne na etapie wdrażania i obsługi PPK.
Skomentuj
Brak komentarzy