Monitoring i optymalizacja zużycia zasobów przy pomocy nowoczesnych technologii Przemysłu 4.0
- Opublikowano
- 4 min czytania
Wciąż trwająca pandemia COVID-19 oraz braki surowców na różnorodnych rynkach całego świata bezpośrednio skutkują wzrostem cen finalnych produktów, co dla nas, jako konsumentów, nie pozostaje niezauważone. To jednak niejedyne ceny, jakich wzrost mamy okazję obecnie obserwować.
Przez wzrost wynagrodzeń dla pracowników, a przede wszystkim przez wzrost cen surowców niezbędnych w procesie produkcyjnym, rosną także ceny całej produkcji. Stanowi to szczególne wyzwanie dla przedsiębiorstw produkcyjnych, które równocześnie mierzą się z konkurencją na rynku. Jeśli ta sytuacja dotyczy Twojego zakładu, warto zastanowić się, czy poprawa konkurencyjności i optymalizacja kosztów są możliwe oraz w jaki sposób je osiągnąć.
Optymalizacja kosztów – od czego zacząć?
W celu poprawy konkurencyjności na rynku warto zacząć od podstaw, czyli od analizy procesów produkcyjnych w zakładzie i szukania oszczędności tam, gdzie to tylko możliwe. Pomóc może w tym bieżące monitorowanie i optymalizacja produkcji. Koszty można bowiem łatwo obniżyć, chociażby poprzez zaplanowanie produkcji na okres, kiedy energia jest tańsza.
Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na wdrożenie specjalistycznych rozwiązań do monitoringu i optymalizacji zużycia zasobów produkcyjnych. Decyzje te często są motywowane stosunkowo szybkim zwrotem z inwestycji. Biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny zasobów takich jak prąd, gaz czy woda, inwestycja w narzędzie, które będzie inteligentnie monitorować ich zużycie, nierzadko okazuje się być najbardziej opłacalną opcją. Warto pamiętać, że w produkcji niektórych dóbr wykorzystywane są także różnego rodzaju gazy specjalistyczne, które generują znacznie większy koszt, a zatem optymalizacja ich zużycia powinna być dla przedsiębiorstwa kluczowa.
Warto zadać sobie więc pytanie, co możemy zrobić, by efektywnie monitorować i optymalizować zużycie zasobów? Czy dostępne na rynku technologie mogą nam w tym pomoc? Czy istnieją rozwiązania, które oprócz monitorowania i optymalizacji zużycia zasobów poinformują nas o ewentualnych wyciekach z instalacji? Odpowiedź brzmi: tak.
Technologiczne rozwiązania wspierające optymalizację produkcji
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele technologii, dzięki którym monitoring i optymalizacja zużycia zasobów przestają być dla przedsiębiorcy problematyczne. Wdrożenie tego typu technologii w zakładzie produkcyjnym stanowi okazję do wejścia w świat Przemysłu 4.0 poprzez cyfryzację procesów i połączenie świata rzeczywistego (fizyczne liczniki, czujniki) z cyfrowym.
Technologie te umożliwiają częste zbieranie danych z liczników oraz równocześnie przeliczają, jakie są realne koszty produkcji zakładu. Pozwala to na dokładniejsze wyliczenie finalnego kosztu dla przedsiębiorstwa oraz na optymalizację zużycia zasobów. Dodatkowo bieżące informowanie o ewentualnych wyciekach instalacyjnych skraca przestoje produkcyjne oraz realnie zmniejsza koszty awarii.
Przykładem takiego rozwiązania jest Comarch Smart Metering, które swoje zastosowanie znajduje nie tylko w szeroko rozumianym przemyśle. Świetnie sprawdza się również w wodociągach, gdzie coraz więcej liczników oferuje zdalny odczyt wartości. W przyszłości, jeżeli wszystkie wodociągowe liczniki będą posiadały zdalny odczyt, monitorowanie sieci stanie się o wiele bardziej efektywne. Potencjał, jaki niesie ze sobą Smart Metering, umożliwi także o wiele szybszą reakcję na ewentualne awarie całej sieci wodociągowej.
Czym jest Comarch Smart Metering?
Comarch Smart Metering to rozwiązanie służące do zdalnego odczytu danych z liczników różnorodnych mediów (m.in. wody, ciepła, prądu czy gazu), umożliwiające przesłanie danych do dedykowanej platformy IoT lub innego systemu.
Rozwiązanie działa w oparciu o liczniki z wbudowaną łącznością bezprzewodową, np. Wireless M-Bus, z których dane zbierane są zbiorczo przez tzw. Smart Metering Gateway pełniący rolę koncentratora W M-Bus. Istnieje jednak możliwość, by wykorzystać również liczniki z łącznością przewodową posiadane już przez przedsiębiorstwo, dzięki czemu nie generuje się dodatkowych kosztów wymiany liczników. Wystarczy podłączyć do nich Smart Metering Gateway, który umożliwi przesył danych w formie bezprzewodowej. Smart Metering Gateway to specjalistyczne urządzenie zasilane najczęściej bateryjnie, które jest w stanie funkcjonować przez wiele lat bez konieczności jego ładowania ani wymiany.
Comarch Smart Metering cieszy się dużą popularnością szczególnie na wspomnianym już rynku wodociągów, jednak coraz częściej wdraża się je również w obszarze energetyki. Natomiast w branży przemysłowej rozwiązanie to dopiero zyskuje na popularności, właśnie ze względu na coraz wyższe koszty zasobów i potrzebę ich optymalizacji.
W kontekście branży przemysłowej warto wspomnieć też o konieczności prowadzenia audytów dotyczących efektywności energetycznej przez duże zakłady produkcyjne, do których zobowiązuje polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Można przypuszczać, iż w przyszłości obowiązek ten przypadnie również mniejszym zakładom. Jednak by mówić o efektywności energetycznej, należy najpierw określić pewien punkt odniesienia. Wsparciem także w tej sytuacji będzie Smart Metering, z którego pomocą przeprowadzisz analizę zużycia energii elektrycznej, ciepła, chłodu czy gazu. Dzięki naszemu rozwiązaniu sprawnie wykryjesz wszelkie anomalie w pracy urządzeń, np. zwiększony pobór mocy oraz zaplanujesz prace modernizacyjne takie jak modyfikacja oświetlenia czy wymiana urządzeń.
Wdrożenie Smart Metering w istniejącej infrastrukturze może zapewnić namacalne oszczędności w procesie produkcji, które relatywnie szybko pokryją koszty implementacji. W późniejszym czasie oszczędności te zapewnią także realny wzrost zysków przedsiębiorstwa poprzez optymalizację i większą wydajność produkcji.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach ekosystemu IoT, w tym o Smart Meteringu, odwiedź stronę internetową www.comarch.pl lub napisz do nas, korzystając z dedykowanego formularza.
Katarzyna Strzebońska, Comarch IoT
Skomentuj
Brak komentarzy