Nowe struktury logiczne dla sprawozdań finansowych
- Opublikowano
- 5 min czytania
Rewolucja w obszarze raportowania finansowego w Polsce z roku 2019 powoduje, że firmy od czasu do czasu zmierzają się z aktualizacją techniczno-merytoryczną struktur logicznych do sprawozdań finansowych. Właśnie nastał ten moment.
To już 6 lat z elektronicznymi sprawozdaniami finansowymi
Sprawozdania finansowe w ustrukturyzowanym formacie zadebiutowały w Polsce na początku 2019 roku. Od tego momentu polskie firmy zamiast sprawozdań w PDF lub w formie papierowej, składają je w formacie XML. Choć zmiana ta wywoływała wtedy sporo niepokoju wśród firm, po latach można śmiało stwierdzić, że obawy szybko przerodziły się w chłodną ocenę możliwości, a obecnie mało kto wyobraża sobie drukowanie sprawozdań, wkładania ich do kopert i przesyłania pocztą lub generowanie ich do formatu PDF.
Nowe struktury dla sprawozdań finansowych po nowelizacji Ustawy o rachunkowości
W grudniu 2024 Prezydent podpisał nowelizację Ustawy o rachunkowości, która wprowadza szereg istotnych zmian dla przedsiębiorców w Polsce m.in. w zakresie zmian limitów dla prowadzenia pełnej księgowości, zwiększenie progów dla badania sprawozdań, czy dodanie nowego rozdziału w ustawie związanego ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju. Jedną z wielu innych zmian jest aktualizacja załączników do Ustawy o rachunkowości, które zawierają szczegółowy zakres informacji wykazywanych w sprawozdaniach finansowych.
Zmiany w tych załącznikach pociągają za sobą konsekwencje w postaci zmian struktur logicznych plików XML z e-Sprawozdaniami Finansowymi, których dokonuje, a następnie publikuje Ministerstwo Finansów. Struktury logiczne to niejako wzór merytoryczny oraz techniczny dla e-Sprawozdań, które po wypełnieniu przez przedsiębiorcę zostają wysyłane do KRS lub Szefa KAS. Sprawozdanie stworzone na podstawie nieaktualnej schemy nie będzie przyjęte przez portale rządowe, które przed przyjęciem weryfikują poprawność pliku XML ze sprawozdaniem.
Kogo dotyczą nowe schemy?
Zmiany w strukturach elektronicznych sprawozdań finansowych zostały dodane tylko dla wybranych typów sprawozdań, niemniej jednak reprezentujących najliczniejszą grupę przedsiębiorstw w Polsce.
Nowe struktury e-Sprawozdań (wersja struktur 1-3) zostały zaktualizowane dla:
- jednostki innej (dużej) – załącznik nr 1 do UoR;
- jednostki małej – załącznik nr 5 do UoR;
- jednostki mikro – załącznik nr 4 do UoR;
- organizacji pozarządowej – załącznik nr 6 do UoR.
Merytoryczny zakres zmian w nowej schemie dotyczy przede wszystkim zmian w opisie wybranych elementów rachunku zysków i strat.
Warto dodać, że zmiany te dotyczą sprawozdań finansowych za lata obrotowe rozpoczynające się 1 stycznia 2024 lub później. W praktyce oznacza to, że niemal wszystkie sprawozdania generowane przez firmy w ciągu kolejnych miesięcy powinny być zgodne z nowymi, udostępnionymi przez Ministerstwo Finansów strukturami logicznymi.
Nowe struktury i co dalej?
Aby stworzyć ustrukturyzowane sprawozdanie finansowe należy użyć rozwiązania informatycznego, które umożliwi wygenerowanie pliku XML z odpowiednimi danymi i w odpowiedniej strukturze.
Jedną z najpopularniejszych aplikacji w Polsce do tworzenia elektronicznych sprawozdań finansowych jest narzędzie Comarch e-Sprawozdania. Aplikacja ta budując sprawozdanie może czerpać informacje źródłowe m.in. z systemu Comarch ERP, z pliku JPK_KR lub arkusza kalkulacyjnego. Dane do aplikacji można również wprowadzać ręcznie.
Aplikacja służy nie tylko do tworzenia sprawozdań, ale również pozwala na analizę kondycji finansowej przedsiębiorstwa, podpis sprawozdania czy na wizualizację innych sprawozdań stworzonych w XML.
Narzędzie Comarch e-Sprawozdania właśnie uzyskało aktualizację, która umożliwia generowanie sprawozdań zgodnych z nowymi strukturami udostępnianymi na stronach Ministerstwa Finansów.
Autor tekstu
Paweł Krupa Product Manager – systemy FK/HR Doświadczenie zdobywał w spółkach audytowych, w których zajmował się badaniem sprawozdań finansowych przedsiębiorstw z wielu branż. Obecnie jest Product Managerem rozwiązań Comarch ERP z obszaru finansów i księgowości. Paweł zajmuje się również wsparciem sprzedaży systemów Comarch ERP z zakresu księgowości/HR, obiegu dokumentów czy narzędzi Business Intelligence. |
Skomentuj
Brak komentarzy