Rozporządzenie GPSR – zmiany w e-commerce. Co oznaczają dla przedsiębiorców?
- Opublikowano
- 5 min czytania
13 grudnia 2024 r. wejdzie w życie GPSR (ang. General Product Safety Regulation), czyli Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/988. Jego celem jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa produktów (zarówno nowych, jak i używanych, naprawionych oraz odnowionych) wprowadzanych na rynek Unii Europejskiej.
Główne założenia rozporządzenia to ochrona konsumentów i ujednolicenie przepisów bezpieczeństwa produktów na terenie całej UE, aby zagwarantować ich zgodność z unijnymi normami. Nowe regulacje obejmują zarówno tradycyjnych producentów, importerów i dystrybutorów, jak i platformy internetowe pełniące rolę pośredników w sprzedaży. GPSR dotyczy sprzedaży konsumenckiej (B2C), transakcje B2B są wyłączone z zakresu jego stosowania.
Najważniejsze zmiany wprowadzone przez GPSR
- Rozszerzona odpowiedzialność platform internetowych - Platformy sprzedażowe będą musiały aktywnie monitorować bezpieczeństwo oferowanych produktów i reagować na potencjalne zagrożenia. Obejmuje to m.in. konieczność usuwania niebezpiecznych produktów z oferty oraz współpracę z organami nadzoru rynku.
- Obowiązek wyznaczenia osoby odpowiedzialnej za produkt - Każdy produkt wprowadzany na rynek UE musi mieć przypisaną osobę odpowiedzialną za jego zgodność z wymogami GPSR. Wymóg ten dotyczy w szczególności produktów importowanych spoza Unii Europejskiej.
- Szybsze wycofywanie niebezpiecznych produktów - Rozporządzenie wprowadza nowe zasady dotyczące procedur wycofywania produktów z rynku. Przedsiębiorcy powinni posiadać plan działania na wypadek wykrycia niezgodności lub zagrożenia związanego z produktem.
- Obowiązkowa rejestracja niektórych produktów - Wybrane grupy produktów muszą być rejestrowane w unijnym systemie Safety Gate. Dzięki temu organy nadzoru rynku będą miały łatwiejszy dostęp do informacji o potencjalnych zagrożeniach.
- Kary finansowe za naruszenia - GPSR wprowadza sankcje finansowe za nieprzestrzeganie przepisów. Choć wysokość kar nie została określona, rozporządzenie zobowiązuje państwa członkowskie do ustalenia sankcji, które będą skuteczne, proporcjonalne i odstraszające.
Znaczenie GPSR dla przedsiębiorstw
Rozporządzenie GPSR ma kluczowe znaczenie dla ochrony konsumentów, ale jednocześnie stawia przed przedsiębiorcami nowe wyzwania, wymagając od nich większej odpowiedzialności za jakość i bezpieczeństwo produktów. Nowe przepisy nakładają liczne obowiązki na podmioty gospodarcze zaangażowane w łańcuch dostaw, w tym:
- producentów, którzy muszą m.in. zapewniać i monitorować bezpieczeństwo produktów, właściwie je oznaczać oraz podejmować działania naprawcze (np. wycofywać produkty z rynku),
- importerów, którzy mają obowiązek weryfikować zgodność produktu z wymogami bezpieczeństwa oraz jego oznakowanie,
- dystrybutorów, którzy muszą sprawdzać, czy produkty są właściwie oznaczone i posiadają wymagane dokumenty (np. instrukcje użytkowania, certyfikaty). W przypadku podejrzenia niezgodności z wymogami bezpieczeństwa powinni wstrzymać sprzedaż i zgłosić problem odpowiednim organom.
Z przykładowym porównaniem zmian wprowadzonych przez GPSR można zapoznać się tutaj: Rozporządzenie GPSR.
Jak dostosować Comarch e-Sklep do wymogów GPSR?
W świetle nowych przepisów sprzedawcy muszą zwrócić uwagę na wiele szczegółów, aby zapewnić bezpieczeństwo oferowanych produktów. Zapoznaj się z poradnikami, które pokazują, jak dostosować ofertę e-Sklepu do wymogów GPSR, wykorzystując standardowe funkcje dostępne:
Skomentuj
Brak komentarzy