Wakacje składkowe w ZUS – kto może skorzystać?
- Opublikowano
- 4 min czytania
Od 1 listopada można skorzystać z tzw. wakacji składkowych umożliwiających mikroprzedsiębiorcom zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za jeden wybrany miesiąc w roku. Dzięki temu najmniejsze firmy mogą zostać odciążone finansowo, co może też wpłynąć korzystnie na ich rozwój. Zwolnienie dotyczy tylko składek na własne ubezpieczenie przedsiębiorcy. To oznacza, że za czas zwolnienia przedsiębiorca musi tak czy tak zapłacić składki osób, które ubezpiecza (na przykład swoich pracowników lub zleceniobiorców).
Czym są wakacje składkowe?
Wakacje składkowe to możliwość zwolnienia z opłacania składek na:
- obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe,
- dobrowolne ubezpieczenie chorobowe (jeśli przedsiębiorca podlegał temu ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku oraz w miesiącu poprzedzającym),
- Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
Należy pamiętać, że zwolnienie nie obejmuje składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą przedsiębiorca musi opłacić w standardowym terminie.
Kto może skorzystać z wakacji składkowych?
Z wakacji składkowych mogą skorzystać przedsiębiorcy spełniający następujące warunki:
- są wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG),
- w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku zgłosili do ubezpieczeń nie więcej niż 10 osób (wliczając siebie),
- w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnęli roczny przychód z działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości 2 milionów euro lub nie osiągnęli żadnego przychodu z działalności gospodarczej w ostatnich 2 latach kalendarzowych,
- w okresie od początku roku kalendarzowego do dnia złożenia wniosku oraz w poprzednim roku kalendarzowym nie wykonywali działalności na rzecz byłego pracodawcy, dla którego w roku rozpoczęcia działalności lub w poprzednim roku wykonywali w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres obecnej działalności gospodarczej.
Warto zaznaczyć, że zwolnienie stanowi pomoc de minimis, co oznacza, że przedsiębiorca nie może przekroczyć limitu 300 tysięcy euro takiej pomocy w ciągu trzech lat.
Jak skorzystać z wakacji składkowych?
Aby skorzystać z wakacji składkowych, należy:
- Złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek za pomocą platformy e-ZUS/PUE ZUS. Wniosek dostępny jest na koncie płatnika w zakładce "Kreatory wniosku" → "Kreator wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc – RWS (wakacje składkowe)".
- Wniosek należy złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany miesiąc zwolnienia. Na przykład, aby skorzystać ze zwolnienia za grudzień 2024 roku, wniosek trzeba złożyć w listopadzie 2024 roku.
Po złożeniu wniosku i jego akceptacji przez ZUS, przedsiębiorca zostaje zwolniony z opłacania składek za wskazany miesiąc.
Korzyści z wakacji składkowych
Wprowadzenie wakacji składkowych przynosi przedsiębiorcom kilka istotnych korzyści:
- Obniżenie kosztów prowadzenia działalności: Zwolnienie z opłacania składek w wybranym miesiącu pozwala na zaoszczędzenie środków finansowych.
- Zachowanie ciągłości ubezpieczenia: Składki za miesiąc zwolnienia są finansowane z budżetu państwa, co zapewnia ciągłość ubezpieczenia i nie wpływa negatywnie na przyszłe świadczenia emerytalne czy rentowe.
- Elastyczność: Przedsiębiorca sam decyduje, w którym miesiącu skorzysta ze zwolnienia, dostosowując to do specyfiki swojej działalności.
Podsumowanie
Wakacje składkowe to korzystne rozwiązanie dla mikroprzedsiębiorców, umożliwiające zmniejszenie obciążeń finansowych związanych z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne. Spełniając określone warunki i składając wniosek w odpowiednim terminie, przedsiębiorcy mogą skorzystać z tej ulgi, co pozytywnie wpłynie na ich działalność gospodarczą. Należy jednak pamiętać, że rezygnacja z opłacania składek może mieć wpływ na wysokość przyszłych świadczeń emerytalnych czy, np. zasiłków chorobowych, jeżeli przedsiębiorcy opłacają wyższe niż minimalne składki na ubezpieczenia, ponieważ finansowane będą z budżetu państwa tylko składki w minimalnej wysokości.
Skomentuj
Brak komentarzy