WMS dla e - Commerce
- Opublikowano
- 6 min czytania
Jak informatyczny system magazynowy razem z ERP wpływa na powodzenie w e-commerce?
Zadowolenie klientów, zapewniające lojalność i powtórne zakupy, to również efekt sprawnych procesów w magazynie - które decydują o czasie realizacji zamówień. Przeczytaj jak przepływ niezbędnych danych między e- sklepem a oprogramowaniem klasy ERP i systemem WMS usprawnia sprzedaż i logistykę towarów w branży e-commerce.
E-commerce to obecnie najszybciej rozwijający się kanał sprzedaży na świecie. Również w Polsce obserwujemy prężny rozwój sprzedaży internetowej. Na naszym rynku funkcjonuje już ponad 40 tysięcy sklepów internetowych (wg danych. DlaHandlu.pl) oferujących produkty z każdej dziedziny, w których z roku na rok, a obecnie nawet z miesiąca na miesiąc, coraz więcej osób decyduje się na zakupy.
E-commerce jako system naczyń połączonych z ERP i WMS
Sukces w branży e-commerce nie jest jednak wcale tak oczywisty. Klienci są coraz bardziej wymagający, a prowadzenie sklepu internetowego wymaga włożenia wysiłku - inwestycji na różnych polach. Oprócz atrakcyjnej i szerokiej gamy produktów w konkurencyjnych cenach, wyglądu, wygody i użyteczności e-sklepu, widoczności oferty w wyszukiwarkach, ogromne znaczenie ma też wybór odpowiedniego systemu informatycznego, który będzie miał swoje role do spełniania również w magazynie .
System ma wspierać całościowy rozwój biznesu, w tym istotny jest program do zarządzania magazynem. Ma on kluczowe znaczenie w obszarze dostarczenia i rozliczenia zamówienia, obsługi klienta w tym zwrotów i reklamacji i zaopatrzenia sklepu w wysprzedany asortyment.
Przy wyborze odpowiedniego oprogramowania warto brać pod uwagę, by wdrożenie pracowników do pracy z systemem było łatwe, a obsługa magazynu i kwestia kompletacji zamówień, a co za tym idzie obsługa klientów nie stanowiła problemu.
System WMS pozwala na automatyzację szeregu procesów logistycznych każdego e-commerce'u
Magazynowy system informatyczny klasy WMS ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla średnich i dużych firm z magazynami o wielopoziomowej strukturze, gdzie codziennie wykonuje się mnóstwo wieloetapowych procesów magazynowych.
Logistyka w sklepie internetowym zwykle rozumiana jest jako przyjęcie, a następnie wydanie towaru. Tymczasem składa się na nią znacznie więcej neraz wieloetapowych procesów. Przedsiębiorca musi m.in. kontrolować stany magazynowe, kwestie zaopatrzenia u swoich dostawców, realizować procesy pakowania, kompletacji i dostawy - wysyłki do klienta w jak najkrótszym czasie po zakupie w e-sklepie, być przygotowanym do obsługi zwrotów i reklamacji itp. A dla klientów szczególnie istotny jest czas realizacji zamówień – to obok ceny kluczowy wskaźnik wpływający na ocenę danego sklepu internetowego.
W jaki sposób poprawić funkcjonowanie tego elementu? Należy zwrócić uwagę na automatyzację procesów. Aby była skuteczna niezbędne jest skorzystanie z systemów do obsługi przedsiębiorstwa, np. Comarch ERP XL, czy Comarch ERP Optima oraz rozwiązania do zarządzania magazynem, np. Comarch WMS.
System zarządzania magazynem w sklepie internetowym
Comarch ERP Optima Handel to moduł wspomagający sprzedaż i magazynowanie także w branży e-commerce. Moduł zapewnia pełną kontrolę logistyki prowadzonej w przedsiębiorstwie, w tym np. w sklepie internetowym, przez co pozwala na efektywne zarządzanie towarami w magazynie i kontrolowanie stanu towaru i zamówień.
"Prowadząc wielokanałową sprzedaż w Internecie należy przede wszystkim zagwarantować, że w swojej konfiguracji wyróżniamy pewien system nadrzędny, który zarządza stanem magazynowym w jednym lub większej liczbie magazynów. W naszym przypadku rolę takiego systemu pełni program Comarch ERP Optima, a w zasadzie jego moduł Handel. To dzięki temu rozwiązaniu mamy automatyczną synchronizację stanów magazynowych, cen, nazw, opisów i atrybutów we wszystkich kanałach e-commercowych, wliczając w to Allegro, Ceneo, sklep internetowy oraz wszystkie integracje z marketplace'ami bazujące na plikach XML" - mówi Mateusz Miągowski, kierownik działu e-commerce w firmie Debiut Plus, która korzysta z wersji e-sklepu w modelu b2b.
System ERP i magazynowanie z WMS
System ERP nie tylko usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa w obszarach takich jak księgowość, sprawy kadrowe, czy planowanie produkcji, ale także wpływa na logistykę m.in poprzez moduły do obsługi magazynu jak np. system WMS. Dzięki automatyzacji procesów w obszarze realizacji zamówień firmy e commerce mogą usprawnić procesy przyjęcia i wydawania towarów co wpłynie znacząco na zmniejszenie liczby błędów, a także przede wszystkim na czas realizacji dostaw.
System zarządzania magazynem (ang. warehouse management system), taki jak oprogramowanie WMS usprawnia pracę magazynu dzięki temu, że scala, koordynuje i optymalizuje szereg procesów magazynowych w takich strefach jak przyjęcia, kontrolowanie stanów magazynowych, rotacja artykułów, zarządzanie lokalizacją, etykietowanie, kompletacja zamówień, ilość towarów, wydania itd. Dzięki temu obsługa magazynu jest znacznie sprawniejsza.
Comarch oferuje system WMS jako pakiet dwóch rozwiązań - Comarch WMS Zarządzanie oraz Comarch WMS Magazynier, które razem umożliwiają kompleksową system informatyczny do obsług rozległych magazynów wysokiego składowania. S
Dzięki korzystaniu z systemu WMS możemy w pełni kontrolować przepływ towarów w firmie, co jest możliwe w związku z pełną integracją z systemami Comarch ERP. Magazyn z systemem WMS pozwala na optymalane rodzielanie pracy i wykorzstanie tylko niezbędnej liczby pracowników. Wdrożenie systemów magazynowych w firmie e-commerce
Comarch WMS to m.in. sprawnie zbudowana struktura magazynowa, ustawione algorytmy zarządzania, dyspozycje przydzielone pracownikom, oraz monitorowanie stanów magazynowych i szybsza realizacja zlecenia wydania lub przyjęcia towaru.
Podsumowując korzyści: system WMS w firmie e-commerce we współpracy z ERP zapewnia takie korzyści jak sprawne rozliczanie sprzedaży wraz z jej ewidencją (płatności, inwentaryzacje), oszczędność czasu - większe tempo dostaw, planowanie zaopatrzenia, współpracę z kurierami, niższe koszty administracyjne i przede wszystkim mniejsza liczba pomyłek.
Skomentuj
Brak komentarzy