Dotacje na IT w 2025 roku
Cyfryzacja firm to niezmiennie jeden z priorytetów funduszy unijnych. Nie zmienia się również to, że na największe wsparcie może liczyć branża produkcyjna. Narzędzia wspierające inwestycje IT możemy znaleźć w programach krajowych i regionalnych budżetu spójności 2021-2027 oraz w Krajowym Planie Odbudowy.
Dotacje na cyfryzację w województwach
Najwięcej środków na transformację cyfrową firm ulokowanych jest w 16 progrmach regionalnych. Dotacje pozwalające na inwestycje w IT, mamy już zaplanowane w województwach:
- opolskie – dla nowopowstałych firm,
- śląskie – dla podregionów: katowickiego, tyskiego, bytomskiego, gliwickiego, sosnowieckiego, rybnickiego, bielskiego,
- warmińsko-mazurskie – na transformację cyfrową MŚP,
- wielkopolskie – wsparcie inwestycji MŚP i dużych firm w Wielkopolsce Wschodniej,
- zachodniopomorskie – na wdrożenie przez MŚP wyspecjalizowanych rozwiązań cyfrowych.
Warto zaznaczyć, że nie jest to ostateczna lista – w ciągu roku mogą się pojawiać aktualizacje harmonogramów.
Dodatkowym źródłem finansowania dla kilku województw (lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i mazowieckie bez Warszawy i otaczających ją powiatów), jest program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. W jego ramach dostępne będą środki dla firm produkcyjnych na automatyzację i robotyzację, w tym na zakup systemów informatycznych.
Granty dla firm produkcyjnych
Duża pula środków na transformację cyfrową branży produkcyjnej ulokowana jest w Agencji Rozwoju Przemysłu. Czekamy na ogłoszenie zapowiadanego projektu grantowego o nazwie „Dig.IT. Transformacja cyfrowa polskich MŚP” skierowanego do przedsiębiorstw z sektora przetwórstwa przemysłowego oraz usług produkcyjnych.Granty pozwolą na zakup nowoczesnych technologii cyfrowych, środków trwałych oraz szkolenia dla pracowników.
IT w projektach badawczo-rozwojowych
W 2025 kontynuowane będzie wsparcie działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw, gdzie również mamy elementy cyfryzacji. Najważniejsza w tym obszarze jest tzw. Ścieżka SMART - skierowana do sektora MŚP i dużych firm. Zakłada wzmacnianie zdolności badawczo – rozwojowych przedsiębiorstw i wdrażanie innowacji opartych na wynikach prac B+R. Moduł Cyfryzacja w Ścieżce SMART pozwala na inwestycje zmierzające do cyfryzacji produkcji, procesów, produktów, usług, modelu biznesowego oraz zapewnienia cyberbezpieczeństwa.
W programach regionalnych, również pojawiają się projekty pozwalające na inwestycje IT w ramach wdrożenia wyników prac B+R.
Wsparcie cyfryzacji z KPO
Transformacja cyfrowa jest też jednym z priorytetów Krajowego Planu Odbudowy i Wzmacniania Odporności. Większość środków na ten cel skierowanych do przedsiębiorców już zostało rozdysponowanych (wsparcie dla branży HoReCa i dotacje dla dużych firm na robotyzację i cyfryzację).
W 2025 zostanie uruchomiony program pożyczkowy „Wspieranie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw dzięki wykorzystaniu technologii przetwarzania w chmurze”. Wsparcie w formie pożyczki będzie przyznawane przedsiębiorstwom prywatnym na realizację projektów w dziedzinie transformacji cyfrowej. Co najmniej 30% łącznych kosztów inwestycji musi być związane z infrastrukturą chmurową i usługami przetwarzania w chmurze. Pozostałe wydatki również muszą być bezpośrednio związane z transformacją cyfrową działalności gospodarczej, np. ze zwiększaniem stopnia wykorzystania inteligentnych rozwiązań takich jak IoT czy AI.