Więcej dotacji na IT do końca 2019 roku!
Siedmioletni budżet unijny, z którego korzystamy od 2014 roku, zbliża się do końca. W regionach trwa podliczanie wydanych funduszy i wprowadzanie zmian, tak aby optymalnie wydatkować pozostałe środki. Są konkursy, na które alokacja została już wyczerpana, są też takie, w których pieniędzy zostało więcej niż zakładano. Warto śledzić zmiany w harmonogramach – pojawiają się miłe niespodzianki. W zakresie finansowania inwestycji IT dodanych zostało kilka naborów nieprzewidywanych na początku tego roku.
W których regionach dotacje na IT?
Przedsiębiorca z sektora MŚP szukający dotacji na rozwój firmy w pierwszej kolejności powinien sprawdzić, co oferuje Regionalny Program Operacyjny województwa, w którym mieści się siedziba firmy i planowane są inwestycje. Regiony w różny sposób podzieliły swój budżet i mają odmienne priorytety rozdzielania środków unijnych.
Dofinansowanie informatyzacji firm
Tylko w niektórych województwach zaprojektowano dotacje, w których inwestycje w infrastrukturę sprzętową i oprogramowanie są podstawowym założeniem projektu. Taki prosty, „inwestycyjny” konkurs czeka nas na początku września w województwie opolskim. Daje on firmom z sektora MŚP możliwość informatyzacji – zakupu oprogramowania do zarządzania firmą, obszarem produkcji, logistyki, rozwiązań e-commerce, aplikacji mobilnych, infrastruktury IT. To już kolejna edycja tego konkursu i być może ostatnia, bo cieszy się on dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. W poprzednim naborze z 2018 roku 50 firm otrzymało wsparcie o wysokości nawet 500 tys. zł na rozwój swojej działalności dzięki nowoczesnym rozwiązaniom IT. Obecnie wsparcie obejmuje również 70% kosztów całej inwestycji, ale zostało ograniczone do kwoty 300 tys. zł dla jednej firmy.
Dotacje na innowacje
Pozostałe nabory, które wystartują jeszcze w tym roku, to konkursy, w których informatyzacja firmy nie jest głównym celem, ale towarzyszy szerszym innowacyjnym zmianom wewnątrz przedsiębiorstwa. Takie dotacje mamy w najbliższych miesiącach w województwach dolnośląskim, lubelskim, mazowieckim, podkarpackim, podlaskim, śląskim i zachodniopomorskim.
Każdy z tych konkursów ma różne obostrzenia – może być skierowany do określonej grupy firm, ma inny katalog wydatków kwalifikowanych czy też różne limity i poziomy dofinansowania. Ich wspólnym mianownikiem jest jednak wymóg innowacyjności.
Warto podkreślić, że innowacyjne rozwiązania są również w zasięgu małych firm i mikroprzedsiębiorców. Innowacja to nic innego, jak nowe lub znacząco ulepszone produkty lub usługi, które trzeba wprowadzić na rynek (innowacja produktowa), zmiany w produkcji lub logistyce firmy (innowacja procesowa), zmiany w organizacji firmy lub marketingu. W programach regionalnych wymagane jest najczęściej, żeby było to rozwiązanie wcześniej niestosowane na poziomie danego województwa, czasem nowe jedynie dla danej firmy.
Innowacyjne systemy ERP
Wiele innowacji można zbudować w oparciu o systemy Comarch ERP. Przykładowo w Comarch ERP XL mamy możliwość tworzenia produktów pod indywidualne zamówienie klienta (Konfigurator produktu) oraz precyzyjnego kalkulowania kosztów produkcji. Dzięki temu poszerzamy ofertę firmy i wprowadzamy do niej produkty rentowne (innowacja produktowa). Aplikacja Comarch Mobile MES czy rozwiązania Comarch z obszaru IoT powalają na zbieranie informacji z hali produkcyjnej w czasie rzeczywistym, co pozwala na bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów i wzrost efektywności produkcji (innowacja procesowa w produkcji). Innowację procesową w logistyce można z kolei oprzeć na rozwiązaniu Comarch WMS, które automatyzuje procesy magazynowe i pozwala na lepsze wykorzystanie powierzchni magazynowych.
To tylko kilka przykładów, które pokazują, jak systemy Comarch ERP pozwalają na osiągniecie innowacyjności nawet w najmniejszych firmach, co z kolei pozwala na dofinansowanie inwestycji ze środków unijnych. Warto więc zapoznać się z warunkami konkursów w swoim regionie. Przygotowanie projektu i dokumentacji aplikacyjnej to proces długotrwały, ale znając warunki poprzednich edycji konkursów unijnych, można się do niego przygotować.
Chcesz znać dokładny grafik i założenia konkursów na 2019 rok? Skontaktuj się z nami!