Raport Made in Poland 2024

Jak przebiega cyfrowa transformacja w średnich i dużych polskich przedsiębiorstwach

Systemy IT w firmach odgrywają kluczową rolę, wpływając na efektywność i zdolność do adaptacji w zmieniającym się środowisku. Aby lepiej zrozumieć wyzwania cyfryzacji, czołowy dostawca oprogramowania, Comarch ERP oraz wiodąca firma badawcza, PMR Market Expert, opracowali raport, który wspiera rozwój systemów IT dla przedsiębiorstw. Zawiera badanie ilościowe i pogłębione wywiady z dyrektorami IT.

Najważniejsze wnioski z raportu wskazują, że konieczne są inwestycje w IT, aby poprawić efektywność i sprostać wymaganiom cyfrowym. Z drugiej strony obawy dotyczące kosztów, bezpieczeństwa danych i efektywności AI hamują szybkie wdrożenie nowoczesnych technologii.

Pobierz raport 

Wyniki badań na tle głównych obszarów cyfryzacji przedsiębiorstw

  • Polskie firmy wciąż mają problemy z cyfryzacją – papierowe dokumenty są nadal powszechne, podobnie jak ręczne zbieranie danych produkcyjnych. 
  • Firmy coraz lepiej identyfikują swoje priorytety – koncentrują się na kwestiach takich jak bezpieczeństwo, integracja systemów oraz zapewnienie zgodności oprogramowania z lokalnymi przepisami.
  • Przed rynkiem stoją znaczące wyzwania
    – firmy muszą przygotować się na wdrożenie nowych regulacji, takich jak Krajowy System e-Faktur oraz raportowanie ESG. 
  • Firmy wciąż szukają zastosowań AI
    – mimo rosnącej presji na wdrożenie sztucznej inteligencji, wiele firm wciąż nie potrafi jednoznacznie określić, w jakich obszarach mogłaby ona przynieść korzyści.

Zarządzanie danymi w Polsce: wciąż więcej papieru niż technologii 

Polskie firmy nadal mają trudności z cyfryzacją procesów związanych z zarządzaniem danymi. Aż 38% dużych i średnich przedsiębiorstw przesyła i przechowuje dokumenty w formie papierowej. Firmy mierzą się z wyzwaniami związanymi z różnorodnością narzędzi do przetwarzania danych – często łączą nowoczesne technologie z prostymi arkuszami kalkulacyjnymi lub tradycyjnymi metodami zapisywania danych na papierze.

średnich i dużych polskich firm wciąż wpisuje dane produkcyjne do systemów IT ręcznie 

(Anonimowa wypowiedź)

Dyrektor IT,
branża produkcyjna,
firma zatrudniająca 250-500 pracowników

Jeśli chodzi o zbieranie danych to niestety jeszcze tego nie robimy. Zbieraliśmy te dane, ale do Exceli. Na pewno będziemy dążyć do tego, żeby zbierać dane z maszyn i móc je wykorzystać, choćby do planowania produkcji. To są bardzo ważne dane, które są nam niezbędne i na pewno będziemy szli w tym kierunku.

(Anonimowa wypowiedź)

Dyrektor IT,
branża transportowa,
firma zatrudniająca do 250 pracowników

W naszej firmie wiele raportów i zestawień jest tworzonych za pomocą mechanizmów do raportowania. Część z tych procesów odbywa się półautomatycznie, a część wciąż nie. To sprawia, że powtarzalność tych działań jest utrudniona, a czasami wręcz niemożliwa do utrzymania.

Jak powstał raport i skąd pozyskaliśmy dane?

Badania ilościowe i jakościowe przeprowadzono w celu zaprezentowania ich w niniejszym raporcie, co czyni je unikalnymi na tle wielu rozproszonych źródeł informacji. W raporcie prezentujemy perspektywy osób odpowiedzialnych za digitalizację i zarządzanie procesami w średnich i dużych przedsiębiorstwach, co umożliwia czytelnikom lepsze zrozumienie wyzwań, przed jakim stoją ich firmy. Rynek został zbadany przekrojowo, uwzględniając m.in. branże produkcyjną, logistyczną oraz handel detaliczny i hurtowy.

średnich i dużych firm uważa, że bezpieczeństwo to kluczowe wyzwanie IT w najbliższych latach

Obieg dokumentów, automatyzacja i integracja to główne wyzwania firm w zakresie cyfryzacji

Dla zdecydowanej większości badanych cyfrowa transformacja jest najczęściej kojarzona z konkretnymi i praktycznymi aspektami usprawnienia procesów w organizacji. Firmy wiążą cyfrową transformację z takimi pojęciami jak: usprawnienie obiegu dokumentów (68%), automatyzacja i integracja procesów biznesowych (67%) czy poprawa efektywności i produktywności pracownika (55%). Firmy wskazują, że kluczowe wyzwania IT to: bezpieczeństwo, integracja systemów oraz redukcja kosztów.

Artur Dziobak

Dyrektor IT,
branża produkcyjna,
Gerda

W mojej opinii, jednym z głównych wyzwań w IT są integracje między różnorodnymi systemami. Naszym celem jest ich ujednolicenie, aby minimalizować liczbę integracji lub tworzyć rozwiązania jak najbardziej uniwersalne. Dążymy do ograniczenia różnorodności systemów, choć nie zawsze jest to możliwe, gdyż trudno znaleźć jednego dostawcę, który zaoferuje kompletne rozwiązania od A do Z. To podejście rzadko bywa w pełni realne, ale staramy się, aby integracje były maksymalnie proste i jak najbardziej uniwersalne.

Siła lokalnych dostawców IT 

Skuteczny system zarządzania to nie tylko nowoczesne technologie, ale również oprogramowanie, które spełnia wymogi lokalnych przepisów. Z raportu wynika, że lokalni dostawcy IT są postrzegani jako bardziej wiarygodni w tym obszarze. Aż 83% średnich i dużych polskich firm uznaje bieżące dostosowanie oprogramowania do przepisów prawnych za kluczowy element. Wśród różnych kryteriów wyboru, tylko zakres funkcjonalności systemu jest oceniany wyżej.

W najbliższym czasie polskie firmy czekają dwie istotne zmiany prawne — wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) oraz dostosowanie do standardów ESG. Firmy nie są jeszcze w pełni przygotowane na żadną z tych rewolucji. Zaledwie co piąta średnia i duża firma wdraża lub aktualizuję oprogramowanie w związku z planowym wdrożeniem systemu KSe-F. Sytuacja w zakresie obowiązku raportowania niefinansowego ESG jest bardziej złożona – jedynie co 30. firma w Polsce podjęła kroki w kierunku dostosowania swojego oprogramowania.

średnich i dużych polskich firm uważa, że krajowi dostawcy mają większą wiedzę na temat lokalnych przepisów prawa

Paweł Wieruszewski

Dyrektor IT,
branża produkcyjna,
Cerrad

Uważam, że kapitał ma narodowość. Przewagą polskich firm IT jest to, że ich rozwiązania szybciej dostosowują się do skomplikowanego otoczenia prawnego w Polsce, co zapewnia lepsze wsparcie dla Klientów. Globalni dostawcy, często korzystający z zagranicznego outsourcingu, nie zawsze oferują taką samą jakość, co lokalne firmy. Współpraca z krajowymi dostawcami jest łatwiejsza, a komunikacja bardziej efektywna, co ułatwia wprowadzanie potrzebnych funkcjonalności oraz budowanie silnych relacji biznesowych.

(Anonimowa wypowiedź)

Kierownik działu IT,
branża żywności,
firma zatrudniająca powyżej 500 pracowników

Lokalne systemy IT są lepiej dopasowane do naszej polskiej specyfiki. To nie dotyczy tylko kwestii kadrowo-płacowych czy księgowych, ale również systemów do harmonogramowania czy planowania produkcji. Nasze systemy są inaczej zbudowane, bazują na innej logice działania, niż systemy w krajach zachodnich czy azjatyckich, co sprawia, że lepiej odpowiadają na specyficzne potrzeby polskich przedsiębiorstw.

Poznaj unikalne dane PMR dla Comarch z badań ilościowych i jakościowych

Pobierz cały raport

Firmy nie wiedzą jeszcze jak wykorzystać AI

Mimo silnej presji na wdrażanie technologii AI, którą deklaruje blisko 3/4 dużych i średnich przedsiębiorstw, niemal połowa z nich nie potrafi dokładnie wskazać obszaru działalności, który mógłby zostać usprawniony przez sztuczną inteligencję.  

Przedsiębiorcy mają jasno określone oczekiwania wobec wdrożenia sztucznej inteligencji, zwłaszcza w zakresie poprawy analizy danych i obniżenia kosztów operacyjnych. Jednak niektóre firmy wyrażają obawy dotyczące wiarygodności i efektywności AI, co stanowi największą barierę we wdrażaniu tej technologii. Dodatkowo, wysokie koszty i kwestie związane z bezpieczeństwem danych również są istotnymi wyzwaniami. Rolą dostawców IT jest wspieranie firm w zrozumieniu korzyści z wprowadzenia AI oraz w zarządzaniu ryzykami związanymi z jej wdrożeniem.

średnich i dużych polskich firm nie jest w stanie wskazać w jakim obszarze działalności może wykorzystać AI

(Anonimowa wypowiedź)

Dyrektor IT,
branża produkcyjna,
firma powyżej 500 pracowników

Na razie odczuwamy pewien sceptycyzm co do rozwiązań z zakresu AI i machine learning. Chcielibyśmy najpierw skorzystać z tych technologii w ramach naszego systemu ERP. Nie planujemy jednak prac nad rozwiązaniami dedykowanymi wyłącznie tym technologiom. W branży produkcyjnej obecnie nie widzę większych możliwości zastosowania AI, dlatego w najbliższym czasie bardziej będziemy stawiać na automatykę.

(Anonimowa wypowiedź)

Dyrektor IT,
branża handlowa,
firma zatrudniająca do 250 pracowników

Na pewno jednym z obszarów, w których AI może znaleźć zastosowanie, jest zarządzanie magazynem. Sztuczna inteligencja może sugerować optymalne decyzje, automatycznie wysyłać zamówienia do kontrahentów czy producentów, gdy poziom zapasów spadnie poniżej ustalonego progu.

Autorzy raportu

Raport na zlecenie Comarch ERP został przygotowany przez analityków
i badaczy z firmy PMR Market Experts.

Co można zrobić z wynikami raportu?

Jeśli zarządzasz dużą i średnią firmą raport pomoże Ci:

  • zidentyfikować obszary wymagające usprawnienia poprzez porównanie własnych wyników z rynkowymi benchmarkami,
  • określić, które inwestycje w cyfryzację mają największy wpływ na efektywność operacyjną, na podstawie najlepszych praktyk wskazanych w raporcie.

Jeśli jesteś szefem IT lub zarządzasz produkcją wykorzystaj raport do:

  • opracowania strategii cyfryzacji, bazującej na trendach rozwojowych liderów rynku,
  • inspiracji i optymalizacji procesów w wielu obszarach przedsiębiorstwa.

Pobierz Raport Made in Poland 2024. Jak przebiega cyfrowa transformacja w średnich i dużych polskich przedsiębiorstwach

Wypełnij formularz, a otrzymasz za darmo dostęp do raportu.

Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy prawa komunikacji elektronicznej, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą mailowo. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem wcześniej podjętych kontaktów. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z Grupy Comarch na podstawie prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.
Prosimy o tę zgodę z uwagi na przepisy prawa komunikacji elektronicznej, aby nasi przedstawiciele mogli skontaktować się z Tobą telefonicznie. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem wcześniej podjętych kontaktów. Twoje dane osobowe będą przetwarzane w tym przypadku przez spółki z Grupy Comarch na podstawie prawnie uzasadnionego interesu. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe.
Na podstawie tej zgody Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez spółki z Grupy Comarch w celu wysyłki newslettera. Możesz wycofać tę zgodę w dowolnym momencie. Pamiętaj, że wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania danych sprzed cofnięcia zgody. Prosimy o Twoją zgodę z uwagi na przepisy o ochronie danych osobowych oraz przepisy prawa komunikacji elektronicznej. Twoja zgoda jest równoznaczna z akceptacją marketingu bezpośredniego i otrzymywania na wskazany adres e-mail informacji handlowych zawartych w naszym newsletterze. Dowiedz się więcej o tym jak spółki z grupy Comarch przetwarzają dane osobowe

Możesz wycofać zgodę w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem wcześniej podjętych kontaktów i przetwarzania danych dokonanego na podstawie zgody przed jej wycofaniem.


Wysyłając formularz udostępniasz nam Twoje dane osobowe. Przeczytaj: Informacje o przetwarzaniu Twoich danych osobowych przez spółki z grupy Comarch oraz o Twoich uprawnieniach..


Informujemy Cię, że Comarch S.A. jest producentem systemów ERP, które sprzedawane i wdrażane są przez Autoryzowaną Sieć Partnerów Comarch. W związku z takim modelem sprzedaży może skontaktować się z Tobą zarówno przedstawiciel Comarch S.A. jak i przedstawiciel firmy Partnerskiej Comarch.