AI w systemach ERP – konkretne zastosowania w biznesie.
AI w systemach ERP – konkretne zastosowania w biznesie. Sprawdź
Comarch potwierdził pozycję największego krajowego dostawcy oprogramowania ERP, a jego udział w rynku stale się umacnia, zwłaszcza w porównaniu z globalnymi graczami. W raporcie IDC „Poland Enterprise Application Software Market Analysis and 2022 Vendor Shares” firma zajęła drugie miejsce wśród dostawców systemów ERP, a pierwsze wśród polskich producentów. Comarch posiada obecnie blisko 24% rynku, generując przychody na poziomie 75,84 mln USD. Spółka utrzymała również pozycję lidera w segmencie małych firm, zdobywając 52,4% rynku.
W 2022 roku Comarch jako jedyny z trzech największych producentów systemów informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem zwiększył swój udział w krajowym rynku tych rozwiązań – z 22,5% do 23,6%.
- Comarch oferuje szereg produktów i modeli cenowych, co pozwala na dostosowanie ich do potrzeb danej organizacji. Jesteśmy też bardziej elastyczni w porównaniu do globalnych systemów ERP i mamy nad nimi przewagę cenową. Koszty utrzymania systemów Comarch ERP są niższe głównie dzięki rozbudowanej sieci Partnerów oraz wycenianiu naszych licencji i usług w PLN, a nie obcych walutach, co chroni Klientów przed wahaniami kursów walut – mówi Zbigniew Rymarczyk, wiceprezes Comarch i dyrektor Sektora ERP.
Analitycy z IDC oszacowali, że całkowita wartość rynku rozwiązań informatycznych do zarządzania przedsiębiorstwem w Polsce w 2022 roku wynosiła 321,67 mln USD, co stanowi spadek o 3,6% w porównaniu z 2021 rokiem. Ocenia się, że jest to spowodowane przede wszystkim wahaniami kursów walut związanymi z wojną w Ukrainie. W raporcie czytamy, że „pomimo różnych napięć, rynek pozostaje silny, napędzany stosunkowo pozytywnym stanem gospodarki – PKB Polski wzrósł o 5,1% w 2022 r. - oraz licznymi inicjatywami transformacji cyfrowej polskich organizacji”.
- Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych polski rynek oprogramowania dla przedsiębiorstw ma nadal duże możliwości rozwoju. W czasach niepewności, organizacje na nowo weryfikują efektywność swoich procesów biznesowych i częściej decydują sie na ich cyfryzację. To co jest obecnie najbardziej poszukiwane to rozwiązania zapewniające stabilność, bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami, jednocześnie umożliwiające elastyczne działania i dynamiczne dostosowanie do zmieniającej się rzeczywistości – komentuje Edyta Kosowska, Product Manager IDC Europe.
Autorzy raportu wśród głównych czynników wpływających na polski rynek systemów ERP wymieniają:
Jednocześnie obserwuje się zewnętrzne czynniki, wpływające na popyt na oprogramowanie, takie jak niepewność gospodarcza i spadek wzrostu PKB w Polsce w 2023. Może to spowodować konieczność odroczenia w czasie inwestycji w oprogramowanie IT. Dodatkowo spowolnienie gospodarcze doprowadziło do wydłużenia cykli sprzedaży rozwiązań ERP, na co producenci również muszą być gotowi.
Comarch konsekwentnie realizuje strategię oferowania szerokiej gamy produktów, w tym dodatkowych rozwiązań takich jak e-commerce, punkty sprzedaży (POS), elektroniczna wymiana dokumentów, analizy Business Intelligence, obsługa PPK, zarządzanie magazynem (WMS), optyczne rozpoznawanie tekstu (OCR), systemy zarządzania dokumentami, czy backup baz danych. W połowie 2023 r. na rynku zadebiutowała także platforma sprzedażowa wszystko.pl, która jest zintegrowana z systemami Comarch ERP.
- Jako producent oprogramowania przykładamy dużą wagę do działań R&D, aby stale ulepszać istniejące produkty i wprowadzać nowe rozwiązania takie jak Comarch sPrint (narzędzie do wydruków), czy usprawnienia z zakresu AI i RPA. Jednocześnie intensywnie pracujemy nad rozwojem funkcjonalnym obecnych rozwiązań, szczególnie pod kątem procesów biznesowych w firmach produkcyjnych – podkreśla Zbigniew Rymarczyk.
Wtedy wiele firm zaczęło dostrzegać, że starsze oprogramowanie nie jest już wydajne ani skuteczne i może stanowić przeszkodę w rozwoju firmy i jej produktywności. Dlatego zaczęto weryfikować wybory, dokonywać analizy kosztów i obliczać uzasadnienie biznesowe. W rezultacie rozwiązania Comarch okazują się często najbardziej odpowiednią i opłacalną alternatywą.
Inną istotną przewagą jest troska o bieżące dostosowywanie systemów w związku ze zmianami w prawie, aby zachować zgodność, np. z nadchodzącymi przepisami dotyczącymi obowiązkowego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur.
- Dostawcy działający na rynku oprogramowania dla przedsiębiorstw w Polsce stoją przed szeregiem wyzwań. Zwiększające się wymagania klientów, rosnąca konkurencja oraz nieustannie zmieniające się trendy technologiczne to tylko niektóre z nich. Comarch już kilka lat temu postawił na tworzenie kompleksowej oferty, stały rozwój wbudowanych w produkty innowacji oraz elastyczne podejście do klienta. Konsekwentne realizowanie tej strategii pozwala na sukcesywne zdobywanie udziału w rynku - mówi Edyta Kosowska.
Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.