Inteligentne zarządzanie zakupami
Bilans Stanu Towarów (BST) w Comarch ERP XL
Bilans Stanu Towarów (BST) w Comarch ERP XL
Kluczowym obszarem przedsiębiorstwa, które zajmuje się obrotem towarów lub ich produkcją jest optymalne zarządzanie zakupami. Im większa firma tym ten proces jest bardziej skomplikowany i czasochłonny. Dlatego warto wyróżnić kluczowe wyzwania, które wpływają na to czy zarządzanie zakupami w naszej firmie jest optymalne.
Oczywistym faktem jest konieczność zapewnienia odpowiedniej ilości towarów oraz surowców w naszych magazynach lub obiektach logistycznych firm zewnętrznych, aby realizować potrzeby wynikające ze sprzedaży lub produkcji. Z jednej strony te stany powinny być na tyle duże, by obsłużyć bieżące zapotrzebowanie, z drugiej zaś strony istnieją ograniczenia wynikające z powierzchni magazynowej, jak konieczność zmniejszenia ilości nadmiernych stock-ów towarów nierotowanych. Dlatego system planowania zapotrzebowania materiałowego jest tak istotny, bo to właśnie na jego postawie można określić optymalny plan produkcji oraz dostępność stanów magazynowych. Co więcej, dział zakupów musi dysponować odpowiednim doświadczeniem, znajomością rynku i intuicją pod kątem optymalnego stanu magazynowego.
Czasem zdarza się, że dostępność materiałów i towarów jest ograniczona, przez ich wydłużony okres wytwórczy lub wielotygodniowy transport. Wymaga to od działu zakupów obliczania zapotrzebowania z odpowiednim wyprzedzeniem, analizując sezonowość oraz przyszły popyt. Wskazaną analizę utrudniają coraz częstsze załamania łańcuchów dostaw dla zagranicznych kierunków zakupowych. Kluczowa jest również kalkulacja tego ile zamówić, analizując takie parametry, jak czas dostawy materiałów, wielkość aktualnego i przyszłego zapotrzebowania, minimum i optimum logistyczne czy moce wytwórcze dostawcy.
Współczesna rzeczywistość działów zakupów to częste zmiany cen kluczowych surowców (najczęściej ich nieprzewidywalny wzrost). Dodatkowo na wielu rynkach pojawiają się tymczasowe wstrzymania dostaw i produkcji nawet w przypadku zakontraktowanych zakupów. Zmiany geopolityczne, których często nie można przewidzieć, wpływają na wydłużenie, bądź załamanie dotychczasowych tras logistycznych dostaw. Wszystkie te czynniki znacząco utrudniają budowanie stałej strategii zakupowej i wymagają od zakupowców podejmowania decyzji w krótkim okresie czasu, szukając okazji nadążających za nowymi trendami rynku lub budowania sieci alternatywnych dostawców.
Zmienność i nieprzewidywalność, którą wskazaliśmy w poprzednim punkcie determinuje fakt, że dział zakupów musi podejmować swoje decyzje w ograniczonym czasie. Opóźnienia w dostawie kluczowych towarów mogą wpłynąć na opóźnienia w projekcie, a tym samym niewywiązanie się z kontraktu, co będzie skutkowało poważnymi karami finansowanymi. Prawdopodobieństwo popełnienia błędu zwiększa się, gdy zakupowiec musi w krótkim czasie przenalizować złożone zbiory aktualnych danych pochodzących z różnych źródeł.
Gdy dział zakupów przejmuje realizacje zapotrzebowania całego przedsiębiorstwa, musi być w stałym kontakcie z pozostałymi. Ten dialog może być utrudniony gdy przedstawiciele innych działów nie potrafią sprecyzować jakie materiały/towary są potrzebne i na kiedy należy je dostarczyć. Mało precyzyjne informacje zmuszają zakupowców do samodzielnego wgłębienia się w temat, szukania towarów o odpowiedniej specyfikacji lub zamienników, gdy pierwotny towar jest niedostępny. Ważny jest dwustronny przepływ informacji, gdy zmieniają się oczekiwania odnośnie zapotrzebowania, lub gdy następują opóźnienia w realizacji dostaw.
Comarch ERP XL to zintegrowany system do zarządzania przedsiębiorstwem, zapewniający wymianę informacjami pomiędzy wszystkimi działaniami firmy. Zebranie wszystkich informacji w jednym miejscu pozwala na kompleksową obsługę procesu zakupów dla całego przedsiębiorstwa. Comarch ERP XL pozwoli zoptymalizować następujące procesy zakupowe:
Dzisiejsze przedsiębiorstwa, aby być konkurencyjnymi, muszą analizować trendy, wyprzedzać przyszłość i zapewniać optymalne stany magazynowe. Naprzeciw tym wymaganiom Comarch ERP XL dostarcza inteligentne funkcje zarządzania zakupami poprzez wyliczanie prognozowanego popytu, w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji.
Wystarczy, że użytkownik przeprowadzi trening modelu AI, następnie określi zakres czasowy interesującej go prognozy (np. 3 najbliższe tygodnie) i otrzyma wynik symulacji. Wyliczona przez sztuczną inteligencję prognoza popytu może zostać wykorzystana podczas sprawdzania bilansu stanu towarów na dokumencie BST, co umożliwi przedsiębiorstwu optymalizację procesu obliczania zapotrzebowania na sprzedawane towary lub materiały wykorzystywane do produkcji.
Algorytmy sztucznej inteligencji systematycznie się uczą, analizując historyczne transakcje związane z danymi towarami. Pozwala to przedsiębiorstwu wyprzedzić popyt jego Klientów poprzez zaplanowanie odpowiedniego zatowarowania.
BST będący centralnym panelem zaopatrzeniowca umożliwia użytkownikowi określenie dla jakich grup towarów obliczyć zapotrzebowania, w jakim okresie czasu, jakie magazyny analizować oraz czy realizować zakupy per konkretny dostawca.
Bilansu Stanów Towarów pozwala sprawnie analizować równolegle wiele czynników istotnych z punktu widzenia obszaru zakupów – m.in. aktualne stany magazynowe, bieżące i planowane zamówienia, zamówienia „w drodze”, zakładane stany minimalne, EQQ (ekonomiczne wielkości dostaw) dostawy w kwarantannie i inne, w tym własne wskaźniki.
BST można rozbudować o dodanie własnych algorytmów prognozowania lub wykorzystać dostępne w Comarch ERP XL metody symulacji zapotrzebowania oparte o sztuczną inteligencję. Wtedy bieżące dane są uzupełnione o sezonowość lub trendy wynikające ze zmian popytu na poszczególne towary.
Otwartość narzędzia pozwala na wprowadzanie swoich własnych zależności, na których ma opierać się wyliczanie ilości towaru do zamówienia, np. wprowadzanie informacji o minionych i planowanych promocjach, które miałyby odpowiednio wpływać na wyliczanie salda do zamówienia. Ważne jest to, że zakupowiec może sam zdefiniować, które parametry mają mieć wpływ na wynik zapotrzebowania. Stworzony w systemie mechanizm pokaże saldo ilościowe na dany dzień, dla konkretnego towaru.
Mechanizmy RPA występujące w Comarch ERP XL umożliwiają szeroką automatyzację obliczania zapotrzebowania i generowania zamówień do dostawców. System w określonych odstępach czasu będzie obliczał bieżące zapotrzebowanie materiałowe. Gdy pojawią się ujemne wartości bilansu w wyniku cyklicznych obliczeń mechanizmu BST, możliwe jest automatyczne tworzenie zamówień do dostawców.
Zamówienia do dostawców mogą być tworzone na podstawie różnych metod optymalizacji, które określa użytkownik systemu (najniższa cena oferowana przez dostawców, najkrótszy termin dostawy, dostawca domyślny, najmniejsza liczba dostawców) itp. Efektem jest znaczące przyśpieszenie i doprecyzowanie procesu generowania zapotrzebowania i przesyłania zamówień do dostawców. Jednocześnie zakupowiec ma pełną wiedzę o ilości materiałów do zamówienia.
Proces zapewnienia zaopatrzenia może być realizowany w przedsiębiorstwie wieloma scenariuszami. Dlatego kluczowe jest by system ERP zapewniał kompleksową obsługę obiegu dokumentów zakupowych. W Comarch ERP XL pierwszym krokiem w procesie realizacji zakupów może być wysłanie zapytania ofertowego do dostawców na wybrane materiały/towary. Następnie ten dokument można przekształcić w ofertę zakupu. Po porównaniu i wybraniu najlepszej oferty można na jej podstawie wygenerować zamówienie zakupu.
Punktem rozpoczęcia realizacji zaopatrzenia może być utworzenie zamówienia zakupu, którego źródłem będzie zapotrzebowanie produkcyjne lub wynik kalkulacji mechanizmu BST (Bilans Stanu Towarów). Po dostarczeniu zamówienia możemy na jego podstawie wygenerować dokumenty magazynowe (przyjęcie magazynowe, przyjęcie zewnętrzne) lub spiąć z fakturą zakupu, którą otrzymaliśmy od dostawcy. Co istotne można to wykonać w wielu konfiguracjach (np. z jednego zamówienia zakupu można utworzyć kilka dokumentów PZ, które następnie można powiązać z jedną fakturą zakupu).
Dokumenty zakupu przesyłane do dostawców mogą być budowane według indywidualnych szablonów wydruków, które można tworzyć i modyfikować dzięki aplikacji Comarch Sprint, która jest częścią standardowej funkcjonalności Comarch ERP XL.
Comarch ERP XL zapewnia pełne powiązanie dokumentów od momentu utworzenia zapytania ofertowego po przyjęcie towarów/materiałów na magazyn. Dzięki temu w przedsiębiorstwie można realizować traceability i śledzić: pochodzenie partii danego wyrobu, z jakiej dostawy go dostarczono, zgodność z założeniami zapytania ofertowego itp.
Z wykorzystaniem mechanizmu Comarch EDI przedsiębiorstwo może zautomatyzować proces wymiany danych zakupowych z swoimi dostawami. Wszelkie dokumenty zakupowe (zamówienia zakupu, faktury zakupu) mogą być automatycznie przesyłane/odbierane w postaci standardowego komunikatu elektronicznego poprzez platformę EDI, bezpośrednio pomiędzy systemami komputerowymi partnerów biznesowych. Dodatkowo bezpośrednia komunikacja może również dotyczyć cenników zakupu oraz dokumentów dostaw.
Comarch ERP XL również zapewnia pośrednią wymianę plików, np. w arkuszu MS Excel. Na podstawie pliku .xls wypełnionego przez dostawcę w odpowiednim formacie można utworzyć dokument oferty zakupu bezpośrednio w systemie. Zaczytana oferta może również uruchomić mechanizm aktualizacji cen zakupów towarów i materiałów.
Comarch ERP XL wspiera również tradycyjną formę wysyłania zapytań i zamówień zakupu pocztą elektroniczną. Mail do wysyłki może się automatycznie podpowiadać gdy odpowiednio skonfigurujmy dane dostawcy.
Comarch ERP XL wspiera również przedsiębiorstwa, które poszukują dostawców surowców i towarów poza granicami Unii Europejskiej. Import takich towarów wymaga obsługi odpowiednich dokumentów i właściwego powiązania między nimi. W ramach Comarch ERP XL można wygenerować następujące dokumenty:
Comarch ERP XL umożliwia rejestrację wszystkich danych pozwalających na wygenerowanie dokumentu SAD i rozliczenie go z urzędem celnym, m. in. cło, akcyza, VAT (kwota i stawka, koszty transportu krajowego i zagranicznego, dane urzędu, PCN, dane dotyczące transportu). Dokument SAD można wygenerować również z kilku dokumentów FAI.
W momencie gdy przedsiębiorstwo prowadzi skład celny, Comarch ERP XL umożliwi przekształcenie dokumentu FAI do SSC, który można następnie przekształcić w SAD.
W przypadku wymiany handlowej w Unii Europejskiej, Comarch ERP XL pozwala wygenerować deklaracje Intrastat, którą można zapisać w formacie pliku obsługiwanego przez Platformę Usług Elektronicznych Służby Celnej (PUESC).
Zapewnienie materiałów do produkcji w odpowiednim terminie jest kluczowym elementem procesu wytwórczego. Dlatego system Comarch ERP XL zawiera kompleksową funkcjonalność MRP (material requirements planning). Mechanizmy MRP zaszyte w naszym rozwiązaniu analizują kluczowe parametry procesów produkcyjnych:
Na tej podstawie określana jest wielkość zapotrzebowania i terminy, w którym surowce/materiały powinny zostać dostarczone na produkcje. Ta informacja może również zostać uszczegółowiona o planowany czas dostarczenia zamówienia przez dostawcę (np. 5 dni od daty złożenia zamówienia).
Comarch ERP XL może automatycznie, w wyznaczonych okresach czasu, generować Rekomendacje MRP, które mogą stanowić podstawę dla utworzenia zamówienia zakupu do określonego dostawcy/dostawców. Niniejszy mechanizm znacząco przyspiesza wymianę danych między działami produkcji i zakupu, co pozwala zoptymalizować proces planowania potrzeb materiałowych i realizacji produkcji.
Funkcjonalność „Zarządzanie zakupami” w Comarch ERP XL zawiera możliwość zapisywania umów, które pozwalają na określenie warunków kontraktów z dostawcami. Umowy pozwalają na zapis nie tylko ustaleń dotyczących konkretnych towarów, ale też wszystkich pozostałych warunków kontraktu, np. odnawialność umów, osoby podpisujące itp. Co ważne, zamówienia wystawione na towary objęte umową wpływają na ilość pozostałych towarów, dostępnych na warunkach objętych umową. W ten sposób osoba odpowiedzialna za negocjowanie kontraktów będzie w stanie na bieżąco prześledzić dotychczasowe umowy z dostawcą oraz sprawdzić ich faktyczną realizację i wykonanie.
Określ swoje potrzeby biznesowe. My zaoferujemy Ci opiekę informatyczną i dedykowane rozwiązanie.