XBRL, taksonomia, iXBRL - co oznaczają te pojęcia?
Zgodnie z ESEF skonsolidowane sprawozdania finansowe powinny być znakowane przy użyciu języka znaczników XBRL.
Czym zatem jest XBRL?
XBRL (ang. Extensible Business Reporting Language) jest to rozszerzalny język sprawozdawczości finansowej upraszczający i przyśpieszający raportowanie oraz analizę informacji finansowych. Podstawowym elementem języka XBRL jest taksonomia czyli słownik zawierający zestaw informacji określających oraz klasyfikujących pojęcia, które mogą wystąpić w sprawozdaniach finansowych. W przypadku spółek notowanych na giełdach mamy do czynienia z taksonomią ESEF która zawiera w sobie pojęcia znane z MSSF.
Format XBRL jest wykorzystywany od wielu lat na całym świecie. Obecnie jest również wykorzystywany w Unii Europejskiej w raportowaniu w branży bankowej czy przy tworzeniu sprawozdań finansowych dla regulatorów lokalnych.
Język XBRL jest oparty na formacie XML, dzięki czemu nie jest on związany z żadną platformą programową czy sprzętową.
Sprawozdania finansowe w przeglądarce dzięki XBRL
Ważnym zagadnieniem wynikającym z nowych regulacji jest również inline XBRL (iXBRL) czyli format, który łączy w sobie standardy HTML oraz XBRL. Standard iXBRL daje możliwość odczytywania sporządzonych sprawozdań za pomocą przeglądarki internetowej.
Zobacz przykład raportu iXBRL
Warto wspomnieć, iż każda pozycja w sprawozdania finansowego sporządzona w formacie XBRL może być oznaczona/tagowana nie tylko informacjami ze słownika. Dane ze sprawozdań finansowych mogą mieć zaszyte w sobie takie informacje jak:
- Pozycję z taksonomii ESEF;
- Okres jakiego dana wartość dotyczy;
- Waluta;
- Wielkość zaokrągleń (np. kwota przedstawiona w tys. czy mln.);
- Nazwa podmiotu którego ta dana dotyczy.
Business reporting w centrum kompetencji Comarch ERP
Narzędzia do raportowania biznesowego i finansowego są od dawna w centrum kompetencji Comarch ERP. Dedykowane finansom moduły w naszych systemach ERP np. aplikacja do e-sprawozdań finansowych - osiągnęła sukces rynkowy i uznanie nie tylko wśród dotychczas wykorzystujących oprogramowanie Comarch.