Comarch Open Platform API
Ale właściwie co instytucje finansowe mogą uzyskać od firmy takiej jak Comarch, aby uporać się ze wszystkimi wyżej wymienionymi kwestiami?
Comarch Open Platform API gwarantuje:
Bezpieczeństwo
Bramka API musi używać zaszyfrowanych danych dla usług, aby chronić wrażliwe dane aplikacji przed nieautoryzowanym dostępem. Ograniczanie przepustowości pomaga zapobiegać nadużywaniu usług przez boty i samych użytkowników. Zmniejsza także ryzyko ataków typu „odmowa usługi” (DoS).
Poza tym wszystkie przychodzące żądania muszą być uwierzytelniane na poziomie bramki API, a nie poszczególnych mikrousług, a także wykorzystywać szyfrowanie warstwy transportowej (TLS) w całej komunikacji.
Skalowalność
Skalowalność bramki API ma kluczowe znaczenie dla obsługi gwałtownych wzrostów ruchu bez wpływu na wydajność usług. Bez spójności bramki, podczas równoważenia obciążeń aplikacja łatwo przeszłaby w tryb offline a interfejsy API byłyby niedostępne. To z kolei mogłoby oznaczać utratę zaufania użytkowników do platformy.
Niezawodność
Możliwość konfiguracji wysokiej dostępności bramki API minimalizuje przerwy w działaniu usług, nawet w przypadku awarii strefy lub niedostępności pojedynczej instancji. Jeśli mimo to wystąpi awaria, platforma powinna również zapewniać odporność na awarie sprzętu lub oprogramowania w zakresie danych API, aby interfejsy API mogły nadal działać. Aby uzyskać wskazówki umożliwiające rozwiązywanie, zabezpieczanie, zbadanie lub debugowanie pojawiających się problemów, potrzebne będzie połączenie systemów monitorowania, alertów i narzędzi do rejestrowania.
Rozszerzalność
Rozszerzalność API to możliwość zmiany zachowania interfejsu bez konieczności rozwijania API pod konkretne potrzeby. Może ona mieć kluczowe znaczenie dla możliwości utrzymania przejrzystego i skoncentrowanego interfejsu, zapewniając jednocześnie elastyczność systemu, co pozwoli użytkownikom rozwiązywać niespodziewane problemy. Pozwoli to firmie zaoszczędzić dodatkowych kosztów związanych z rozwojem interfejsów API oraz jak najlepiej służyć swoim klientom.
Integralność
Integralność w odniesieniu do API odnosi się do możliwości połączenia dwóch lub więcej odrębnych interfejsów API w celu wymiany danych i wykonywania działań. Oznacza to, że praktycznie wszystkie aplikacje mogą komunikować się ze sobą, nawet pomiędzy różnymi interfejsami API. Dzięki temu instytucja może rozwijać swoją ofertę o nowe produkty bez obawy o współpracę z aktualnie istniejącym systemem.
Ale to jeszcze nie wszystko! Oto co bank działający w segmencie MŚP i bankowości korporacyjnej może zyskać dzięki temu rozwiązaniu: