Oprogramowanie dla brokerów kredytowych - główne przewagi
- Opublikowano
- 4 min czytania
Coraz więcej brokerów korzysta w swojej pracy ze specjalistycznego oprogramowania. Dotyczy to zwłaszcza dużych firm oraz doradców z ponad 20-letnim doświadczeniem. Oprogramowanie dla brokerów kredytowych nie jest nowością, ale w ciągu ostatnich trzech lat nastąpił prawdziwy boom w jego stosowaniu przez instytucje finansowe. A to dlatego, że pozwala ono zautomatyzować i przyspieszyć wszystkie procesy, a jednocześnie podejść do klienta holistycznie. Co to jednak dokładnie oznacza i jakie są konkretne korzyści z jego stosowania?
Kluczowe korzyści biznesowe
Ujmując je w jednym zdaniu: specjalistyczny system dla brokerów kredytowych może znacznie poprawić sprzedaż przy mniejszym nakładzie pracy, zwłaszcza tej żmudnej i papierkowej. Aby korzystać z oprogramowania, nie trzeba posiadać zaawansowanych umiejętności informatycznych. Dzięki niemu pośrednik kredytowy może znacznie poprawić swoją pracę w następujących obszarach:
1. Szybsze decyzje kredytowe
To bardzo duża zaleta, jaką daje oprogramowanie dla brokerów kredytowych. Szybsza, zautomatyzowana analiza to też szybsze wygenerowanie oferty i większe zadowolenie klienta. Broker może skupić się na sprzedaży większej liczby produktów, bo nie musi każdorazowo sprawdzać parametrów produktowych, wykonywać skomplikowanych obliczeń w Excelu czy wypełniać papierowych wersji dokumentów. Wszystko zostaje zrobione automatycznie, po wpisaniu do formularza.
2. Koniec z papierkową robotą
Papierologia to jedna z największych bolączek, z jaką mierzy się w codziennej pracy każdy doradca finansowy czy pośrednik kredytowy. Rejestracja wniosków kredytowych, tworzenie zapisów ze spotkań z klientami, przygotowywanie raportów - wypełnianie tych wszystkich dokumentów zabiera mnóstwo cennego czasu. System dla brokerów kredytowych ogranicza to do minimum. Pracuje się na gotowych szablonach i formularzach, co przyspiesza cały proces kredytowy. Mając wszystko w programie, broker kredytowy może też łatwo wyszukiwać poszczególne dane i dokumenty w historii klienta.
3. Personalizacja sprzedaży kredytów
Oprogramowanie dla brokerów kredytowych umożliwia głębszą relację z klientem i bardziej indywidualne podejście. Można dzięki niemu dobrać najbardziej optymalny produkt, łatwo przeprowadzając analizę dostępnych ofert bankowych i porównanie kosztów kredytu. Oprogramowanie dla brokerów kredytowych kompleksowo wspiera ich na każdym etapie procesu kredytowego - przeprowadza symulację, umożliwia złożenie wniosku, weryfikację, przekazanie wniosku do banku oraz na sam koniec podpisanie umowy.
4. Mniejsze ryzyko błędu
Korzystanie z gotowych szablonów i automatyczna weryfikacja zmniejsza też ryzyko popełnienia błędu, np. przy wypełnianiu rozbudowanego wniosku o kredyt hipoteczny. Zdefiniowany w systemie proces biznesowy zapewnia że broker kredytowy wykona wszystkie wymagane czynności w określonej kolejności zapewniając równe podejście do każdego klienta.
5. Lepsza organizacja pracy
Korzystając z takiego oprogramowania można lepiej organizować swoje zadania i przez to efektywniej pracować. Umożliwia ono na każdym etapie nadzór nad kompletowaniem dokumentacji kredytowej i podgląd całego procesu, tworzenie bazy klientów oraz interaktywnego kalendarza spotkań i zadań. System brokerów kredytowych ułatwia więc utrzymanie porządku w dokumentach.
6. Lepszy nadzór
Przy zatrudnianiu nowych pracowników u siebie w firmie, takie oprogramowanie umożliwia bardzo łatwe monitorowanie aktywności pracowników i śledzenie historii ich współpracy z poszczególnymi klientami.
Jakie oprogramowanie dla brokerów kredytowych jest najlepsze
Na rynku dostępnych jest wiele systemów wspomagających pracę brokerów, nie każdy sprawdzi się jednak tak samo dobrze. Każdy broker kredytowy powinien przy jego wyborze zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Pierwszym są problemy, jakie mogą wiązać się z użytkowaniem danego oprogramowania. Najczęstsze to:
- brak intuicyjnego sposobu wprowadzania danych, co wydłuża znacznie czas pracy, zamiast go skracać
- brak możliwości integracji z innymi systemami informatycznymi
- wypełnianie dokumentów poza systemem
- zbyt długie i zawiłe raporty generowane przez system
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze oprogramowania:
- Interaktywność - to przydatna funkcja, która wspiera bezpośrednie relacje z klientem. Można wtedy na przykład usiąść z nim i na bieżąco modyfikować ofertę, sprawdzając różne warianty, przy różnych założeniach inwestycyjnych. Przy standardowym szablonie nie jest to możliwe.
- Opcję pracy na urządzeniach mobilnych - to ważne jeśli pracuje się często poza biurem, bo dzięki tej funkcji można mieć stały dostęp do wszystkich danych. Potrzebne jest jedynie połączenie z internetem.
- Konfigurowalność – możliwość zarządzania bezpośrednio przez instytucje finansowe parametrami wykorzystywanymi w ramach procesów biznesowych. Nie chodzi tu jedynie o same parametry produktowe ale także np. o możliwość wprowadzania zmian w szablonach formularzy systemowych oraz szablonów generowanych dokumentów.