Czym jest zarządzanie majątkiem?
Przez zarządzanie majątkiem rozumie się przede wszystkim pomnażanie (bezpieczne inwestowanie) i ochronę majątku, jaki zgromadził klient indywidualny. Jednym z elementów zarządzania majątkiem jest planowanie finansowe.
Usługę zarządzania majątkiem oferuje całkiem liczna grupa podmiotów. Szczególnie w ostatnich latach przybyło firm specjalizujących się w doradztwie finansowym. Dokonywane najczęściej podziały wyróżniają:
- instytucje finansowe – często mają one międzynarodowy zasięg, dzięki czemu obsługują klientów z różnych części świata,
- niezależni doradcy – funkcjonują samodzielnie lub w ramach większych grup, często są to byli doradcy, którzy doświadczenia nabrali w bankach,
- banki – doradztwem zajmują się wyspecjalizowane departamenty działające w ramach banku.
Zarządzanie zasobami, w tym finansowymi, sprzętem, materiałami oraz aktywami prawnymi i niematerialnymi, jest kluczowym elementem zarządzania majątkiem. Integracja funkcji zarządzania finansowego i niefinansowego oraz spójne wykorzystanie terminologii i danych w procesach decyzyjnych są niezbędne.
Banki już dawno nie ograniczają swojej działalności jedynie do prowadzenia depozytów czy oferowania pożyczek i kredytów – potencjał dostrzegają one właśnie w oferowaniu klientom indywidualnym spersonalizowanych usług. Zarządzanie majątkiem jest jedną z takich usług.
Nowoczesne technologie odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu zasobami, poprawiając widoczność, śledzenie i kontrolę, co wpływa na procesy produkcyjne, dostosowanie do potrzeb klientów oraz tworzenie nowych wartości i modeli biznesowych.
Historia usługi zarządzania majątkiem nie jest długa – pierwsze firmy, które ją oferowały we współczesnej formie, powstały dopiero na początku lat 90. ubiegłego w wieku w Stanach Zjednoczonych. Powodem uruchomienia tej usługi była przede wszystkim próba zatrzymania przez banki zamożnych klientów, którzy korzystali z bankowości prywatnej.
Uczenie maszynowe jest wykorzystywane do poprawy procesów zarządzania zasobami, takich jak analiza danych finansowych, planowanie finansowe i kontrola inwentarza.
Mimo że zarządzanie majątkiem jest stosunkowo nową usługą bankową, cieszy się ona coraz większym zainteresowaniem wśród klientów indywidualnych. Powodów jest kilka: z roku na rok przybywa osób zamożnych, majętni klienci chcą jeszcze skuteczniej pomnażać posiadane środki i wreszcie powierzenie zarządzania majątkiem specjalistom pozwala osiągnąć optymalne efekty.