Ocena ryzyka w zarządzaniu majątkiem a oprogramowanie
Zamożni klienci najczęściej oczekują od firm oferujących usługę zarządzania majątkiem kompleksowych rozwiązań. W praktyce spodziewają się oni, że specjaliści wskażą im ryzyka dotyczące ich majątku i zaproponują adekwatne rozwiązania. W kategoriach inwestycji, aby zminimalizować ryzyka w zarządzaniu majątkiem, przede wszystkim dywersyfikuje się portfel inwestycyjny. Eksperci wyróżniają trzy sposoby dywersyfikacji portfela:
- Cel i horyzont inwestycyjny. Metoda ta polega na korzystaniu zarówno z krótko–, jak i długoterminowych instrumentów inwestycyjnych.
- Aktywa. Inwestorzy powinni mieć w swoim portfelu różne instrumenty inwestycyjne, np. akcje, metale szlachetne czy obligacje skarbowe. Dodatkowo warto wykorzystać alokację aktywów. To strategia, w której osoba zarządzająca portfelem inwestycyjnym może relokować aktywa z jednego konta na drugie. Celem tych zabiegów jest pomnażanie posiadanego kapitału, wykorzystując aktualne trendy rynkowe;
- Dywersyfikacja rynków. Inwestor powinien inwestować nie tylko na rodzimym, ale również na zagranicznych rynkach. Dotyczy to zwłaszcza klientów należących do wspomnianych już grup HNW i UHNW.
Aby usprawnić zarządzanie ryzykiem w zarządzaniu majątkiem, banki i firmy doradcze wykorzystują nowoczesne oprogramowanie. Automatyzacja niektórych czynności pozwala wyeliminować choćby błędy rachunkowe, które mogłyby niekorzystnie wpłynąć na wyniki finansowe. Nowoczesne oprogramowanie pozwala także zmniejszyć ryzyko. Przykładowo kanały samoobsługowe (robo-advisory), które są coraz popularniejsze wśród klientów, mogą (w ograniczonym stopniu) wspomóc inwestora, gdy jego osobisty doradca jest poza zasięgiem. W przedsiębiorstwach produkcyjnych, integracja technologii cyfrowych, takich jak sztuczna inteligencja, internet rzeczy, blockchain i big data, optymalizuje zarządzanie zapasami i minimalizuje ryzyko.
System do zarządzania majątkiem Comarch Wealth Management pozwala gromadzić wiele typów danych, które mogą posłużyć za punkt wyjścia do późniejszych analiz. Składające się z wielu modułów oprogramowanie Comarch zostało tak zaprojektowane, aby z jednej strony wesprzeć doradców w opracowaniu indywidualnych strategii inwestycyjnych dla klientów, a z drugiej strony dać klientom pełen obraz portfela inwestycyjnego. W efekcie obsługa klienta (również posprzedażowa) może pozostawać na wysokim poziomie, co korzystnie wpływa na budowę relacji między inwestorem a firmą doradczą czy bankiem. Dodatkowo, monitorowanie i kontrola ryzyka są kluczowymi elementami, w których nowoczesne oprogramowanie, takie jak Comarch Wealth Management, odgrywa istotną rolę, umożliwiając ciągłe śledzenie i zarządzanie ryzykiem w zarządzaniu majątkiem.
Więcej o Comarch Wealth Management