Zrównoważone finansowanie w branży ubezpieczeniowej – perspektywy rozwoju
Podmioty z branży ubezpieczeniowej (obok banków i spółek notowanych na giełdach w Unii Europejskiej) już od kilku lat są zobowiązane ujawniać w rocznych raportach informacje niefinansowe, czyli przekazywać informacje o tym, jak radzą sobie m.in. z wyzwaniami środowiskowymi. Obowiązek ten wynika z dyrektywy 2014/95/EU – dyrektywy w sprawie sprawozdawczości niefinansowej. Już wkrótce jednak ich obowiązki w tym względzie zostaną rozszerzone. Nowe regulacje będą miały znaczący wpływ na działalność firm ubezpieczeniowych w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Dyrektywa w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw nakłada obowiązki ujawniania informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju.
Z dniem 10 marca 2021 r. w życie wchodzi wspomniane wyżej Rozporządzenie 2019/2088. Nałoży ono nowe wymogi informacyjne na firmy ubezpieczeniowe. Odnoszą się one zarówno do publikacji dodatkowych informacji na stronach internetowych, jak i udzielania ich przed zawarciem umowy z klientem. Na stronach internetowych ubezpieczyciele muszą umieścić informacje na temat:
- strategii odnoszących się do wprowadzania do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju (Sustainability Risks),
- niekorzystnych skutków decyzji inwestycyjnych na czynniki zrównoważonego rozwoju (adverse sustainability impacts),
- sposobu zapewnienia spójności polityki wynagrodzeń z wprowadzaniem do działalności ryzyk dla zrównoważonego rozwoju.
Później, bo od 30 czerwca 2021 r., na swoich stronach internetowych oświadczenie na temat tego, czy ich inwestycje nie wpływają niekorzystnie na środowisko i sprawy społeczne zamieszczać będą musieli uczestnicy rynku finansowego, którzy przekroczą na dzień bilansowy średnią liczbę 500 pracowników w ciągu roku obrotowego.
Każda firma ubezpieczeniowa objęta przepisami powyższego Rozporządzenia będzie musiała się też wywiązać z obowiązku poinformowania klienta przed zawarciem umowy o:
- sposobie, w jakim ryzyka dla zrównoważonego rozwoju są wprowadzane w podejmowanych przez nią decyzjach inwestycyjnych lub usługach doradztwa inwestycyjnego, ubezpieczeniowego,
- wyniku oceny prawdopodobnego wpływu ryzyka dla zrównoważonego rozwoju na zwrot z tytułu oferowanych produktów ubezpieczeniowych lub w odniesieniu do których doradza.
Firmy ubezpieczeniowe mają więcej czasu, aby przygotować się do wypełniania nowych obowiązków informacyjnych przed podpisaniem umowy – zgodnie z Rozporządzeniem 2019/2088.