Blockchain w faktoringu jest tylko kwestią czasu
- Opublikowano
- 2 min czytania
Coraz częściej słyszymy o pojęciu blockchainu. Jednak czym on jest i jakie korzyści może przynieść dla branży finansowej?
Blockchain to rozproszony rejestr bloków, w których kolejno zapisywane są dane. Jedną z cech blokchainu jest to, że tak zapisanych danych nie da się łatwo zmienić lub usunąć, ponieważ są one jednocześnie zapisywane u wszystkich użytkowników systemu. Procedura wprowadzania jakichkolwiek zmian jest bardzo restrykcyjna. Co za tym idzie, podmiana czy sfałszowanie historii transakcji w tym wypadku są praktycznie niemożliwe.
Warto także wspomnieć o tym, że dostęp do odczytu udokumentowanych w blockchainie transakcji może być ograniczony tylko do podmiotów, których dana transakcja dotyczy. Skorzystać z tego typu rozwiązań może na pewno branża finansowa, a tym bardziej faktoringowa. W tym wypadku instytucja finansowa, faktorzy czy fintechy mogą mieć pełny wgląd do transakcji między przedsiębiorcami, którzy otrzymują od owej instytucji finansowanie w postaci faktoringu. Jeśli technologia ta zostanie odpowiednio zastosowana, to faktor bez problemu sprawdzi, czy transakcja, której dotyczy faktura, doszła do skutku. Zyska tym samym pewność, że faktura została wystawiona, usługa wykonana, a towar przekazany. Co ważniejsze, faktor zyska też pewność, że te parametry nie zostaną przez nikogo zmienione.
Kilka możliwych korzyści z blockchainu dla faktoringu:
- Dostęp do historii wierzytelności zgłoszonych do systemu,
- Unikalny model danych,
- Bezpieczeństwo danych,
- Przyspieszenie procesów kredytowych dzięki szybszemu sprawdzaniu wierzytelności.
Wyzwaniem dla branży będzie z pewnością zbudowanie „masy” Faktorów, którzy będą chcieli wziąć udział w przedsięwzięciu zwanym blockchain. Jednak wynikające z tego korzyści nie tylko sprawią, że cała branża będzie mniej podatna na potencjalny fraud, ale także przyśpieszą cały proces przyznawania limitów, weryfikacji kontrahentów, wierzytelności czy sprawdzania poprawności dokumentacji. Jeśli faktorzy wyrażą chęć uczestnictwa, to cała branża niewątpliwie na tym zyska.
Factoring Product Manager w Comarch