Faktoring w 2023: banki i faktorzy muszą przygotować się na kolejne wzrosty obrotów
- Opublikowano
- 2 min czytania
Wydarzeniem, które pod wieloma względami, także gospodarczo, miało zdecydowanie największy wpływ na cały rok 2022, był oczywiście atak Rosji na Ukrainę. Skutki tego odczuwamy do dziś i będziemy się z nimi mierzyć jeszcze przez następne miesiące, a może nawet lata. Sankcje nakładane na Rosję ograniczyły przepływ towarów i surowców, co spowodowało wzrost cen i wydłużenie terminów oczekiwania na różne towary, co odczuły m.in. branża IT i motoryzacyjna.
W efekcie tych wydarzeń oraz pandemicznych obostrzeń, zauważalny jest wzrost inflacji. O ile dla konsumentów jest to zła informacja, tak branża faktoringowa na tym wyraźnie skorzystała. Pokazują to rekordowe wyniki obrotów branży faktoringowej osiągane nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Nic dziwnego – chcąc zabezpieczyć płynność finansową i środki na bieżące funkcjonowanie firmy, przedsiębiorcy chętniej sięgają właśnie po faktoring.
Co jeszcze przyniósł rok 2022 w branży faktoringowej? Niewątpliwie krokiem milowym jest coraz szerzej zakrojona współpraca firm faktoringowych z ubezpieczycielami – i to jest bardzo dobra informacja. Patrząc na polski rynek, już 55% umów faktoringowych jest podpisywanych przy współpracy z ubezpieczycielem. Cieszy także wzrost świadomości klientów końcowych, którzy są w stanie zapłacić za usługę więcej, w zamian za spokojny sen. Wiedza na temat problemów z wypłacalnością kontrahenta na wczesnym etapie współpracy jest dziś bezcenna.
Z jakimi zagadnieniami przyjdzie się zmierzyć instytucjom finansowym i firmom faktoringowym w 2023 roku?
Na pewno wróci temat KSeF (Krajowy System e-Faktur). Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów, każdy przedsiębiorca będzie musiał obligatoryjnie korzystać z systemu ustrukturyzowanych faktur od stycznia 2024. Z perspektywy branży faktoringowej integracja z systemem będzie na pewno wyzwaniem technologicznym, którego podjąć należy się jak najszybciej. Warto przy tym jednak wziąć pod uwagę, że e-invoicing i dobrze działający system krajowy do zarządzania elektronicznymi fakturami to także spora szansa i jednoznaczne korzyści dla faktoringu, takie jak np. ograniczenie liczby fraudów.
Cieszy też entuzjazm związany z przechodzeniem do świata wirtualnego i dalsza digitalizacja instytucji finansowych. Wchodząc w 2023 rok, wciąż musimy pamiętać o tym, że klienci indywidualni i przedsiębiorcy coraz więcej spraw związanych z bankowością i finansami chcą załatwić bez wychodzenia z domu czy biura. W branży faktoringowej postęp w tym zakresie jest widoczny, jednak wciąż wiele jeszcze pozostaje do zrobienia. Nadal tylko nieliczni faktorzy w Polsce oferują pełen proces faktoringu online bez konieczności odwiedzenia oddziału i złożenia podpisu na dokumentach. Trzeba zachęcać do bliższej współpracy tradycyjnych faktorów z fintechami i wzajemnej wymiany doświadczeń. Fintechy od dłuższego czasu mają opanowane procesy w formie online i cieszą się dużym zaufaniem klientów.
Trendem, który zmierza do nas wielkimi krokami i który będzie się widocznie rozwijał w nadchodzących miesiącach jest Embedded Finance. Klienci końcowi stawiają coraz większe wymagania dotyczące oferty finansowej i dostępu do maksymalnej ilości usług z jednego miejsca. Instytucje finansowe zaczynają to rozumieć i nie tylko ułatwiają klientom końcowym dostęp do różnych usług z poziomu aplikacji, ale też poszerzają gamę produktów. Takie rozwiązania są korzystne obustronnie – nie tylko ułatwią życie i zwiększą wygodę klientów, ale także wzmocnią relację i zbudują ich przywiązanie do konkretnego banku czy faktora.
Obserwując branżę faktoringową od kilku lat, jestem przekonany, że pozytywny trend wzrostowy na poziomie kilkunastu procent z pewnością będzie się utrzymywał. Na takie wyniki wpływa przede wszystkim coraz większe zainteresowanie faktoringiem wśród klientów, którzy doceniają przejmowanie ryzyka niewypłacalności kontrahentów, natychmiastową poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa czy coraz większą dostępność usług online.
Takie zalety faktoringu i jego wartość dla firm w obecnej sytuacji gospodarczej pozwalają na odważne stwierdzenie, że w ciągu pięciu lat będzie to najbardziej pożądany produkt finansowy na świecie. A skoro tak, banki i firmy faktoringowe muszą być odpowiednio przygotowane, aby spełnić przyszłe oczekiwania rynku.