Trzynastka przynosi szczęście: relacja z XIII Międzynarodowego Kongresu Faktoringu
- Opublikowano
- 1 min czytania
21 września odbył się XIII Międzynarodowy Kongres Faktoringu, jedno z najważniejszych wydarzeń nie tylko dla branży faktoringowej, ale całej branży finansowej w Polsce.
Jak zawsze omówione zostały najważniejsze aspekty dotyczące dostawców usług faktoringowych. Poruszone zostały ciekawe tematy, zobaczyliśmy to czego nauczyła nas pandemia i co może nas czekać w przyszłości – zapraszam do krótkiego podsumowania.
Tradycyjnie, na początku kongresu podsumowany został ubiegły rok, czyli 2021. Popandemiczny rok pokazał to, co już od jakiegoś czasu było wiadome – kryzysy faktoringowi niestraszne, o czym świadczy ponad 13% wzrost obrotów na świecie, w porównaniu z rokiem 2020. Wartym uwagi jest fakt, że top 8 państw w zakresie wysokości obrotów w Europie stanowi aż 83,4% całości tych obrotów. Tutaj Polska zajmuje 8. miejsce z obrotami rzędu 78,9 mld EUR.
Źródło: Polski Związek Faktorów
Na pewno cieszy fakt utrzymania proporcji między faktoringiem pełnym i niepełnym w stosunku 53% do 47% dla faktoringu z przejęciem ryzyka. To tylko potwierdza fakt, że świadomość klientów rośnie, co pozwala im na spokojny sen bez zmartwień o niewypłacalność kontrahentów.
Więcej danych można znaleźć na stronie faktoring.pl.
Kolejnym wystąpieniem była prezentacja pod tytułem „Nadchodzi zima. Czy pogrąży gospodarkę? Perspektywy ekonomiczne z punktu widzenia gospodarki polskiej i niemieckiej”.
Tu autorzy starali się trochę zmniejszyć entuzjazm, który przyniósł rok 2021 i przedstawili perspektywy dla końcówki roku 2022 i dla roku 2023. Pokazano sporo danych, między innymi na temat wzrostu opóźnień w płatnościach czy restrukturyzacji oraz upadków firm z powodów nie tylko skutków pandemii, ale także wzrastających cen energii.
Jedną z gwiazd wydarzenia był prof. Witold M. Orłowski, który przedstawił perspektywy gospodarcze dla Polski. Tu oczywiście nie mogło zabraknąć informacji o dostępności gazu, coraz wyższej inflacji czy ataku Rosji na Ukrainę. Oczywiście nie mogło zabraknąć rozmowy na temat uzależnienia od gazu z Rosji i o ile Polska nie jest na tej pozycji stracona, to są kraje, które w przyszłości mogą borykać się z dużo większymi problemami.
Jako przedstawiciele jednego ze sponsorów wydarzenia, jakim jest Comarch, mieliśmy okazję przedstawić trendy, które zaobserwowaliśmy nie tylko w faktoringu, ale także w podejściu do tworzenia oprogramowania faktoringowego – więcej o tym pisałem w osobnym wpisie: Czy trendy kreują liczby, czy może jest odwrotnie?
Jak co roku, podczas wydarzenia wybrani zostali laureaci Złotego Pióra, czyli prac licencjackich lub magisterskich związanych z tematyką faktoringową.
Ciekawa okazała się dyskusja „Co w faktoringowym prawie piszczy”, mająca na celu wskazanie aspektów prawnych i gdzie poruszone zostały między innymi tematy KSeF, podatku minimalnego, potrąceń czy zawiadomienia o cesji.
Kongres zakończyło wystąpienie Jacka Walkiewicza, który w prezentacji „Pełna MOC w czasach zmian” pokazał w dosyć humorystyczny sposób otaczający nas świat oraz jak poradzić sobie z problemami codziennego życia.
XIII Kongres Faktoringowy dobiegł końca i można z pewnością domniemywać, że następny, który podsumuje rok 2022, obarczony będzie takimi kwestiami jak wojna w Ukrainie, inflacja czy drastyczny wzrost cen energii. Zapowiada się więc równie ciekawie.