Bransoletki, które ratują życie.
Już ponad 2000 osób w Polsce korzysta z rozwiązania Comarch Bransoletka Życia, czyli urządzenia przypominającego zegarek wyposażonego w przycisk SOS i mierzącego tętno. W lutym 2019 r. kolejna gmina – Tarnowo Podgórne – zdecydowała się na zapewnienie swoim mieszkańcom (seniorom, osobom samotnym i schorowanym) zdalnej opieki medycznej.
Gmina Tarnowa Podgórnego (województwo wielkopolskie) podpisała z firmą Comarch umowę o zapewnieniu 30 osobom dostępu do zdalnej opieki medycznej. . Mieszkańcy otrzymają bransoletki Życia, czyli wodoodporne urządzenia z wbudowanym przyciskiem SOS, czujnikiem tętna oraz modułem GPS, które pozwalają na stałe monitorowanie bezpieczeństwa pacjentów, lokalizowanie ich położenia w sytuacji kryzysowej, nadzorowanie tętna, a przede wszystkim natychmiastowe wezwanie pomocy. Dzięki chmurowej platformie Comarch e-Care (umożliwiającej odbieranie i przetwarzanie danych pochodzących z opaski monitorującej) podopieczni są objęci całodobową opieką telemedyczną . Po naciśnięciu funkcji SOS automatycznie łączą się z ratownikami medycznymi z całodobowego Centrum Zdalnej Opieki Medycznej, gdzie wykwalifikowany personel czuwa nad ich bezpieczeństwem i jest gotowy wezwać pomoc. Teleopieka Comarch w Gminie Tarnowo Podgórne będzie realizowana do 31 maja 2020 r. jako element projektu „Tarnowo Podgórne dla Seniorów – działania opiekuńcze i aktywizacyjne” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt ten jest realizowany przez Pałac Jankowice oraz Ośrodek Pomocy Społecznej w Tarnowie Podgórnym, w partnerstwie z podmiotem ekonomii społecznej – Polskim Stowarzyszeniem Animatorów i Pedagogów „Klanza” Oddział Białostocki. Udział w nim jest bezpłatny.
Zdalna Opieka Senioralna Comarch, której częścią jest Bransoletka Życia, pozwala samorządom i placówkom medycznym na zapewnienie odpowiedniej opieki nad seniorami, pacjentami oraz osobami samotnymi i znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej. Korzystanie z urządzenia podnosi jakość życia podopiecznych i zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa.
- W Comarch Healthcare tworzymy rozwiązania chroniące zdrowie i życie pacjentów. Właściwie od początku wdrożenia Bransoletek Życia odnotowujemy przypadki, gdzie dzięki użyciu „przycisku SOS” nasi ratownicy na czas wezwali pomoc, udzielili porady lub odpowiednio nawigowali karetkę do pacjenta, który miał wypadek. To realne efekty, jakie przynosi teleopieka i telemedycyna, będąca przyszłością systemu ochrony zdrowia w Polsce. – mówi Kazimierz Cięciak, dyrektor konsultingu sektora e-Zdrowie w Comarch Healthcare.