Teleopieka w Gminie Trzcianka
Gmina Trzcianka to kolejna z polskich gmin biorących udział w programie „Korpus Wsparcia Seniorów” realizowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Dofinansowanie otrzymane w ramach projektu umożliwi wsparcie 37 trzcianeckich seniorów. Otrzymają oni Opaski Życia dostarczone przez Comarch oraz dostęp do usługi teleopieki.
Gmina Trzcianka (woj. wielkopolskie) mocno priorytetyzuje działania na rzecz swoich mieszkańców. Wśród wielu projektów organizowanych przez lokalne Centrum Usług Społecznych można znaleźć szereg inicjatyw poświęconych seniorom, ich aktywizacji i bezpieczeństwu. Jedną z nich jest tegoroczny udział w rządowym programie „Korpus Wsparcia Seniorów”, dzięki któremu gminie udało się pozyskać dofinansowanie na realizację tzw. opieki na odległość dla mieszkańców powyżej 65 roku życia.
W ramach projektu chętni, potrzebujący seniorzy mogą zgłosić się do placówki i otrzymać dostarczone przez Comarch Opaski Życia. Udział w programie jest w pełni bezpłatny. Gmina planuje wesprzeć w ten sposób 37 osób starszych, które samotnie prowadzą gospodarstwa domowe, chorują przewlekle lub większość czasu spędzają bez opieki.
– Opaska Życia w pakiecie z teleopieką to dla naszych seniorów prawdziwy strzał w dziesiątkę. Wielu z nich mierzy się z chorobami lub mieszka samotnie, dlatego szczególnie ważne są czujność i stałe monitorowanie zdrowia. Cieszymy się, że mamy okazję nawiązać współpracę z Comarch w tym zakresie – Iwona Kleina, Koordynatorka Projektu z CUS Trzcianka.
Comarch Opaska Życia to banalne w obsłudze urządzenie telemedyczne stworzone z myślą właśnie o seniorach. Pomaga ono zadbać o ich bezpieczeństwo, jednocześnie nie ograniczając samodzielności, która dla wielu starszych osób pozostaje kluczowa w codziennym życiu. Każda Opaska została wyposażona w funkcjonalności: czujnik zdjęcia/założenia urządzenia, monitoring pulsu, wodoodporność IP67, przycisk SOS, detektor upadku i geolokalizacja. Opaska posiada również przycisk funkcyjny, po naciśnięciu którego senior może poznać aktualną godzinę, ilość przebytych kroków oraz poziom naładowania baterii.
Każdy uczestnik zostanie również objęty usługą teleopieki prowadzoną całodobowo przez Centrum Zdalnej Opieki Medycznej. Umożliwi to natychmiastowe udzielenie pomocy w razie sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora (np. znaczny spadek tętna, czy samodzielne użycie przycisku SOS).