Beacony w szpitalach – technologia, która zrewolucjonizuje opiekę nad pacjentami
Comarch Healthcare przebojem wprowadza na rynek system Comarch HTA (Hospital Telemetry Assistant). Rozwiązanie oparte m.in. o technologie Beaconów umożliwi zdalne lokalizowanie położenia pacjentów i detekcję ich upadku w kompleksie szpitalnym. Poznaj tę jak i inne możliwości jakie przed Sektorem Zdrowia otwiera zastosowanie tych niezwykłych urządzeń.
Beacony już od dawna podbijają świat handlu, przemysłu i reklamy. Urządzenia zdobywające kolejne rynki przynoszą nam wiele możliwości. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się także w placówkach ochrony zdrowia. Ich prosta obsługa i różnorodne funkcjonalności w niedługim czasie na stałe zagoszczą w szpitalach i przychodniach.
Jedno rozwiązanie wiele możliwości
Bardzo często cel używania Beaconów determinowany jest przez miejsce, w którym są one umieszczane. Te niewielkich rozmiarów urządzenia pozwalają na sprawne poruszanie się po dużych obiektach (nadajniki umieszczane na korytarzach, w punktach informacyjnych, przy szatniach), umożliwiają wygodny dostęp do niezbędnych informacji zarówno lekarzom, jak i samym pacjentom (Beacony umieszczane w salach chorych), ale także wpływają na wzrost efektywności pracy personelu placówek medycznych (Beacony umieszczane w recepcji).
Beacony instalowane w dużych kompleksach medycznych stwarzają środowisko przyjazne osobom korzystającym ze świadczeń zdrowotnych.
Decydując się na wprowadzenie tych małych nadajników do placówek medycznych pamiętać należy, że dla osoby korzystającej z możliwości Beacona dużo istotniejszym elementem jest oprogramowanie. To ono odpowiada za interakcje użytkownika z urządzeniem mobilnym. Reasumując – sposób w jaki przygotowana jest aplikacja decydować może o ogólnym odbiorze rozwiązania przez korzystającą z niego osobę. Dlatego też wartą uwagi propozycją są produkty firm takich jak Comarch – podchodzących do zagadnienia kompleksowo: produkujących nie tylko hardware (urządzenia), ale także software (oprogramowanie).
Dzięki wybraniu właściwego dostawcy rozwiązania, osoby posiadające smartfon lub tablet już w kilka chwil po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji mogą w pełni korzystać z oferowanych im przez placówkę udogodnień.
Nieograniczona liczba odbiorców
W czym tkwi siła opisywanych funkcjonalności? Z pewnością w dużej liczbie użytkowników, którzy w tym samym czasie mogą korzystać z rozwiązania. Jedno małe urządzenie może wysyłać komunikat do nieograniczonej liczby odbiorców posiadających odpowiednią aplikację. Korzyści jest jednak znacznie więcej.
Zdalne informacje o pacjencie w jednym miejscu
Dzięki Beaconom możliwy jest stały i dogodny dla personelu medycznego wgląd w informacje medyczne o pacjentach. Informacje mogą być odczytywane na tabletach lub smartfonach podłączonych do oprogramowania np. zarządzającego dokumentacją medyczną w szpitalu. Rozwiązanie zapobiega m.in. utracie danych, dbając jednocześnie o ich dokładność i poufność dzięki kontroli dostępu przez osoby upoważnione.
Dane pacjenta zapisane są w chmurze. Beacon posiadający unikalny numer przypisany do pacjenta umożliwia aplikacji mobilnej pobranie z wirtualnego serwera odpowiednich informacji i przesłanie ich na tablet lub smartfon lekarza. Dane te trafiają do lekarza dopiero wówczas, gdy spełnione zostaną dwa warunki:
- na posiadanym przez lekarza tablecie zainstalowana zostanie odpowiednia aplikacja,
- tablet znajdzie się w zasięgu działania Beacona (np. lekarz korzysta z tabletu w pokoju, w którym znajduje się Beacon).
Dzięki rozwiązaniu wszystkie posiadane przez szpital dane medyczne o pacjencie dostępne mogą być w jednym miejscu – przy łóżku chorego.
Beacony do oznakowania urządzeń
Beacony swoje zastosowanie znajdują też przy oznakowywaniu wyposażenia szpitala. Instalowane na szpitalnych sprzętach nie tylko ułatwiają szybką lokalizację urządzeń, ale umożliwiają również dostęp do zapisanych w odpowiednim systemie informacji na ich temat. Wszystko to możliwe jest dzięki sparowaniu danych z systemu z unikalnym numerem Beacona, który przypisany jest do danego sprzętu. Dzięki temu, że czas pracy jednej baterii wynosi nawet 2 lata rozwiązanie nie angażuje dodatkowych zasobów.
Lokalizacja personelu
Warto zaznaczyć, że Beacony mogą być również wykorzystywane do lokalizowania personelu medycznego. Funkcjonalność taka jest szczególnie istotna w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia pacjentów, ale również w przypadku wykonywania codziennych czynności. Dzięki zainstalowanym nadajnikom praca służb medycznych staje się dużo bardziej efektywna.
Beacony jako szpitalny GPS
Bardzo użyteczną funkcją dla osób korzystających ze szpitala sporadycznie (lub korzystających z niego pierwszy raz) jest przemieszczanie się po placówce przy użyciu Beaconów. Te wykorzystujące technologię BLE (Bluetooth Low Energy) nadajniki są praktyczną alternatywą dla znanego wszystkim, często zawodzącego wewnątrz budynków systemu GPS. Nawigacja przy użyciu Beaconów rozmieszczonych wewnątrz szpitala pozwala na zlokalizowanie odpowiednich pomieszczeń, umożliwiając tym samym sprawniejsze przemieszczenie się po kompleksie szpitalnym. Rozwiązanie to ma jeszcze jedną zaletę – wodoodporne Beacony (Comarch Industrial Beacon) mogą być umieszczane również na zewnątrz budynków – dzięki czemu do odpowiedniej części placówki medycznej trafimy już z parkingu, a wracając z budynku placówki medycznej łatwiej odnajdziemy nasz samochód.
Rejestracja prosta jak nigdy dotąd
Technologia korzystająca z Beaconów pozwala też na automatyczną rejestrację pacjentów korzystających z usług placówki medycznej. Aby skorzystać z tej opcji osoby często przebywające w szpitalach lub przychodniach mogą dzięki Beaconom skorzystać z opcji automatycznego zarejestrowania się na wizytę, oszacować czas oczekiwania na wizytę lub uzyskać inne, przydatne informacje.
Beacony elementem nowego systemu szpitalnego
W ostatnim czasie Comarch Healthcare wprowadził na rynek medyczny system umożliwiający zdalne monitorowanie stanu zdrowia pacjentów przebywających w środowisku szpitalnym – Comarch HTA (Hospital Telemetry Assistant). Ten elastyczny i zaawansowany system telemetryczny stworzony został dla zaspokojenia bieżących ale także przyszłych potrzeb szpitali w zakresie telemetrii. Wprowadzane na rynek rozwiązanie pozwala m.in. na lokalizację pacjenta na terenie placówki medycznej przy pomocy BLE (Bluetooth Low Energy). Dzięki zastosowaniu bezprzewodowej komunikacji HTA i Beaconów (HTA.BEACON.P1) w sytuacji np. upadku pacjenta system przekazuje drogą bezprzewodową odpowiednie informacje do nadajnika, a ten z kolei pomaga służbom medycznym w szybkim zidentyfikowaniu położenia chorego. Rozwiązanie będące jedynie elementem większego systemu znacznie przyśpiesza udzielenie niezbędnej pomocy medycznej, pozwalając tym samym na wyeliminowanie lub zminimalizowanie ewentualnych powikłań zdrowotnych u pacjenta.
System Comarch HTA jest obecnie wdrażany w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym w Nowym Targu.
Nadchodzi era spersonalizowanej komunikacji
Wygląda na to, że Beacony już w niedługim czasie na dobre zadomowią się w szpitalach i przychodniach. Usprawniając codzienną pracę personelu medycznego mają szansę stać się podstawowym elementem wyposażenia placówek. Z miesiąca na miesiąc pojawiają się nowe systemy i rozwiązania, w których te małe nadajniki odgrywają kluczową rolę. Biorąc pod uwagę dynamikę i kierunek zmian w niedalekiej przyszłości Beacony mają szansę stać się główną formą zdalnej i spersonalizowanej komunikacji pomiędzy placówkami medycznymi a konsumentami świadczeń zdrowotnych.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ >> „Beacony, które ratują życie”