Dlaczego placówki medyczne inwestują w informatyzację?
Informatyzacja jest etapem, który muszą przejść wszystkie istniejące podmioty medyczne. Niektóre jednostki dokonują zmian szybciej i są bardziej otwarte na wdrożenie nowych technologii, a inne decydują się tylko na implementację wymaganych przez polskie prawo rozwiązań.
Co może przekonać placówki medyczne do inwestycji w rozwiązania IT?
- Pojawienie się problemów w zarzadzaniu jednostką i chęć uporządkowania procesów wewnętrznych
- Udział w projektach finansowanych przez Unię Europejską
- Dążenie do uzyskania niższych kosztów jednostki medycznej
- Osiągnięcie przewagi konkurencyjnej
- Referencje z innych placówek, w których dokonano podobnego wdrożenia
- Kompleksowa oferta wdrożenia dopasowanego do potrzeb jednostki
- Odgórne zarządzenie Ministra Zdrowia
Jakie rozwiązania IT wdrażają polskie placówki medyczne?
Pierwszy krok
Podstawowym krokiem, który podejmują jednostki realizujące świadczenia medyczne w zakresie informatyzacji to wprowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej i odpowiedniej dla niej infrastruktury.
Wdrożenie rozwiązań z korzyścią dla placówki
Z punktu widzenia kierowania podmiotem, kluczowa jest analiza oraz raportowanie, ewidencja obsługiwanych kontrahentów i pochodzących od nich pacjentów, precyzyjne określanie kosztów leczenia i controlling. Takie możliwości dają systemy HIS, które posiadają dodatkowo moduły integrujące pracownie specjalistyczne. Efektywne zarządzanie częścią szarą pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Rozwiązania IT dla części białej mają przyspieszyć diagnozę, dzięki dostępowi do pełnej historii choroby pacjenta i podjętym czynnością. Rozwiązania z zakresu telemedycyny zwiększają prestiż placówki i wzbudzają sobą zainteresowanie pacjentów.
Dowiedz się więcej o:
- naszych systemach HIS Optimed NXT oraz Optimed24
- rozwiązaniu dla radiologii
- rozwiązaniu dla lekarzy
- elektronicznej dokumentacji medycznej
Korzyści dla pacjenta
Dla pacjentów buduje się portale nie tylko do elektronicznej rejestracji, pacjenci mogą za ich pomocą przeglądać swoje dane medyczne, zaczerpnąć konsultacji lekarskiej, zamówić recepty itp.. Dodatkowo, wprowadzone rozwiązania telemedyczne umożliwiają przebadanie pacjentów, którzy mają utrudniony dostęp do lekarzy specjalistów. Zdalne badania zapewniają komfort oraz dają pacjentom pewność trafnej diagnozy, dzięki wydłużonemu czasowi badań.
Przeczytaj więcej o: