e-Health Talks: Jakie zagrożenia czekają na seniorów oraz jak możemy im zapobiegać?
Wraz z postępującym starzeniem się społeczeństwa, seniorzy stają w obliczu coraz większej liczby zagrożeń zdrowotnych, takich jak choroby przewlekłe, ryzyko upadków czy narastająca izolacja społeczna. Te wyzwania nie tylko przeciążają system opieki zdrowotnej, ale również obniżają jakość życia osób starszych. Jakie kroki możemy podjąć, aby skutecznie przeciwdziałać tym zagrożeniom i wspierać seniorów w codziennym funkcjonowaniu?
W kolejnym odcinku serii e-Health Talks podejmujemy ten niezwykle ważny temat, analizując zagrożenia, z którymi na co dzień mierzą się seniorzy. Omawiamy również skuteczne sposoby ich zapobiegania. Gośćmi odcinka są Jakub Cylc, delegat KIDO, oraz dr n. med. Andrzej Lejczak, Prezes KIDO, którzy dzielą się swoimi eksperckimi spostrzeżeniami z perspektywy Krajowej Izby Domów Opieki*.
Nie przegap tej ważnej dyskusji! Cały odcinek jest już dostępny na naszym kanale YouTube.
----------------------
*Krajowa Izba Domów Opieki (KIDO) to stowarzyszenie rejestrowe zrzeszające polskie instytucje opieki oferujące usługi opiekuńcze dla seniorów. Organizacja wspiera zrzeszonych członków, podejmując działania na rzecz przejrzystej legislacji tworzącej warunki sprzyjające uczciwej konkurencji, mając na względzie interes personelu oraz mieszkańców. KIDO dba o dobre imię instytucjonalnej branży opiekuńczej poprzez upowszechnianie rzetelnej wiedzy na jej temat. Izba aktywnie uczestniczy w dialogu społecznym zarówno na forum krajowym, jak i międzynarodowym stanowiąc wspólny głos polskich domów opieki, niezależnie od ich modelu własnościowego, profilu specjalizacji, czy też miejsca w systemie. Wizją KIDO jest zrównoważony system opieki długoterminowej – ponad podziałami.
Goście odcinka:
Jakub Cylc
Specjalista organizacji pomocy społecznej, pracownik socjalny II stopnia. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Wydziału Nauk Społecznych. Od 14 lat dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Bystrej przeznaczonego dla osób starszych i przewlekle somatycznie chorych. Delegat Krajowej Izby Domów Opieki. Autor licznych artykułów poświęconych problematyce związanej z osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz ich środowisku. Organizator autorskich szkoleń dedykowanych kadrze związanej z pracą w instytucjach opieki długoterminowej. Ekspert powołany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego do Wojewódzkiego Zespołu ds. Deinstytucjonalizacji. Współorganizator badań poświęconych problemom osób starszych realizowanych przez Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
dr n. med. Andrzej Lejczak
W 2009 roku uzyskał stopień magistra fizjoterapii, prezentując pracę badawczą porównującą standardy rehabilitacji kardiologicznej w Polsce i Portugalii. Następnie podjął studia doktoranckie na tym samym wydziale, prowadząc zajęcia z fizjoterapii w kardiologii, chirurgii i diagnostyce czynnościowej. Przez pewien czas pracował w ramach międzynarodowego grantu SICA HF oraz otrzymał stypendia za wyniki naukowe i akademickie. W 2015 roku rozpoczął przewód doktorski w trybie indywidualnym i aktywnie uczestniczył w konferencjach naukowych, publikując prace w renomowanych czasopismach.
Od 2009 do 2019 roku pracował jako fizjoterapeuta w Ośrodku Chorób Serca 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką we Wrocławiu, prowadząc także własną praktykę fizjoterapeutyczną oraz zarządzając siecią specjalistycznych sklepów medycznych. W 2019 roku uzyskał stopień doktora nauk medycznych i zdrowia, podjął studia specjalizacyjne z fizjoterapii oraz specjalistyczny kurs technika ortopedy. Następnie pracował jako nauczyciel akademicki w Ośrodku Dydaktyczno-Badawczym Creator Wrocław oraz współprowadził zajęcia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu. W 2020 roku rozpoczął pracę na stanowisku asystenta POST DOC w ramach grantu NCN, OPUS 12, realizowanego przez Akademię Wychowania Fizycznego we Wrocławiu oraz Politechnikę Wrocławską. Przez lata odbył liczne staże krajowe i zagraniczne, a od stycznia 2021 roku pełni funkcję prezesa Krajowej Izby Domów Opieki, nadzorując projekty wolontaryjne i prosenioralne. Jest specjalistą w dziedzinie fizjoterapii, biegłym sądowym w zaopatrzeniu protetycznym i ortopedycznym oraz ekspertem w grantach EIT Health i raportach SeniorApp dotyczących wsparcia dla seniorów w Polsce.