Transformacja opieki senioralnej dzięki rozwiązaniom telemedycznym
Podczas nadzorowania zdrowia osób starszych zapewnienie kompleksowej opieki może być wyzwaniem, szczególnie na odległość. Znalezienie wysokiej jakości rozwiązania, które jest opłacalne oraz zapewnia niezależność i wygodę, jest niezwykle ważne dla systemu opieki zdrowotnej i zaangażowanych członków rodziny. Najnowsze rozwiązania telemedyczne tworzą cyfrową przestrzeń między świadczeniodawcą a pacjentem, która służy do zdalnego monitorowania, diagnozowania i leczenia. Dowiedz się, jak nowoczesna technologia wspomaga opiekę nad seniorami.
Technologia dla bezpieczeństwa i wygody
Zdalna opieka medyczna umożliwia nie tylko organizację telewizyty, podczas której lekarz udziela fachowych porad i stawia diagnozę, ale również stały monitoring parametrów życiowych, nawet w warunkach domowych. Daje to poczucie bezpieczeństwa starszym osobom i ich rodzinom, a placówkom o charakterze medycznym pozwala na optymalizację kosztów, skrócenie kolejek i odciążenie personelu medycznego.
Zaawansowane technologicznie czujniki, monitory zdrowia i aktywności, technologia ekranu dotykowego i bezpieczne strony internetowe są wykorzystywane do automatycznego rejestrowania i udostępniania danych dotyczących parametrów zdrowotnych, takich jak ciśnienie krwi, poziom glukozy, waga i poziom aktywności.
Badania mogą wykonywać sami pacjenci, ale także ich opiekunowie lub personel medyczny zarówno w domu (dla jednego pacjenta), jak i w domu opieki lub w ośrodku skupiających wielu pacjentów (usługi dedykowane grupom badanych seniorów). Na podstawie wyników telemetrycznych lekarz prowadzący może skontaktować się z pacjentem, zamówić wizytę domową lub wezwać pogotowie ratunkowe
Korzyści płynące z korzystania z usług telemedycznych Korzyści płynące z korzystania z usług telemedycznych
Prognozy demograficzne potwierdzają, że społeczeństwo się starzeje. W 2050 r. w Polsce będzie mieszkać 13,7 mln osób powyżej 60 roku życia, co oznacza, że stanowić będą one 40,4 proc. ogółu społeczeństwa.
Zdalna opieka zdrowotna oferuje seniorom wiele korzyści, w tym, między innymi:
- Minimalizuje niepotrzebne wizyty w placówkach medycznych
- Zmniejsza koszty leczenia i podróży
- Poprawia dostęp do opieki
- Zapewnia stałe wsparcie pacjentom i członkom rodziny
- Zwiększa szanse na dalsze samodzielne życie w domu lub we wspólnocie
- Zwiększa dostęp do różnych specjalistów na obszarach wiejskich lub oddalonych
- Skraca czas oczekiwania na spotkanie
- Niweluje narażenie na szkodliwe drobnoustroje często obecne w poczekalniach
Rosnąca liczba starszych osób, brak personelu medycznego i coraz wyższe koszty opieki zdrowotnej sprawiają, że wprowadzanie nowych technologii, które usprawniają proces leczenia, staje się koniecznością.
Rozwiązania telemedyczne w Słupsku i Krakowie
Z zalet telemedycyny nie korzystają jednak jedynie pacjenci, ale także jednostki publiczne i prywatne. Coraz więcej samorządów, ośrodków państwowej służby zdrowia i placówek prywatnych jest zainteresowanych wprowadzeniem rozwiązań teleopieki. Tego typu systemy, wdrożone przez Comarch, działają już w wielu miastach i domach opieki w Polsce i za granicą.
Przykładem może być Słupsk, w którym usługi telemedyczne zostały zainicjonowane w ramach dwóch programów: “Usługi społeczne - innowacyjne i kompleksowe wsparcie na rzecz mieszkańców obszaru rewitalizowanego Miasta Słupska” oraz “Dzieciom, rodzicom, seniorom – usługi społeczne dla mieszkańców Słupska”. Z technologicznych udogodnień skorzystało 360 osób. Podobnym programem zostało objętych 10 tys. mieszkańców z Małopolski w ramach programu „Małopolski Tele-Anioł”.
Powyższe projekty mają na celu podniesienie jakości życia i poprawę sytuacji osób starszych, niepełnosprawnych i niesamodzielnych, które często żyją samotnie, z dala od najbliższej rodziny. W ramach realizacji powyższych programów beneficjenci korzystają z usługi Zdalnej Opieki Senioralnej, w skład której wchodzi:
- Bransoletka Życia,
- całodobowa opieka.
Dostarczone przez Comarch Bransoletki Życia to opaski przypominające zegarek, posiadające kartę SIM, moduł GPS i przycisk SOS, który umożliwia szybki kontakt z ratownikiem medycznym z całodobowego Centrum Teleopieki. Opaski wyposażone są w dedykowane oprogramowanie od firmy Comarch, które pozwala także na zdalny monitoring pulsu oraz geolokalizację użytkowników.
Monitorowanie zdrowia na odległość
Uzupełnieniem nadzoru nad osobami w podeszłym wieku, mającymi schorzenia kardiologiczne, jest Comarch CardioVest – system, który umożliwia diagnostykę pracy serca za pomocą elektrod tekstylnych. Elektrody te nie wymagają przyklejenia do skóry, co niewątpliwie zwiększa wygodę użytkowania. Sygnał EKG jest rejestrowany bezpiecznie, wiarygodnie i długoterminowo. Zapis badania zostaje przeanalizowany i zinterpretowany przez platformę telemedyczną, która automatycznie i z wyprzedzeniem wykrywa zaburzenia, znacznie ułatwiając pracę lekarzy.
Co więcej, Comarch oferuje system do zdalnego monitoringu osób chorych przewlekle oraz pacjentów po hospitalizacji – Comarch HomeHealth. Zestaw może być stosowany w trybie one-user (dla pojedynczego pacjenta) lub multi-user (dla wielu pacjentów), np. w domach opieki lub przez pielęgniarki środowiskowe. Składa się z aplikacji mobilnej dostępnej na tablecie lub smartfonie i zintegrowanych urządzeń pomiarowych, dopasowanych do potrzeb danego pacjenta. Aplikacja jest bardzo przyjazna i intuicyjna dla użytkownika, a przy jej wsparciu każdy senior z łatwością wykona samodzielne pomiary.
Kolejną aplikacją służącą bardziej samodzielnym pacjentom jest Comarch HealthNote. Pełni ona funkcję internetowej książeczki zdrowia, w której można zapisać wszystkie pomiary parametrów zdrowotnych (m. in. glikemię, ciśnienie tętnicze, puls, i temperaturę) oraz przechowywać zebraną przez lata dokumentację medyczną. Aplikacja zapewnia komfort posiadania wszystkich danych zdrowotnych zawsze pod ręką. Comarch HealthNote szczególnie przyda się podczas telewizyty i rozwiąże problem przekazania specjaliście wszystkich informacji dotyczących zdrowia na odległość. Lekarz nie potrzebuje w tym celu zakładać konta, ani instalować specjalnego systemu na komputerze – wystarczy dostęp do internetu, aby wpisać jednorazowy kod PIN (wygenerowany w aplikacji) na stronie dladoktora.pl
Przyszłość opieki senioralnej
Telemedycyna jest najszybciej rozwijającą się i najnowocześniejszą formą świadczenia usług medycznych. Wykorzystując nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne łączy potrzeby pacjentów i postęp technologiczny wykraczając poza granice tradycyjnych systemów opieki zdrowotnej. Zdalna opieka medyczna koncentruje się bezpośrednio na użytkownikach, zapewniając wsparcie w zachowaniu niezależności i poczucia bezpieczeństwa.