Zdalna Pielęgniarka Szkolna – nowy wymiar opieki medycznej
Zdalna Pielęgniarka to system rozwiązań informatycznych w postaci Przenośnego Stanowiska Telemedycznego, pozwalającego optymalnie kosztowo przeprowadzić badania przesiewowe dzieci w szkołach podstawowych.
Na pytania dotyczące nowej usługi odpowiada Robert Olejniczak, specjalista Comarch Healthcare pracujący przy projektach skierowanych do sektora ochrony zdrowia.
Czym jest usługa Zdalnej Pielęgniarki Szkolnej?
Zdalna Pielęgniarka jest kompleksową usługą kierowaną do dzieci i młodzieży szkolnej. Rozwiązanie umożliwia wczesne wykrycie nieprawidłowości podczas badań prowadzonych w warunkach domowych.
Dla kogo przeznaczona jest usługa?
Zdalna Pielęgniarka Szkolna dedykowana jest dzieciom i młodzieży szkolnej, jak również ich rodzicom i opiekunom.
Czy przewidziana jest możliwość wglądu w wyniki badań poza placówką szkolną?
Tak, rozwiązanie posiada aplikację przeglądarkową. Możliwa jest również integracja z rozwiązaniami typu e-dziennik.
Kto będzie mógł zapoznać się z wynikami badań ucznia?
Dane będą widoczne dla użytkowników posiadających odpowiednie uprawnienia: rodziców, wychowawców oraz pielęgniarek. W wybranych opcjach dane uczniów będą widoczne także dla lekarza. Aplikacja umożliwi przekazywanie automatycznych rekomendacji rodzicom.
Co zyskamy dzięki rozwiązaniu?
Dzięki zastosowanemu oprogramowaniu i urządzeniom telemedycznym usługa pozwala na wykonywanie badań przesiewowych. Jej funkcjonalności umożliwiają także elektronizację dokumentacji medycznej zgodnie z obowiązującymi standardami.
Co wchodzi w skład rozwiązania?
Przenośne Stanowisko Telemedyczne składa się z urządzeń dostarczanych każdorazowo, w zależności od rodzaju zaplanowanych działań przesiewowych. Standardowo są to: waga (z pomiarem składu ciała), termometr, ciśnieniomierz, spirometr, tablica okulistyczna, stadiometr przenośny, latarka.
Jest także dodatkowe wyposażenie stanowiska pielęgniarki, w skład którego wchodzą: laptop wraz z modułem Bluetooth, bezprzewodowy modem, skaner i drukarka.
Jak wygląda procedura realizacji usługi?
Rodzic musi wyrazić zgodę na udział dziecka w badaniu przeprowadzonym z wykorzystaniem Zestawu Telemetrycznego. Następnie pielęgniarka uruchamia proces badań przesiewowych dla wybranej grupy uczniów. Wychowawca i rodzice otrzymują notyfikację i uzupełniają dokumenty online.
Rodzice, którzy nie wypełnią dokumentu poprzez formularz internetowy, ręcznie uzupełniają Karty wydrukowane przez pielęgniarkę. Pielęgniarka uzupełnia także swoją część elektronicznie.
W następnym etapie realizacji usługi pielęgniarka uzupełnia niezbędne dokumenty i wpisuje dane do systemu, który wytwarza dokument HL7CDA. W tym miejscu rodzice zostają poinformowani o zakończeniu procesu.
Czyją pracę ułatwi aplikacja?
Rozwiązanie jest przydatne zarówno dla pielęgniarek jak i wychowawców. Wychowawcy zyskują narzędzie usprawniające wprowadzanie wymaganych informacji, w uporządkowany sposób mogą obsługiwać karty bilansowe uczniów. Pielęgniarki natomiast mają do dyspozycji zautomatyzowany proces wykonywania pomiarów wraz z wprowadzaniem ich do systemu. Aplikacja Zdalnej Pielęgniarki to także mechanizmy wspomagające obliczanie parametrów i wskaźników na podstawie przeprowadzonych badań (siatki centylowe, BMI).
Czy aplikacja posiada funkcjonalności przeznaczone dla rodziców uczniów?
Tak, rodzice zyskują możliwość łatwego i prostego wprowadzania informacji zgodnie z kartą bilansową, kompleksowy dostęp do wyników badań dziecka oraz rekomendacje po przeprowadzonych badaniach przesiewowych ułatwiających podjęcie decyzji dotyczących zdrowia dziecka.
W jakich placówkach usługa Zdalnej Pielęgniarki została wprowadzona?
Obecnie trwa wdrożenie Zdalnej Pielęgniarki w Suwałkach w ramach projektu badawczo-rozwojowego Demonstrator Miasta Zdrowia.
Czy planowane są kolejne wdrożenia?
Tak, planowane są wdrożenia w Łodzi, w Brzegu oraz w Płocku w ramach programów pilotażowych.