Obowiązkowy KSeF od 1 lutego 2026 – najnowsze informacje!
Zastanawiasz się, kiedy KSeF stanie się obowiązkowy? Jak to wpłynie na Twoją firmę? Od czego zacząć integrację? Czytaj dalej.
Obowiązkowy KSeF od 1 lutego 2026 – najnowsze informacje!
Zastanawiasz się, kiedy KSeF stanie się obowiązkowy? Jak to wpłynie na Twoją firmę? Od czego zacząć integrację? Czytaj dalej.
Nadchodzący Krajowy System e-Faktur (KSeF) to zmiana, która zrewolucjonizuje sposób fakturowania w Polsce. Warto przygotować firmę na KSeF odpowiednio wcześniej, aby uniknąć potencjalnych kłopotów.
Już w 2026 roku większość firm w Polsce będzie zobowiązana do wystawiania i odbierania faktur elektronicznych za pośrednictwem rządowej platformy. Modyfikacje w prawie podatkowym niosą ze sobą szereg korzyści, takich jak oszczędność czasu, zwiększenie bezpieczeństwa i poprawa konkurencyjności. Jednak samo wdrożenie KSeF, zwłaszcza w dużych firmach, może nieść także problemy. Z tego względu ważne jest, aby wybrać doświadczonego i godnego zaufania partnera do integracji Twojej firmy z KSeF.
Zapoznaj się z naszymi materiałami i sprawdź, dlaczego Comarch jest odpowiednim wyborem dla Twojej firmy!
[ Spis treści ]
Początkowo planowane na lipiec 2024 r. wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur zostało przesunięte.
Zgodnie z nowym projektem, obowiązek elektronicznego fakturowania zostanie wprowadzony w dwóch etapach:
Zaktualizowany plan wprowadzenia KSeF zostanie zawarty w kolejnych wersjach projektu ustawy.
Ministerstwo Finansów intensywnie pracuje nad aktualizacją ustawy o KSeF, uwzględniając uwagi zgłoszone podczas konsultacji publicznych w lutym 2024 roku.
Seria spotkań miała na celu zebrać informacje zwrotne od interesariuszy, aby zapewnić sprawne wdrożenie obowiązku e-fakturowania w Polsce. Konsultacje trwały 2 tygodnie i odbywały się hybrydowo – online oraz w siedzibie Ministerstwa Finansów w Warszawie.
Na spotkaniach poruszano takie kwestie jak:
Ministerstwo Finansów zanotowało uwagi interesariuszy, ale zaznaczyło jednocześnie, że nie należy spodziewać się znacznej przebudowy KSeF. Co więcej, wprowadzone zmiany nie powinny być odczuwalne dla przedsiębiorców, zwłaszcza tych korzystających z usług oferujących dostosowanie do modyfikacji KSeF w ramach aktualnych umów z klientami, jak w Comarch.
Obecnie wiele krajów na całym świecie zmaga się z wprowadzeniem obowiązku elektronicznego fakturowania B2B. W Europie są to np. Niemcy, Hiszpania czy Belgia.
We Francji oficjalny system do wymiany elektronicznych faktur to Chorus Pro. Aktualnie platforma jest obowiązkowa przy e-fakturowaniu w obszarze B2G, a wkrótce także w B2B. Już we wrześniu 2026 roku wszystkie firmy działające we Francji będą musiały odbierać e-faktury, natomiast duże i średnie przedsiębiorstwa – również je wysyłać. W następnych latach obowiązkowe fakturowanie elektronicznie obejmie małe przedsiębiorstwa.
Znaczącą różnicą pomiędzy wdrożeniem e-fakturowania w Polsce a projektem francuskim jest możliwość decyzji o wykorzystaniu oficjalnej platformy rządowej (PPF) lub rozwiązania od certyfikowanego dostawcy (PDP).
Kraje spoza UE, które pracują nad wprowadzeniem e-fakturowania to m.in. Singapur, Stany Zjednoczone oraz Malezja, gdzie w sierpniu 2024 roku rozpoczeło się stopniowe wprowadzenie tego obowiązku. Według projektu malezyjskie faktury będą wymieniane głównie przez sieć PEPPOL, a każdy e-dokument będzie opatrzony numerem seryjnym i kodem QR.
Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur w firmie to proces, który wymaga starannego planowania, analizy i działania często trwających kilka miesięcy. Chociaż może wiązać się z pewnymi wyzwaniami, KSeF niesie ze sobą szereg korzyści. Dodatkowo, firmy mogą skorzystać z pomocy doświadczonych firm IT, takich jak Comarch, które oferują kompleksowe usługi wdrożeniowe i integracyjne.
Pamiętaj, że KSeF to nie tylko obowiązek, ale również szansa na usprawnienie działalności firmy i zwiększenie jej efektywności. Odpowiednie przygotowanie i wykorzystanie dostosowanych narzędzi sprawi, że Twoja firma bez problemów przejdzie na nowy system e-fakturowania i zacznie czerpać korzyści z jego wdrożenia.
Wdrożenie KSeF w przedsiębiorstwie wiąże się z wieloma wyzwaniami, na które warto się przygotować. Projekt wprowadzenia e-fakturowania wiąże się m.in. z:
Aby móc korzystać z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) i prawidłowo wysyłać oraz odbierać e-faktury, należy spełnić pewne wymagania techniczne. Oto kluczowe kwestie, o których warto pamiętać:
Krajowy System e-Faktur to jednak nie tylko wyzwania, ale również szansa na modernizację procesów oraz zwiększenie konkurencyjności firmy. Do zalet e-fakturowania dla przedsiębiorców trzeba zaliczyć:
WYRÓŻNIONE MATERIAŁY
Pobierz e-book i sprawdź jak przygotować się do wystawiania e-faktur i jak wygląda integracja z KSeF w systemach Comarch ERP i Comarch EDI.
Comarch oferuje platformę chmurową EDI, która pomoże Ci usprawnić procesy biznesowe w firmie i spełnić wymogi KSeF. Nasze rozwiązania są dostosowane do potrzeb największych firm, gdzie wdrożenie e-fakturowania może okazać się trudne i skomplikowane.
Zintegrowany z KSeF system Comarch EDI umożliwia m.in.:
Warto przy tym pamiętać, że Comarch EDI to ustabilizowana platforma przetwarzająca miliony dokumentów elektronicznych klientów na całym świecie od ponad 20 lat. Oprócz elektronicznej wymiany dokumentów oferujemy również rozwiązania z zakresu zarządzania zasobami informacyjnymi oraz danymi produktowymi w przedsiębiorstwie.
Dowiedz się więcej o Comarch EDI KSeF
Aby usprawnić przejście na e-fakturowanie, skontaktuj się z ekspertami z Comarch – przeprowadzimy Twoją firmę przez nadchodzące zmiany w KSeF krok po kroku.
Kliknij przycisk obok, aby nawiązać kontakt z jednym z naszych ekspertów