Comarch jedną z 4 polskich firm wśród 1000 największych innowatorów w UE
Producent rozwiązań teleinformatycznych krakowski Comarch znalazł się w rankingu „EU Industrial R&D Investment Scoreboard”. Komisja Europejska przedstawiła coroczne zestawienie światowych przedsiębiorstw i ich wydatków na badania i rozwój. Po raz pierwszy liderem jest firma z Unii Europejskiej. Tylko cztery polskie firmy pojawiły się w unijnym rankingu wydatków na innowacje. Comarch sklasyfikowano na 964. pozycji.
Według metodologii Komisji Europejskiej krakowska spółka wydała w 2012 r. 5,9 mln euro na badania i rozwój. W informacji opublikowanej w raporcie giełdowym spółki, nakłady na prace badawczo-rozwojowe GK Comarch w 2012 roku osiągnęły ponad 24,3 mln euro (w Comarch SA 15,7 mln euro) i przekroczyły 11,5 proc. przychodów ze sprzedaży Grupy. Comarch przeznaczył na nie zarówno środki własne, jak i aktywnie pozyskiwał fundusze europejskie.
Metodologia rankingu
Unijne zestawienie danych dotyczących inwestycji w badania i rozwój publikowane jest co roku przez Komisję Europejską i jej Dyrekcję Generalną ds. Badań Naukowych i Wspólne Centrum Badawcze. Ranking „EU Industrial R&D Investment Scoreboard” 2013 oparty został na próbie 2 000 przedsiębiorstw, najważniejszych inwestorów w badania i rozwój, które łącznie odpowiadają za wartość inwestycji równą ponad 90 proc. całkowitych wydatków na badania i rozwój ponoszonych przez przedsiębiorstwa na całym świecie. Pod uwagę brano całkowitą wartość globalnych inwestycji tych firm w badania i rozwój, finansowanych z własnych środków, niezależnie od tego, gdzie te prace badawczo-rozwojowe zostały zlokalizowane.
Máire Geoghegan-Quinn, komisarz ds. badań, innowacji i nauki, powiedziała: - UE nadal pozostaje w tyle za swoimi głównymi konkurentami w zakresie inwestycji biznesu w badania i rozwój, a w tych ostatnich sprawozdaniach widać pewne powody do niepokoju. Pomimo pozytywnych wyników wiodących przedsiębiorstw UE w ważnych sektorach przemysłu, takich jak sektor motoryzacyjny, wciąż osiągamy zbyt słabe wyniki w zaawansowanych technologicznie sektorach, takich jak biotechnologia i oprogramowanie.
Oprogramowania i usług informatycznych z perspektywą
Wyniki unijnych przedsiębiorstw z sektora technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) nie były jednolite: w obszarze oprogramowania i usług informatycznych osiągnięto w tym zakresie dobre wyniki (+14,2 proc.), ale w obszarze sprzętu komputerowego odnotowano spadek (-2,3 proc.). Natomiast wyniki przedsiębiorstw z siedzibą w Stanach Zjednoczonych były dobre w obu sektorach (odpowiednio +12,6 proc. i +14,8 proc.).
Z analizy tendencji z ostatnich 10 lat wynika, że USA w dalszym ciągu zwiększają specjalizację w sektorach o wysokiej intensywności badawczo-rozwojowej , takich jak ICT i zdrowie (70 proc. udziału w łącznych inwestycjach w badania i rozwój przedsiębiorstw z USA uwzględnionych w zestawieniu w 2012 r. w porównaniu do 64 proc. w 2004 r.).
Pomimo zdecydowanie czołowej pozycji USA w takich sektorach, przy bliższej analizie niższych pozycji zestawienia okazuje się, że przedsiębiorstwa z UE często osiągają dobre wyniki w takich sektorach, jak oprogramowanie i biotechnologia. Przedsiębiorstwa te mogą stać się liderami w przyszłości.
Więcej o działalności badawczo-rozwojowej Comarch i projektach z funduszy unijnych >>
Zapoznaj się z pełnym raportem “EU Industrial R&D Investment Scoreboard 2013”