Comarch na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2025 – cyfryzacja, AI, edukacja i przyszłość gospodarki

Comarch aktywnie uczestniczył w XVII edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC), który tradycyjnie odbył się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Tegoroczna odsłona konferencji przebiegała w obliczu dynamicznych zmian na scenie geopolitycznej i gospodarczej. Uczestnicy debatowali na temat kluczowych wyzwań, takich jak cyfryzacja, bezpieczeństwo, rozwój ekonomiczny oraz transformacja technologiczna. Comarch, jako partner kongresu, gościł na głównych scenach dyskusyjnych.
Cyfryzacja, AI i edukacja w centrum uwagi
Panel „Digitalizacja, technologie, regulacje”, w którym uczestniczył CEO Comarch Jarosław Mikos, otworzył Wicepremier i Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, który zwrócił uwagę na rosnące znaczenie bezpieczeństwa w cyfrowym świecie:
– Technologia będzie przyspieszała, a człowiek w tej technologii musi się umieć odnaleźć – powiedział. – Nie chodzi o to, by cyfryzację zatrzymać, jestem jej zwolennikiem, ale by korzystać z niej odpowiedzialnie. W przeciwnym razie przekształci się w źródło kolejnych zagrożeń.
Prezes Comarch zaznaczył w dyskusji, że kluczem do skutecznej transformacji cyfrowej jest powszechna edukacja, szczególnie dla sektora MŚP.
– Warto pamiętać o potrzebie głębokiej edukacji w zakresie cyfryzacji, która powinna być prowadzona wśród małych i średnich przedsiębiorców. – mówił Jarosław Mikos, akcentując także znaczenie cyfryzacji w kontekście cyberbezpieczeństwa i walki z dezinformacją.
W debacie o digitalizacji i technologiach w biznesie nie mogło zabraknąć tematu sztucznej inteligencji (AI). Jak zauważył Jarosław Mikos, z jednej strony korzystanie z różnego rodzaju narzędzi AI jest już powszechne, bo zapewne każdy z uczestników dyskusji korzystał np. z ChatGPT. Z drugiej strony, z perspektywy biznesowego wykorzystywania AI, wciąż jesteśmy na początku drogi:
– Dla przedsiębiorców jednym z wymiarów sztucznej inteligencji jest kwestia efektywności. AI bardzo mocno demokratyzuje produkcję narzędzi i koszt tworzenia nowych rozwiązań. Innymi słowy, jeżeli przedsiębiorcy nie nadążą z adopcją narzędzi AI, to będą mniej konkurencyjni i będą tracili pozycję rynkową. – powiedział Jarosław Mikos.
Prezes Comarch podkreślił również, że wykorzystanie sztucznej inteligencji ma dzisiaj kolosalne znaczenie dla rozwoju biznesu.
– Z mojego punktu widzenia, czyli człowieka, który od dwudziestu lat zarządza firmami informatycznymi, to jest rewolucja na skalę tego, czym w latach dziewięćdziesiątych było „wejście” internetu do gospodarki. Dlatego wykorzystanie możliwości sztucznej inteligencji jest absolutnie niezbędne. – powiedział.
Przyszłość zarządzania w erze cyfrowej
Zbigniew Rymarczyk, Wiceprezes Zarządu Comarch SA, zabrał głos podczas panelu „Zarządzanie w erze cyfrowej” w legendarnej przestrzeni Spodka. Mówił o roli sztucznej inteligencji w systemach ERP oraz o potrzebie głębokiej transformacji cyfrowej polskich firm.
– Problem demograficzny, rosnące koszty pracy i coraz mniejsza podaż pracowników to wyraźne sygnały, że musimy poważnie myśleć o digitalizacji i o tym, jak efektywnie wykorzystujemy zasoby ludzkie.” – zaznaczył.
Dyrektor sektora Enterprise Solutions Comarch skomentował również wdrażanie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF):
- Mamy do czynienia z pierwszą reformą w obszarze podatków zapowiedzianą z kilkuletnim wyprzedzeniem. Dotyczy nie tyle samych przepisów, co całych procesów biznesowych. I to właśnie tu tkwi jej siła i skala.
Znaczenie wdrażania KSeF podkreślił także Jarosław Mikos:
- W związku z rewolucją wynikającą z wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur KSeF, każdy przedsiębiorca będzie musiał zdigitalizować firmę i komunikować się z instytucjami publicznymi oraz skarbowymi przez internet. Ma to olbrzymi wymiar edukacyjny. Zróbcie to, cyfryzujcie się.
Anna Szybist, Dyrektor ds. Komunikacji w Comarch, wystąpiła w panelu „Edukacja dla gospodarki”. Jej wypowiedzi dotyczyły współpracy Comarch z uczelniami w kontekście przygotowania studentów do wejścia na współczesny rynek pracy. W czasie dyskusji podkreślano rolę programów stażowych oraz praktycznych aspektów edukacji w specjalizacjach związanych z IT.
Rozmowy, wywiady i inspiracje
W czasie Kongresu przedstawiciele Comarch udzielili również wywiadów mediom branżowym. Prezes Jarosław Mikos w rozmowie z red. Wojciechem Żurawskim dla WNP.PL poruszył temat przyszłości cyfryzacji i roli firm technologicznych w budowaniu odpornej gospodarki. Zbigniew Rymarczyk szeroko komentował trendy związane z AI i ERP w wywiadach dla Rzeczpospolitej i Gazety Wyborczej. „Rzeczpospolita” zrelacjonowała również panel, w którym brał udział CEO Comarch.
Michał Mędrala – Wiceprezes Zarządu Comarch, szef sektora Usługi brał intensywny udział w networkingu, włączając się w dyskusję na temat cyfrowej przyszłości Europy.
W wydarzeniu uczestniczyli eksperci z różnych środowisk – przedstawiciele biznesu, nauki, administracji i mediów – którzy debatowali nad kluczowymi wyzwaniami wpływającymi na rozwój gospodarczy, środowisko, relacje społeczne oraz postęp technologiczny. Udział Comarch w Europejskim Kongresie Gospodarczym to dowód zaangażowania firmy w kształtowanie cyfrowej przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki. Eksperci firmy nie tylko komentowali najważniejsze trendy, ale również proponowali konkretne rozwiązania w obszarze cyfryzacji, edukacji i zarządzania.