Comarch najbardziej innowacyjną i najszybciej rozwijającą się firmą w rankingu „Rzeczpospolitej”
W najnowszej edycji Listy 2000 publikowanej przez „Rzeczpospolitą” Comarch został uznany za najbardziej innowacyjną firmę.
Na działalność badawczo-rozwojową w 2008 r. Comarch przeznaczył 93 mln zł (rok wcześniej 96,6 mln zł). Działalnością R&D, która pochłania 15 proc. przychodów przedsiębiorstwa, zajmuje się w Comarch 1,1 tys. pracowników. Kapituła nagrody Dobra Firma przyznała również Comarch tytuł najszybciej rozwijającego się przedsiębiorstwa z Listy 2000.
Comarch prowadzi swoje prace badawczo-rozwojowe w sektorach: telekomunikacyjnym, bankowości, handlu i usług, administracji publicznej oraz małych i średnich firm. Większość produktów, które sprzedaje Comarch, powstaje wewnątrz organizacji.
- Wdrażanie innowacji w ramach samych produktów i doskonalenie rozwiązań podnoszących ich konkurencyjność, to nasza definicja działań R&D - mówi profesor Janusz Filipiak, prezes Comarch.
Działalność R&D finansowana jest w Comarch z funduszy unijnych m.in., z Sektorowego Programu Operacyjnego, Programu Ramowego, projektów celowych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, EUREKA/CELTIC.
- Nakłady Comarch na innowacyjność przekraczają nie tylko średnią dla Polski, która ze wskaźnikiem 0,6 proc. PKB wydatków na badania i rozwój wlecze się w ogonie Europy, ale i średnią dla krajów skandynawskich, wydających na B&R 3-5 proc. swojego PKB - mówi Paweł Prokop, wiceprezes Comarch.
Tegoroczni liderzy innowacyjność Listy 2000 rankingu „Rzeczpospolitej” w swoich strukturach mają wyodrębnione centra badawczo-rozwojowe. Firmy te uchroniły się od turbulencji związanych ze spowolnieniem gospodarczym. Mimo trudniejszych warunków rynkowych w 27 przedsiębiorstwach (na 66 sklasyfikowanych w rankingu innowacyjności) zatrudnienie w działach B&R nieznacznie, ale jednak wzrosło.