Comarch w Łodzi w murach zabytkowej fabryki
Inwestycja Comarch w Łodzi wkracza w decydującą fazę. Znajdujące się na terenie, przy ul. Jaracza 76/78 w Łodzi mury dawnej fabryki Wienera wkomponowane zostaną w nowy gmach biurowca Comarch. Całość prac prowadzona jest pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na wrzesień 2016 r. Po zakończeniu bieżącego etapu inwestycji powierzchnia użytkowa centrum Comarch w Łodzi wzrośnie o ponad 7 600 m².
W Łodzi w Comarchu pracuje obecnie prawie 300 osób. Nowy budynek pomieści 500. - Łódź po Krakowie ma być naszym drugim ośrodkiem w Polsce. Nasz rozwój blokowany jest teraz przez brak miejsca. Na ostatnią edycję programu stażowego przyjęliśmy 50 osób. Większość z nich u nas zostanie - mówi Jakub Kolczyński, szef Comarchu w Łodzi.
Adaptacja dawnej fabryki Wienera
Wykonanie biurowca dla firmy Comarch to przedsięwzięcie na dużą skalę. Powstanie kompleks biurowy wraz z parkingiem podziemnym. Przebudowy i adaptacji wymagać będzie również, wzniesiony w okresie międzywojennym, istniejący budynek pofabryczny. Budynek znajduje się na liście zabytków prawnie chronionych, dlatego też prace będą prowadzone pod stałym nadzorem konserwatora zabytków.
Szklana elewacja, dekoracyjne wnętrza i ekorozwiązania
Elewację budynku stanowić będzie wyważone zestawienie krzywizny i ortogonalności, które niewątpliwie nada dynamiki i stworzy bardzo ciekawą bryłę, oddającą charakter industrialnej architektury miasta Łódź.
Zastosowanie konstrukcji o wysokim współczynniku izolacyjności termicznej w połączeniu ze szkleniem z funkcją kontroli przepływu promieniowania słonecznego umożliwi utrzymanie wskaźników bilansu energetycznego budynku na bardzo dobrym poziomie.
Poprzez zastosowanie nowoczesnych materiałów i rozwiązań konstrukcyjnych elewacja i jej elementy zostaną odtworzone i utrzymane w charakterze industrialnym przy zachowaniu parametrów techniczno-użytkowych.
Ponadto na dachu budynku pofabrycznego oraz na 6 piętrze biurowca powstaną ogrody. Kompozycja nowoczesnego budynku oraz istniejącej zabytkowej kamienicy nawiązywać będzie do przemysłowego charakteru Łodzi. Zagospodarowany zostanie również obszar wokół obiektu. Zostaną zbudowane chodniki, drogi, oświetlenie, ogrodzenie oraz elementy małej architektury. Pracownicy obiektu będą mogli również skorzystać z terenu zielonego, który powstanie po wschodniej stronie działki.
Sale konferencyjne i biura
Obiekt będzie łączył funkcję konferencyjną i biurową. Strefa konferencyjna zlokalizowana będzie na pierwszych trzech kondygnacjach. Nad nimi powstanie wieża składająca się z dodatkowych sześciu kondygnacji biurowych.
Na parterze, w przestrzeni rekreacyjnej zlokalizowane będzie bistro
- Główne wejście do budynku, a także zjazd z drogi publicznej na teren inwestycji wykonamy od strony ul. Jaracza – komentuje Paweł Oleksiewicz, Inżynier Budowy, Skanska. - Tutaj też stworzymy przedpole przed głównym wejściem z utwardzoną posadką granitową - dodaje. - Dodatkowo na dachu wykonamy nadbudówkę techniczną z zabudowanymi wentylatorowniami - kontynuuje.
Inwestycja w liczbach:
Powierzchnia działki 2 355 m²
Powierzchnia zabudowy 1 285,18 m²
Powierzchnia całkowita 9 906,20 m²
Powierzchnia netto 7 616,02 m² (w tym powierzchnia podstawowa - biura, pomieszczenia konferencyjne, wypoczynku) 4 487,53 m², powierzchnia komunikacji 1 614,42 m², powierzchnia usługowa 1 159,84 m², powierzchnia pomocnicza - toalety i pomieszczenia higieniczno-sanitarne 354,23 m².
Kubatura brutto 30 426 m3 .