Comarch w rankingu PwC EMEA 100
W opublikowanym raporcie PwC Global 100 Software Leaders firma Comarch uplasowała się na 78 pozycji w rankingu EMEA100 największych producentów oprogramowania (Europy Środkowo-Wschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Afryki). W zestawieniu poza Comarch znalazła się tylko jeszcze jedna polska firma. W rankingu głównym PwC Global 100 Software Leaders nie pojawił się żaden polski producent.
Ranking powstał na podstawie danych ze sprawozdań finansowych za 2011rok. W zestawieniu odnotowano, że przychody Comarch ze sprzedaży oprogramowania wyniosły 29% całego przychodu. Łącznie spółka zarobiła 264,9 miliona dolarów, w tym 76,7 miliona dolarów ze sprzedaży oprogramowania.
Kraje obu Ameryk, Europy Środkowo-Wschodniej, Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu, ujęte w raporcie, wypracowały przychody z oprogramowania, w wysokości 7,9 miliarda dolarów. Stanowią one 12% całkowitego przychodu tego rynku na świecie.
Jak czytamy w raporcie nawet jeśli europejscy producenci oprogramowania działają w miejscu słabiej rozwijającej się gospodarczo Europy, to i tak stanowią szybko rosnący, i innowacyjny rynek, bo w sumie dostarczają około 30 procent oprogramowania na całym świecie.
Comarch od lat zdobywa wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach analityków IT: DiS, Gartnera, Truffle 100.
Przeczytaj pełny raport >>
OPINIA eksperta Comarch na temat:
Dlaczego tylko dwie Polskie firmy, w tym Comarch uplasowały się w rankingu?
Grzegorz Kołodziej, dyrektor ds. pozyskiwania funduszy na działania badawczo – rozwojowe w Comarch: - Programy dofinansowujące prace badawczo-rozwojowe nie są łaskawe dla projektów IT. W wielu programach punktowane są zgłoszenia patentowe i zgłoszenia wzorów przemysłowych, a o to jest trudno w IT. Ponadto, oceniana jest wartość naukowa projektów R&D i ich potencjał badawczy. Takie podejście też nie jest korzystne dla branży IT – trudno o przełom naukowy w informatyce, trudno jest też (w porównaniu do innych dyscyplin naukowych) zdefiniować ambitne cele naukowe. Nawet jeśli instytucje przyznają dofinansowania na prace badawczo-rozwojowe to nie ma szans dostać środków na zmiany ewolucyjne, np. nowe ERP czy nowy CRM – wymagana jest innowacja na dużą skalę. We wszystkich krajowych konkursach konkurujemy z innymi branżami, np. farmaceutyką, medycyną czy biotechnologią, gdzie łatwiej jest zdefiniować bardzo innowacyjne cele.