Interwencja ratowników Comarch na odległość
11 kwietnia, około godz. 19:30, ratownicy z iMed24 w Krakowie, należącego do Comarch, otrzymali zgłoszenie wysłane przez mieszkańca Kraśnika za pośrednictwem aplikacji eCare zainstalowanej w urządzeniu Bransoletka Życia. Mężczyzna uruchomił przycisk życia, co dla ratowników jest sygnałem, że konieczny jest kontakt z pacjentem.
Zgodnie z procedurą ratownicy skontaktowaliśmy się z nim w celu ustalenia w jakim jest obecnie stanie oraz jakie odczuwa dolegliwości. W trakcie rozmowy telefonicznej okazało się, że pacjent (68 lat) odczuwa silne osłabienie, duszność oraz uczucie niemiarowej akcji serca – mówi Daniel Jurkow, szef zespołu ratowników z Centrum Medycznego iMed24.
Podczas wywiadu medycznego ustalono, że chory w chwili obecnej ma zaburzenia pracy serca w postaci migotania przedsionków (nieskoordynowane pobudzenia przedsionków serca, któremu może towarzyszyć szybka akcja komór).
Warto, zaznaczyć, że migotanie przedsionków nie jest bezpośrednim stanem zagrożenia życia. Niebezpieczne są jego konsekwencje, czyli powikłania w postaci zmian zakrzepowo-zatorowych, które nieleczone farmakologicznie, mogą doprowadzić m.in. do udaru mózgu. Badania epidemiologiczne wskazują że migotanie przedsionków zwiększa dwukrotnie śmiertelność w porównaniu do zdrowej populacji – dodaje Daniel Jurkow.
Na podstawie zebranych informacji ratownicy podjęli decyzję o wezwaniu pogotowia ratunkowego oraz poinformowali pacjenta, że będzie wzywane do niego pogotowie ratunkowe.
Po ok. 40 min ratownicy powtórnie zadzwonili do pacjenta, który przekazał że w chwili obecnej znajduje się na wzmożonym nadzorze oddziału Kardiologii Szpitala w Kraśniku celem przywrócenia prawidłowego rytmu pracy serca.
Obecnie pod stałą opieką Comarch Healthcare jest 135 mieszkańców Powiatu Kraśnickiego w ramach projektu „Czerwony guzik życia – aktywizacja społeczna i zdrowotna mieszkańców Powiatu Kraśnickiego”.