Szkolenia KFS – jak skorzystać z dofinansowania kursu w Centrum Szkoleniowym Comarch?
Chcesz rozwijać swoją firmę, wyposażając pracowników w potrzebne do tego kompetencje, ale brakuje Ci środków na opłacenie specjalistycznych szkoleń? Dzięki Krajowemu Funduszowi Szkoleniowemu możesz uzyskać aż 80% finansowania na ten cel. Jak to zrobić, gdzie i kiedy złożyć wniosek, a także jakie wymagania musisz spełnić? W tym artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubiegania się o wsparcie z KFS.
Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?
KFS, czyli Krajowy Fundusz Szkoleniowy, działa w Polsce od 2014 roku i jest jednym z wielu źródeł, z których można pozyskać dotacje na rozwój. Jego celem jest dofinansowanie szkoleń dla pracowników oraz pracodawców w kierunku dostosowania kompetencji zawodowych do zmieniających się wymagań rynku pracy. Planowany budżet Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2023 roku ma zostać podwyższony do kwoty 277,5 mln zł, co oznacza ponad 50 mln zł więcej niż w roku poprzednim. Oto kilka najważniejszych cech programu:
- KFS udziela pomocy firmom na zasadzie bezzwrotnego wsparcia.
- Pracodawca może uzyskać aż 80% dofinansowania do szkoleń dla swoich pracowników (pozostałe 20% musi opłacić samodzielnie).
- Wyjątkiem są mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób – one mogą uzyskać dofinansowanie nawet na poziomie 100%.
- Środki KFS są przyznawane przez Powiatowy Urząd Pracy i mogą być przeznaczone wyłącznie na szkolenia i egzaminy podnoszące kompetencje pracowników.
- Z dofinansowania mogą korzystać firmy, urzędy, fundacje i wszystkie podmioty zatrudniające pracowników na podstawie umowy o pracę, które prowadzą swoją działalność na terenie Polski.
Jak skorzystać z dofinansowania do szkoleń KFS krok po kroku?
Nabór na dofinansowanie KFS trwa w każdym roku bardzo krótko, dlatego warto na bieżąco śledzić komunikaty pojawiające się na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w swojej lokalizacji. Na stronie Centrum Szkoleniowego Comarch znajdziesz listę województw i odpowiednich jednostek PUP. Gdy nabór wniosków ruszy, cały proces sprowadza się do czterech zasadniczych etapów:
Choć formalności związane z aplikowaniem mogą wydawać Ci się skomplikowane, w procesie ubiegania się o dofinansowanie nie jesteś zdany/a tylko na siebie. Jeśli zdecydujesz się na wybór szkolenia w Centrum Szkoleniowym Comarch, pomożemy Ci w złożeniu wniosku o dofinansowanie i przygotowaniu odpowiedniej aplikacji. Dostarczymy też wszystkie wymagane dokumenty, o które muisz uzupełnić wniosek, czyli posiadane przez Comarch certyfikaty (ISO, MSUES), wpis do rejestru instytucji szkoleniowych oraz wzór zaświadczenia. To wszystko znacznie ułatwi i usprawni proces ubiegania się o dofinansowanie KFS przez Twoją firmę.
Kto może ubiegać się o dofinansowanie z KFS i jakie wymagania musi spełnić?
Z wnioskiem o środki z KFS może wystąpić każdy podmiot (publiczny, jak i prywatny), który zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę. Nie ma znaczenia ani rodzaj umowy o pracę zatrudnionych pracowników korzystających z kształcenia wspieranego środkami KFS, ani wymiar etatu. Co ważne, z kształcenia ustawicznego finansowanego przez KFS mogą skorzystać nie tylko pracownicy, ale i Ty jako pracodawca – jako osoba pracująca na tych samych zasadach.
Jakie szkolenia w Centrum Comarch są dostępne z dofinansowaniem KFS?
Możliwością dofinansowania objęte są prawie wszystkie szkolenia z oferty Centrum Szkoleniowego Comarch. Jedyny wyjątek stanowią szkolenia z zakresu oprogramowania Comarch. Nasza oferta jest bardzo szeroka, dostosowana do wymagań obecnego rynku pracy i obejmuje takie obszary jak aplikacje biurowe, analizę danych biznesowych, programowanie, bazy danych, rozwiązania chmurowe, zarządzanie czy grafikę i projektowanie. Do wyboru masz także szkolenia stacjonarne, zdalne oraz e-learningi. Listę kursów z podziałem na tematykę i narzędzia znajdziesz tutaj.
Czy również szkolenia zdalne i e-learningowe w Centrum Szkoleniowym Comarch mogą być dofinansowane z KFS?
Tak, dofinansowanie KFS obejmuje także kursy online, które stanowią bardzo atrakcyjną opcję szkoleniową. W przeciwieństwie do stacjonarnych, szkolenia zdalne i e-learningowe nie wymagają od Twoich pracowników fizycznej obecności w jednostce szkoleniowej, co pozwala zaoszczędzić koszty związane z transportem i zachować większą elastyczność czasową. Twoi pracownicy mogą kształcić się w dowolnym miejscu, a w przypadku kursów e-learningowych – także w dowolnym czasie.
Jakiej wielkości może być dofinansowanie KFS?
Jako pracodawca możesz otrzymać środki KFS na sfinansowanie kształcenia ustawicznego podejmowanego przez siebie i swoich pracowników w dwóch wysokościach: 80% kosztów kształcenia ustawicznego (jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika) lub 100% kosztów kształcenia ustawicznego (również nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika). Pokrycie kosztów szkoleń w pełnej wysokości dotyczy jednak wyłącznie mikroprzedsiębiorców, czyli firm zatrudniających nie więcej niż 10 pracowników.
Kiedy pojawiają się nabory wniosków do Krajowego Funduszu Szkoleniowego?
Nabory wniosków o dofinansowanie z KFS startują na początku roku i trwają zazwyczaj zaledwie kilka dni, dlatego tak ważne jest zachowanie czujności i bieżące śledzenie stron Powiatowych Urzędów Pracy. Część z nich już teraz ogłosiła terminy uruchomienia naborów – na przykład PUP we Włocławku będzie go realizował od 23 do 27 stycznia, a w Bolesławcu – od 16 do 27 stycznia bieżącego roku. Nawet jeśli nabór w Twoim urzędzie jeszcze nie ruszył, już teraz możesz zapoznać się z ofertami kursów dla swoich pracowników i skontaktować się z Centrum Szkoleniowym Comarch, w którym pomożemy Ci nie tylko złożyć kompletną aplikację, ale również doradzimy w kwestii wyboru konkretnych szkoleń, na których najbardziej skorzysta w przyszłości Twoja firma.
Więcej informacji na temat szkoleń KFS znajdziesz na naszej stronie.