Uniwersum technologii i pierwsze projekty w branży IT. Comarch zaprasza do udziału w rekrutacji na kolejną edycję wakacyjnych staży.
Ruszyła rekrutacja na program stażowy w firmie informatycznej Comarch. Aplikacje można składać do 15 kwietnia, a praktyki rozpoczynają się 1 lipca i potrwają do końca września. Staże odbędą się w 12 polskich miastach, w których Comarch ma swoje oddziały.
Wakacyjne staże IT i UX/UI w Comarch to szansa dla studentów co najmniej drugiego roku studiów kierunków informatycznych, telekomunikacyjnych lub pokrewnych na postawienie pierwszych kroków w pracy przy projektach IT. Dla osób rozpoczynających swoją przygodę z najnowszymi technologiami firma przygotowała płatne staże o profilu programistycznym, embedded, inżynier systemowy, telekomunikacja czy Artificial Intelligence/Machine learning, Cyber Security czy UX.
To już 19. edycja programu stażowego w Comarch. W ubiegłorocznej edycji udział wzięło 316 osób.
Który profil wybrać?
Kandydaci najczęściej wybierają staż programistyczny, podczas którego mają okazję doskonalić się w sztuce programowania, w najpopularniejszych technologiach. Inżynier systemowy to kolejny profil, który co rok pojawia się W ofercie Comarch jest również profil inżyniera systemowego. Jest on skierowany do studentów, którzy chcą pogłębiać wiedzę m.in. w obszarze administracji serwerami i systemami operacyjnymi.
- Dla naszych stażystów przygotowaliśmy również profil telekomunikacja. Comarch jest dostawcą systemów informatycznych m.in. dla operatorów usług telekomunikacyjnych, co daje stażystom możliwość poznania i rozwoju wiedzy z zakresu technologii stosowanych w tej branży oraz struktury sieci i ich podziały. Dla pasjonatów elektroniki i programowania niskopoziomowego w naszej ofercie znajduje się staż embedded, natomiast dla wszystkich ciekawych rozwiązań dotyczących sztucznej inteligenci i algorytmów uczenia maszynowego - staż AI/ML. Studenci zainteresowani szeroko rozumianym cyberbezpieczeństwem – pentestami czy też doskonaleniem procesów Secure Software Development Lifecycle będą mogli zaś wziąć udział w rekrutacji na staż Cyber Security. – Paulina Bis, koordynatorka stażu, specjalista ds. rekrutacji w Comarch.
Z pasją do designu
O ile staże IT firma kieruje do osób posiadających status studenta, to staż UX/UI mogą odbyć również młodzi adepci sztuki projektowania, których pasją jest design. Na początkujących projektantów czekają zadania polegające na projektowaniu realnych rozwiązań, które pomogą im rozwinąć kompetencje z obszaru user experience design.
- Zamiast tworzyć projekty „do szuflady”, na stażu mogłam włączyć się w proces rozwoju jednego z produktów Comarch. Trafiłam do projektu z obszaru e-zdrowia, gdzie uczestniczyłam w redesignie aplikacji mobilnej. Praca wymagała dużej dozy samodzielności, jednak zawsze mogłam liczyć na wsparcie doświadczonego zespołu – Balbina Fabia, stażystka 2020, młodszy projektant UX w Comarch.
Jak aplikować na staż?
Rekrutacja trwa w tym roku dużo krócej, gdyż tylko do 15 kwietnia. Nie warto, więc zwlekać na ostatnią chwilę z wysłaniem swojego zgłoszenia. Aplikować należy poprzez formularz, który znajduje się na stronie staz.comarch.pl. Od wybranego przez studentów profilu stażowego zależy, w którym z 12 oddziałów firmy będą mogli uczestniczyć w wakacyjnym programie (Białystok, Gdańsk, Gliwice, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Rzeszów, Tarnów, Warszawa, Wrocław).
Na co warto zwrócić uwagę podczas aplikowania? - Interesują nas projekty, w jakich kandydaci brali udział na studiach, ich osiągnięcia, a także doświadczenie, jeżeli już takie posiadają – Paulina Bis, koordynatorka stażu, specjalista ds. rekrutacji w Comarch.
I co dalej? - Kolejny, bardzo ważny element rekrutacji to test z wiedzy pozyskanej podczas studiów, składający się ze specjalistycznych modułów. Następnie jest jeszcze etap rozmów z potencjalnymi przełożonymi, na które zapraszamy osoby z najlepszymi wynikami testów. Spotkanie to umożliwia dodatkową weryfikację techniczną kandydatów, przedstawienie projektu stażowego i specyfiki pracy w zespole. – dodaje Paulina Bis.
Rekrutacja na staż w profilu UX/UI nieco różni się od rekrutacji na staże IT. Tu bardzo istotne jest portfolio, które poddawane jest ocenie przez specjalistów-projektantów Comarch. Osoby, których portfolio oceniane jest najlepiej, mają szanse zaprezentować je podczas rozmów rekrutacyjnych.
Kandydaci z najlepszymi wynikami zostaną zaproszeni do udziału w trzymiesięcznym stażu (lipiec-wrzesień 2021).
Mentoring
Na początku wakacyjnego programu Comarch stażyści poznają firmę, zespół i co najważniejsze, projekt, bądź produkt, przy którym będą pracowali. Od samego początku stażu mają swojego opiekuna, który czuwa nad ich pracą i rozwojem. To opiekun odpowiada za to, aby proces wdrożenia i adaptacji przebiegł płynnie oraz by każdy stażysta odnalazł swoją rolę w grupie i projekcie stażowym. Opiekun, to także specjalista w danej dziedzinie. Czuwa nad postępem prac projektu, podsuwa pomysły, jeśli pojawia się problem i daje cenne wskazówki.
Więcej o roli mentora w Comarch, można dowiedzieć się z jednego z materiałów wideo z wcześniejszej edycji stażu: https://youtu.be/erIXmIc6OPM
Uniwersum technologii, czyli dlaczego jeszcze warto wybrać wakacyjny program w Comarchu?
Udział w stażu jest płatny, a stażyści będą mogli także skorzystać z pięć dni urlopu. Nie to, tak jak i fakt, że Comarch jest polską firmą, jednak jest najważniejsze dla osób, które decydują się na udział w stażach firmy.
Podczas stażu uczą się jak funkcjonuje i jak wygląda struktura dużej firmy. W kilkuosobowych zespołach mają okazję poznać na własnej skórze, jak wyglądają procesy biznesowe towarzyszące wytwarzaniu oprogramowania, a przede wszystkim podnieść woje kwalifikacje.
- Dzięki udziałowi w stażu poznałam technologie, o których na uczelni tylko wspominano, m.in. stos technologiczny używany w metodyce DevOps, rozpoczynając od systemu kontroli wersji i zaawansowanych opcji git-a, a także Gitlab CI/CD. Kolejnym krokiem były podstawy wirtualizacji w VirtualBox oraz Vagrant, czyli narzędzie do automatyzacji tworzenia i konfiguracji maszyn wirtualnych. Naturalną kontynuację tematu technologii używanych do izolacji aplikacji od systemu operacyjnego stanowił popularny Docker, którego używałam ćwicząc proces konteneryzacji aplikacji. Dodatkowo zgłębiłam również narzędzia do automatyzacji, takie jak Ansible i Jenkins. Wisienką na torcie było wykorzystanie Kubernetesa do zarządzania skonteneryzowaną aplikacją, i przygotowanie jej opisu w postaci Helm Charts. – Anna Rzemińska, stażystka 2020, obecnie młodszy inż. systemowy w Comarch.
- Pracowałem nad projektem Comarch BSS w dziale R&D, zajmującym się rozwojem aplikacji i wdrażaniu nowych funkcjonalności. Podczas stażu nauczyłem się od podstaw języka Scala. Projekt stażowy, którym się zajmowałem, nauczył mnie funkcjonalności ElasticSearcha oraz w dużym stopniu oswoiłem się z pracą na systemach UNIX. – Kamil Lelakowski, stażysta 2020, programista Scala w Comarch.
- Zadania stażowe realizowałem głównie w języku Python z bibliotekami uczenia maszynowego takimi jak Scikit-Learn czy też TensorFlow. Korzystałem także z języka SQL i różnych klientów baz danych. Operowałem na dokumentach JSON, notatnikach Jupyter. Nasz projekt nie był typowo programistyczny. Realizowaliśmy projekt z pogranicza uczenia maszynowego. Wyszukiwaliśmy anomalie w danych z wykorzystaniem algorytmów dostępnych w popularnych bibliotekach, jak i z tych wyszukiwanych jako State of the art z dziedziny wyszukiwania anomalii. Dane, na których pracowaliśmy, były bardzo złożone, co z jednej strony utrudniało projekt, a z drugiej go uatrakcyjniało. Podczas pierwszych tygodni nie spodziewaliśmy się, że cokolwiek z tego wyjdzie, jednak efekt końcowy zaskoczył nas. - Damian Kryński, stażysta 2019, Scala Developer w Comarch.
Ale to nie koniec…
Prawie 85% stażystów otrzymało w 2020 roku możliwość dalszego rozwoju swojej kariery w Comarch. Dla studentów udział w wakacyjnych stażach Comarch jest nie tylko okazją do postawienia pierwszych kroków w branży IT przy projektach związanych z najnowszymi technologiami, lecz także szansą na rozpoczęcie dłuższej współpracy z firmą.
- Początkowo nie planowałem zostawać. Łączenie pracy i studiów wydawało mi się trudną sprawą. Jednak zobaczyłem, jak wiele wnosi w moją edukację praca w tak dużej firmie – Damian Kryński.
- Dlaczego zdecydowałem się zostać w Comarch na dłużej? Projekt związany z Apple HomeKit, do którego byłem wdrażany już podczas stażu, okazał się naprawdę interesujący i stawiał wiele wyzwań, w których można było sprawdzić swoją dotychczasową wiedzę ze studiów czy nawet angielski podczas wideokonferencji z zespołami z innych krajów. – Daniel Stankiewicz, stażysta 2020, obecnie Embedded developer w Comarch.
Comarch dzięki elastycznym godzinom pracy umożliwia studentom podjęcie pracy po stażu tak, by nie kolidowała ona z zajęciami na uczelni.