XVI Europejski Kongres Gospodarczy w tym roku z udziałem Comarch
W czasie największego wydarzenia biznesowego Europy Centralnej, które odbyło się w Katowicach od 7 do 9 maja, podjęto najważniejsze tematy ekonomiczne i społeczne, którymi żyje Polska, Europa i świat. O randze Kongresu świadczy liczny udział liderów biznesu oraz czołowych decydentów sceny politycznej, organizacji pozarządowych i dziennikarzy.
EEC 2024 rozpoczął się, odnotowując już w pierwszym dniu rekordową ilość uczestników - 12 tysięcy.
Jak piszą organizatorzy „tematyka Europejskiego Kongresu Gospodarczego obejmuje najważniejsze dziedziny gospodarki, kierunki rozwoju społecznego, kluczowe dla przyszłości zjawiska i trendy” - rzeczywiście tak było.
Fot. Grupa PTWP
W sesji inauguracyjnej, zatytułowanej „Europa – transformacja dla przyszłości”, wzięła udział CEO Comarch, dr Anna Pruska. W dyskusji uczestniczyli również: Rafał Brzoska, założyciel InPostu, Andrew Bester, Member Management Board Banking, Head of Wholesale Banking ING, Dariusz Marzec, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej a poprowadził ją Jan Niedziałek – dziennikarz TVN Warner Bros. Discovery.
Paneliści zastanawiali się wspólnie nad finansowaniem transformacji gospodarki, dostępnością energii oraz konkurencyjnością europejskich firm. Dr Anna Pruska podkreśliła między innymi:
Trzeba stawiać na innowacje. Rola państwa to nie tylko wydatki na obronność i bezpieczeństwo. Wydatki na badania i rozwój są w Polsce niższe, niż średnia Unii Europejskiej. Każda innowacja jest pochodną tego, co dzieje się w nauce i edukacji. W branży IT konkurujemy obecnie z całym światem - z firmami z USA i z Azji Południowo-Wschodniej. Nowych przewag szukamy w dobrym wykształceniu i innowacyjności – podkreśliła.
Po zakończeniu sesji inauguracyjnej, Prezes Zarządu Comarch udzieliła również wywiadu dla organizatorów Kongresu, w którym odpowiedziała na pytanie: jak profesjonalnie przeprowadzić proces cyfryzacji w firmie.
Celem cyfryzacji - powiedziała dr Anna Pruska - jest przede wszystkim zwiększenie optymalizacji funkcjonowania firmy. W związku z tym przedsiębiorstwo powinno przeprowadzić wstępną analizę. Jest to możliwe do zrealizowania wspólnie z dostawcą usług informatycznych. Na przykład Comarch, sprzedając swoje systemy ERP, pomaga przedsiębiorstwom i wspiera je również w dokonaniu analizy dotyczącej ich potrzeb związanych z informatyką. To pozwala odkryć, gdzie można znaleźć największe możliwości dotyczące optymalizacji i redukcji kosztów, czy to w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, czy w procesach produkcyjnych.
Cyfryzacja i technologie były jednym z kluczowych zagadnień poruszanych w czasie obrad w kilku panelach dyskusyjnych. W tych rozmowach nie mogło zabraknąć Comarch.
Zbigniew Rymarczyk - wiceprezes Comarch i dyrektor Sektora Enterprise Solutions w czasie sesji „Sztuczna inteligencja – biznes i rozwój” zaznaczył:
Sztuczna inteligencja jest raczej ewolucją a nie rewolucją. Na tę chwilę modele AI nie są tak skuteczne, żeby miały zastąpić pracę programistów. Warto uczyć się programować, bo analityk wraz ze sztuczną inteligencją nie napiszą skomplikowanego kodu. W Comarchu stosujemy narzędzia AI do zwiększenia efektywności naszych zespołów.
Więcej o panelu można przeczytać w portalu wnp.pl.