Dofinansowania z Ogólnopolskiego Programu KFS

Szkolenia KFS – jak skorzystać z dofinansowania kursu w Centrum Szkoleniowym Comarch?

Chcesz rozwijać swoją firmę, wyposażając pracowników w potrzebne do tego kompetencje, ale brakuje Ci środków na opłacenie specjalistycznych szkoleń? Dzięki Krajowemu Funduszowi Szkoleniowemu możesz uzyskać aż 80% finansowania na ten cel. Jak to zrobić, gdzie i kiedy złożyć wniosek, a także jakie wymagania musisz spełnić? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubiegania się o wsparcie z KFS!

WAŻNE: Środki z KFS są w dyspozycji lokalnych urzędów pracy. Nabory wniosków ogłaszają urzędy.

Jako pracodawca możesz otrzymać środki KFS na sfinansowanie kształcenia ustawicznego podejmowanego przez siebie i swoich pracowników w dwóch wysokościach: 80% kosztów kształcenia ustawicznego (jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika) lub 100% kosztów kształcenia ustawicznego (również nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika). Pokrycie kosztów szkoleń w pełnej wysokości dotyczy jednak wyłącznie mikroprzedsiębiorców, czyli firm zatrudniających nie więcej niż 10 pracowników.

Kiedy pojawiają się nabory wniosków do Krajowego Funduszu Szkoleniowego?

Nabory wniosków o dofinansowanie z KFS startują na początku roku i trwają zazwyczaj kilka dni, dlatego tak ważne jest zachowanie czujności i bieżące śledzenie stron Powiatowych Urzędów Pracy. Część z nich już teraz ogłosiła terminy uruchomienia naborów . Nawet jeśli nabór w Twoim urzędzie jeszcze nie ruszył, już teraz możesz zapoznać się z ofertami kursów dla swoich pracowników i skontaktować się z Centrum Szkoleniowym Comarch, w którym pomożemy Ci nie tylko złożyć kompletną aplikację, ale również doradzimy w kwestii wyboru szkoleń, na których najbardziej skorzystają Twoi pracownicy.

Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?

KFS, czyli Krajowy Fundusz Szkoleniowy, działa w Polsce od 2014 roku i jest jednym z wielu źródeł, z których można pozyskać dotacje na rozwój. Jego celem jest dofinansowanie szkoleń dla pracowników oraz pracodawców w kierunku dostosowania kompetencji zawodowych do zmieniających się wymagań rynku pracy. Planowany budżet Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2025 roku ma zostać podwyższony do kwoty blisko 300 mln zł. Oto kilka najważniejszych cech programu:

  • KFS udziela pomocy firmom na zasadzie bezzwrotnego wsparcia.
  • Pracodawca może uzyskać aż 80% dofinansowania do szkoleń dla swoich pracowników (pozostałe 20% musi opłacić samodzielnie).Wyjątkiem są mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające do 10 osób – one mogą uzyskać dofinansowanie nawet na poziomie 100%.
  • Środki KFS są przyznawane przez Powiatowy Urząd Pracy i mogą być przeznaczone wyłącznie na szkolenia i egzaminy podnoszące kompetencje pracowników.
  • Z dofinansowania mogą korzystać firmy, urzędy, fundacje i wszystkie podmioty zatrudniające pracowników na podstawie umowy o pracę, które prowadzą swoją działalność na terenie Polski.

Zapytaj o dotacje

Jak skorzystać z dofinansowania do szkoleń KFS krok po kroku?

Nabór wzniosków o dofinansowanie KFS trwa zazwyczaj bardzo krótko, dlatego warto na bieżąco śledzić komunikaty pojawiające się na stronach Powiatowych Urzędów Pracy. Po ogłoszeniu nabóru wniosków, cały proces ubiegania się o dofinansowanie KFS w Comarch sprowadza się do czterech poniższych etapów.

Formalności związane z aplikowaniem mogą wydawać się skomplikowane, jednak możesz liczyć na naszą pomoc na każdym etapie procesu. Jeśli zdecydujesz się na wybór szkolenia w Centrum Szkoleniowym Comarch, pomożemy Ci w złożeniu wniosku o dofinansowanie i przygotowaniu odpowiedniej dokumentacji. Dostarczymy też wszystkie dokumenty dotyczące jednostki szkoleniowej. Comarch posiada niezbędne certyfikaty ISO oraz MSUES, wpis do rejestru instytucji szkoleniowych oraz wzór zaświadczenia. Zrobimy wszystko, aby ułatwić i usprawnić proces ubiegania się o dofinansowanie KFS przez Twoją firmę!

Priorytety wydatkowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego w roku 2025 

Limit podstawowy tzw. Pula Ministra

  • Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym 
    terenie tj. w powiecie lub w województwie.
  • Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych 
    procesów, technologii i narzędzi pracy.
  • Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami 
    szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
  • Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji 
    i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji 
    w miejscu pracy.
  • Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez 
    m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, 
    dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
  • Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa 
    pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
  • Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych 
    i opiekuńczych.
  • Rozwój umiejętności cyfrowych. 
    Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną

Pobierz w PDF

Rezerwa tzw. Pula Rady Rynku Pracy

  • Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.
  • Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
  • Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
  • Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy 
    określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju 
    jako istotne dla danego powiatu czy województwa.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie z KFS i jakie wymagania musi spełnić?

Z wnioskiem o środki z KFS może wystąpić każdy podmiot (publiczny lub prywatny), który zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę. Nie ma znaczenia ani rodzaj umowy o pracę zatrudnionych pracowników korzystających z kształcenia wspieranego środkami KFS, ani wymiar etatu. Co ważne, z kształcenia ustawicznego finansowanego przez KFS mogą skorzystać zarówno pracownicy jak i pracodawca – jako osoba pracująca na tych samych zasadach.

PAMIĘTAJ: Środki z KFS są w dyspozycji lokalnych urzędów pracy. Nabory wniosków ogłaszają urzędy.

Doradzamy!

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób dobrać szkolenia i które ścieżki szkoleniowe będą najlepsze dla Twoich pracowników?

Skontaktuj się z nami!

tel. +48 (12) 687 78 11
email: szkolenia@comarch.pl 

Pomagamy w złożeniu wniosku!

Nie martw się, pomożemy Ci przygotować aplikację i złożyć wniosek o dofinansowanie!

Dostarczymy też wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące jednostki szkoleniowej, między innymi certyfikaty (ISO, MSUES), wpis do rejestru instytucji szkoleniowych oraz wzór zaświadczenia. 

Wybierz województwo i docelowy PUP

Które szkolenia w Centrum Comarch są dofinansowane z KFS?

Niemal wszystkie szkolenia oferowane przez Centrum Szkoleniowe Comarch mogą być dofinansowane z KFS. Wyjątek stanowią jedynie szkolenia z zakresu oprogramowania Comarch oraz szkolenia e-learningowe. Nasza oferta jest bardzo szeroka, dostosowana do wymagań obecnego rynku pracy i obejmuje takie obszary jak aplikacje biurowe, analizę danych biznesowych, programowanie, bazy danych, rozwiązania chmurowe, zarządzanie czy grafikę i projektowanie. Możesz wybrać szkolenia w formie stacjonarnej oraz zdalnej. Szkolenia zdalne mają dodatkową zaletę, ponieważ nie wymagają od Twoich pracowników fizycznej obecności w jednostce szkoleniowej, co pozwala zaoszczędzić koszty związane z transportem i zachować większą elastyczność. Twoi pracownicy mogą kształcić się w dowolnym miejscu!

Sprawdź listę kursów

Jakie szkolenia w Centrum Comarch są dostępne z dofinansowaniem KFS?