Cele szkolenia
Kurs ma na celu przygotowanie do roli Młodszego Programisty Java oraz podjęcia pracy w charakterze programisty. Podczas kursu uczestnik buduje pierwsze programy komputerowe, korzysta w stopniu zaawansowanym z narzędzi niezbędnych w codziennej pracy programisty, wybiera zaawansowane funkcje języka Java usprawniające produkowanie programów oraz korzysta z wielu technologii pozwalających na tworzenie profesjonalnych projektów komercyjnych. Efektem kursu będzie przygotowanie samodzielne projektu o charakterze zaawansowanym.
Umiejętności
Dzięki szkoleniu uczestnik będzie:
Profil uczestników
Bootcamp dedykujemy wszystkim, którzy chcą podjąć pracę jako programista JAVA.
Liczba dni, liczba godzin szkoleniowych
Szczegółowy program szkolenia
Narzędzia deweloperskie:
Przed napisaniem jakiegokolwiek kawałka kodu niezbędne jest poznanie narzędzi i oprogramowania, dzięki któremu wytwarzanie oprogramowania będzie proste i przyjemne. Konieczne jest również zapoznanie się z zasadą działania aplikacji napisanych w języku Java i sposobie zamieniania kodu napisanego przez programistę w działający program.
Java – podstawy:
Programowanie w dowolnym języku składa się z pewnych podstawowych koncepcji i założeń, dlatego naukę programowania rozpoczynamy od zapoznania się właśnie z nimi.
Pierwsza aplikacja
Obiektowość w Java:
Kiedy tworzone programy stają się coraz większe i bardziej skomplikowane podstawowe mechanizmy programowania przestają nam wystarczać. Tu do gry wchodzi idea programowania obiektowego. Musimy zapoznać się z tą techniką programowania, zasadami obiektowości w języku Java oraz narzędziami języka Java związanymi z obiektowością
Narzędzia wbudowane w Java:
Oprócz samego sterowania aplikacją niezwykle ważne są również sposoby przetwarzania i przechowywania danych w pamięci komputera. Z tego właśnie powodu musimy zapoznać się ze strukturami danych w języku Java, sposobami wielowątkowego, równoległego przetwarzania tych danych i sposobem zarządzania pamięcią w Java. Poza działającą aplikacją wymiernym efektem pracy programisty jest jakość kodu, który wytwarza -poznamy również mechanizmy pozwalające upraszczać, skracać i porządkować kod który piszemy.
Bazy danych:
Oprócz danych przechowywanych w pamięci aplikacji, musimy również przechowywać wiele danych “na stałe”. Do tego wykorzystujemy bazy danych. Musimy zapoznać się z działaniem baz danych oraz ich obsługą. Nauczymy się również sposobów łączenia aplikacji napisanych w języku Java z bazami danych wykorzystując nowoczesne biblioteki i API języka Java.
Technologie i narzędzia:
Będziemy również potrzebować narzędzi do utrzymywania i zarządzania projektami oraz kontroli wersji oprogramowania. Kiedy nasze aplikacje staną się bardziej skomplikowane sam język Java przestanie nam wystarczać. Nauczymy się wykorzystywać dodatkowe narzędzia zewnętrzne, nie wbudowane w język Java. Poznamy nowe idee i koncepcje tworzenia komercyjnych aplikacji. Aby zobaczyć efekty naszej pracy wprowadzimy interfejs użytkownika do aplikacji Java i napiszemy testy automatyczne sprawdzające poprawność ich działania.
WebServices:
Kiedy aplikacje stają się ogromne chcemy zmienić podejście do ich wytwarzania. Korzystamy w metody “dziel i zwyciężaj”, czyli dzielimy nasz wielki projekt na kilka mniejszych programów. Żeby te mniejsze “moduły” naszego systemu mogły ze sobą współpracować musimy nauczyć się sposobów na zaimplementowanie komunikacji między nimi.
Metodyki wytwarzania oprogramowania i dokumentacje:
Oprócz wytwarzania oprogramowania programista musi również dokumentować wytwarzany kod oraz projekty aplikacji. Nauczymy się, jakie dokumenty funkcjonują w świecie IT i dowiemy się jak przekładać nasz kod na formę papierową w postaci diagramów UML. Poznamy również strategie pracy podczas wytwarzania oprogramowania.
Metoda realizacji szkolenia
Podczas zajęć kursanci tworzą aplikacje od podstaw. Poznają specyficzne technologie, zapoznają się z metodami iteracyjnego rozwijania oprogramowania i realizują scenariusze, z którymi zetkną się w pracy na stanowisku programisty.
Aplikacje utworzone podczas tych modułów będą stanowić portfolio uczestnika, potwierdzające umiejętność korzystania ze zdobytej wiedzy, a mentoring trenerski przez doświadczoną osobę w programowaniu Java pozwala na odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia.
W ramach naszego intensywnego Bootcampu Java do zrealizowania będą wyznaczane przez prowadzących zadania domowe oraz jeden większy projekt (ok 50 roboczogodzin) wykorzystujący umiejętności zdobyte na całym szkoleniu.
Prace domowe:
Projekt końcowy:
to w pełni działająca aplikacja tworzona w metodyce agile. Wymagane jest przygotowanie dokumentacji technicznej aplikacji oraz wykorzystanie jak największej ilości technologii.
Projekt musi spełniać trzy główne założenia – gromadzenie danych, przetwarzanie danych oraz możliwość manipulacji danymi. Dzięki takiemu podejściu należy wykazać się umiejętnościami pisania przemyślanego kodu back-end’owego, front-end’owego oraz projektowania i implementowania prostych algorytmów.
Skończony projekt jest również dobrym elementem składowym do portfolio przyszłego programisty. Temat projektu można wybrać z puli przygotowanej przez trenerów lub po konsultacji i zaakceptowaniu napisać wymyśloną samodzielnie aplikację.
Podczas wykonywania zadań oraz projektu kursanci mogą liczyć na pomoc mentorów i konsultować napotkane problemy.
W ramach szkolenia zapewniamy
W cenę kursu ( dla uczestników Kierunek Kariera Zawodowa ) wliczony jest EGZAMIN: 1Z0 811 JAVA FOUNDATIONS