Cele szkolenia
Celem szkolenia jest zaznajomienie uczestników z technikami monitoringu, rozproszenego śledzenia (“distributed tracing”), routingu w aplikacjach uruchomionych na Kubernetesie, poznanie tematyki związanej z service mesh, mechanizmów priorytetyzacji oraz nabycie praktycznych umiejętności we wspomnianych tematach.
Uczestnicy nauczą się również, w jaki sposób można automatycznie skalować horyzontalnie aplikacje (pody) korzystając z niestandardowej metryki pochodzącej z zewnętrzengo serwera do monitoringu.
Dodatkowo zaprezentowane zostanie rozwiązanie (KEDA) pozwalające na automatyczne skalowanie aplikacji do zerowej ilości replik, co w praktyce oznacza, że jeśli dana aplikacja jest „nieuzywana”, może być zupełnie „wyłączona”, a pojawiać się będzie dopiero, kiedy zajdzie taka potrzeba.
Umiejętności
Profil uczestników
Szkolenie przeznaczone jest dla programistów, inżynierów systemowych, architektów mających za sobą pierwsze doświadczenia z Kubernetesem, którzy chcą poznać w praktyce bardziej samego Kubernetesa oraz narzędzia wspomagające monitoring.
Przygotowanie uczestników
Do uczestnictwa w szkoleniu potrzebne jest zainstalowanie klienta ssh, aby móc połączyć się z maszyną wirtualną. Podczas szkolenia będziemy tworzyli / edytowali pliki na serwerze, na którym dostępne będą edytory 'nano' oraz 'vim', których można użyć do edycji.
Dodatkowo będzie możliwość podmontowania sobie katalogu z zadaniami lokalnie po ssh (np. VSCode posiada w tym celu odpowiednie rozszerzenie) i używanie swojego ulubionego edytora z poziomu lokalnej maszyny.
Przed nami:
Szczegółowy opis szkolenia
Wstęp
Scheduling
Monitoring
Service mesh
Rozproszone śledzenie
Wprowadzenie
Autoskalowanie aplikacji
Autoskalowanie przy wykorzystanie KEDA
Metoda realizacji szkolenia
Szkolenie realizowane jest w formie naprzemiennie następujących po sobie mini wykładów oraz ćwiczeń praktycznych. Szkolenie łączy w sobie fachową wiedzę merytoryczną z praktycznymi przykładami jej wykorzystania w środowisku pracy.
Po ukończeniu kursu rekomendowane jest dalsze używanie Kubernetesa oraz Prometheusa / Jaegera.
W razie zainteresowania monitoringiem dostępny jest kurs poświęcony wyłącznie Prometheusowi :