Cele szkolenia
Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się jak wykorzystać Prometheusa do monitoringu środowiska i aplikacji, jak zebrać i zwizualizować w jednym miejscu dane z wielu źródeł i na ich podstawie skonfigurować alerty.
Umiejętności
Profil uczestników
Szkolenie przeznaczone dla wszystkich osób (programistów, inżynierów systemowych, architektów...) chcących poznać w teorii i praktyce jak działa popularne narzędzie do monitoringu.
Przygotowanie uczestników
Uczestnicy powinni mieć zainstalowanego klienta ssh, aby móc połączyć się z maszyną wirtualną, z poziomu której będa prowadzone warsztaty. Wiedza z zakresu konteneryzacji nie jest wymagana, pomimo że na szkoleniu będą uruchamiane kontenery. Wszystkie zagadnienia niezbędne do wykonania i zrozumienia ćwiczeń zostaną wytłumaczone.
Przed nami:
Szczególowy opis szkolenia
Wstęp
Instalacja i konfiguracja
Modele danych w Prometheusu
Język zapytań – PromQL
Wizualizacja
Exportery
Pushgateway
Recording rules
Alertmanager
Biblioteki klienckie
Wysoka dostępność
Thanos jako rozszerzenie Prometheusa
Metoda realizacji szkolenia
Szkolenie realizowane jest w formie naprzemiennie następujących po sobie mini wykładów oraz ćwiczeń praktycznych. Szkolenie łączy w sobie fachową wiedzę merytoryczną z praktycznymi przykładami jej wykorzystania w środowisku pracy.
Po ukończeniu kursu rekomendowane jest dalsze używanie Prometheusa w praktyce jako narzędzia do monitoringu, jeśli uznamy, że jest on odpowiedni dla naszych przypadków użycia.
W przypadku zainteresowania tematami z zakresu dev-ops dalszą ścieżkę może stanowić również pogłebienie wiedzy z zakresu konteneryzacji i kubernetesa.
W ramach szkolenia zapewniamy